INZERCIA

Jarná očista - toto sú najsilnejšie antioxidanty

S príchodom prvých teplých lúčov slnka nadišiel čas na jarné upratovanie. Vo vašom tele. Očistite sa, sú tu antioxidanty!

Jarný detox(Zdroj: stock adobe)

Jar je obdobie nových začiatkov a správny čas na zbavenie sa nahromadených toxínov zo zimného obdobia. Veľa kofeínu, sedenia doma v teple na gauči a stres môžu spomaliť prirodzenú funkciu detoxikácie. Čo vám pomôže? Zaraďte do jedálnička antioxidanty!

Antioxidanty a voľné radikály. Vieme, čo sú zač?

Antioxidanty sú silné látky, ktoré môžu zabrániť poškodeniu spôsobenému oxidantmi (voľnými radikálmi). Prirodzene sa nachádzajú v ovocí, zelenine, káve, čaji, čokoláde, víne. Funkcie antioxidantov: spomaľujú proces starnutia, chránia zrak, pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym chorobám a mŕtvici, môžu pomôcť v znižovaní rizika vzniku rakoviny.

Oxidanty sú voľné radikály sa prirodzene produkujú v ľudskom tele alebo pochádzajú z vonkajších zdrojov ako je znečistené ovzdušie, dym z cigariet, alkohol a podobne. Ľudské telo ich vytvára, aby pomohlo odvrátiť vírusy a mikróby. Ak je ich príliš veľa, môžu prispieť k širokej škále chorôb a k určitým druhom rakoviny.

Aké sú najznámejšie antioxidanty?

Vitamín C podporuje regeneráciu, hojenie rán a tvorbu kolagénu, pomáha pri vstrebávaní železa, chráni oči a zrak a zabraňuje tvorbe podliatin. Nachádza sa hlavne v paprike, citrusoch, paradajkách, brokolici, hubách, morské plody a iné potraviny bohaté na bielkoviny.

Vitamín E pomáha posilňovať imunitný systém, pomáha predchádzať poškodeniu buniek, čo môže viesť k rakovine, srdcovým chorobám a zabraňuje oxidácii tukov. Nachádza sa v orechoch, rastlinných olejoch, zelenej listovej zelenine.

Selén je jediný minerál, ktorý funguje ako antioxidant. Môže tiež bojovať proti vírusom, chrániť pred ochoreniami srdca a spomaľovať symptómy spojené s inými vážnymi stavmi, ako je astma. Reguluje funkciu štítnej žľazy a pomáha imunitnému systému zostať silný a zdravý. Môže selén znížiť riziko vzniku rakoviny a podporiť zdravie srdca. Zdrojmi selénu sú brazílske orechy, mäso, huby, morské plody.

Zinok je antioxidačný a protizápalový prostriedok. Podporuje silnú imunitu, je potrebný pre zdravú pokožku, kosti, vlasy, nechty. Pomáha urýchliť hojenie rán a popálenín a podieľa sa na spomaľovaní procesu starnutia. Nachádza sa v jahňacom mäse, tekvicových semienkach, kakau, kešu orechoch, hubách, špenáte.

Vitamín B2 (riboflavín) podľa dokumentu Britského nutričného žurnálu Camebridgeskej univerzity s názvom Riboflavín (vitamín B2) a oxidačný stres: prehľad, riboflavín je jednou zo zanedbávaných antioxidačných živín, ktoré môžu mať antioxidačný účinok. Výsledky štúdií potvrdzujú antioxidačnú povahu riboflavínu a naznačujú, že tento vitamín môže chrániť telo pred oxidačným stresom.

Extrakt zo zrna zelenej kávy - antioxidanty v zelenej káve sa zameriavajú na zvýšenie metabolizmu spotrebiteľa a na spálenie nadbytočného tuku a glukózy. Keď sa tuk a glukóza účinne spália, telo je nútené spaľovať viac kalórií a mastných kyselín, čo môže viesť k väčšej strate hmotnosti.

Spomenuté vitamíny, minerály spolu s extraktmi zo hroznových jadierok a zrna zelenej kávy, môžete svojmu telu dopriať napríklad aj prostredníctvom výživového doplnku Zenvia AntiOxiBoost.

Majte na pamäti, že detoxikácia nie je jednorazová a rýchla náprava. Ak chcete zachovať dobré zdravie, dodržiavajte rozumný stravovací program, pravidelne cvičte, pite dostatok vody, doprajte si 8 hodín spánku a zbavte sa stresu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Úbytok stromov je obrovský. Na záchranu stačí päťdesiat eur

Vieme chrániť naše lesy?

Tlačové správy

Dobrú chuť: Vianočné menu šéfkuchára Daniela Hrivňáka

Prílohu s overenými receptami nájdete už dnes vloženú v denníku SME.

Tlačové správy

Na štedrovečernom stole sa miešajú tradície so štipkou odvahy

Vianoce sú nielen kresťanským sviatkom, ale aj časom pre rodinnú pohodu, odpočinok a v neposlednom rade aj dobré jedlá.

Tlačové správy

Nový kancelársky koncept myhive už aj v Bratislave

IMMOFINANZ uvádza svoju medzinárodnú kancelársku značku myhive. Z budov Polus Towers I a II sa stávajú myhive Polus Towers.