SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Tri spôsoby, ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce

Nečakajte, že vám niekto ponúkne prácu snov a buďte aktívny.

Nečakajte, že vám niekto ponúkne prácu snov a buďte aktívny. Trh práce sa vyvíja, preto investujte do osobného rozvoja a zvýšte tak v očiach zamestnávateľov svoju hodnotu.

Nájsť si prácu podľa svojich predstáv je dnes veľmi diskutovaný problém. Na prvý pohľad sa môže zdať neriešiteľný, a tak mnoho ľudí radšej zotrváva na svojom pracovisku, hoci nie sú spokojní so svojím šéfom, prácou, kolegami, či ohodnotením alebo sa u nich objavujú príznaky vyhorenia. Možno netušia, že i malými krokmi, ktoré nie je až také ťažké podniknúť, si môžu zvýšiť svoje šance na úspech a byť pri hľadaní nového pracovného miesta úspešní.

Vývoj ide dopredu

Táto veta neplatí len pri počítačoch a technických výdobytkoch, ale i pri hľadaní novej práce. Uchádzači o prácu v strednom a vyššom veku, prípadne ženy po materskej dovolenke, to dnes nemajú vôbec ľahké.

Školy dnes chrlia tisíce mladých, šikovných a vzdelaných absolventov, ktorí ovládajú niekoľko cudzích jazykov, počítač je pre nich hračka, majú za sebou niekoľkomesačnú stáž v popredných firmách (nielen) v zahraničí a sú odhodlaní na sebe pracovať. Netreba však zúfať. To, že je niekto absolvent neznamená, že ho automaticky firma uprednostní. Ich nevýhodou je hlavne to, že majú málo pracovných skúseností.

Je naozaj ťažké bojovať s touto konkurenciou na pohovoroch, najmä pokiaľ ide o úzko špecializované pozície v špičkových slovenských firmách. Práve preto by ste sa na ne mali dobre pripraviť a hlavne - mali by ste zapracovať na sebe. Váš životopis je totiž vstupnou bránou, ktorá by mala zaujať natoľko, že vás na pohovor skutočne pozvú.

Čo môžete zamestnávateľovi aktuálne ponúknuť?

„Učiť sa, učiť sa, učiť sa.” Hoci táto múdrosť v mnohých z nás evokuje spomienky na detstvo a na školské časy, treba uznať, že platí v každom veku. Prvým krokom na ceste k úspechu a novej práci je fakt, že rozumne zhodnotíte aktuálnu situáciu na trhu a zamyslíme sa nad tým, čo všetko môžete svojmu potencionálnemu zamestnávateľovi ponúknuť.

O pracovné miesto totiž budete bojovať s nemalou konkurenciou, a tak by ste mali poznať a správne využiť svoje silné zbrane. Okrem iného vám poznanie vašich výhod pomôže získať potrebné sebavedomie a sebadôveru. Počíta sa všetko, dosiahnuté vzdelanie, predchádzajúce zamestnania, jazykové znalosti, skúsenosti, zručnosti, kvalifikačné predpoklady.

Zvýšte svoju kvalifikáciu

Vzdelávanie je nevyhnutnou súčasťou nášho života a každý človek, ktorý chce niečo dosiahnuť, sa musí neustále učiť a zdokonaľovať. Možností je veľa. Vysokoškolský diplom dnes už je akýmsi štandardom, no prax býva často odlišná. Aj mnohí absolventi špičkových vysokých škôl siahajú po doplňujúcom vzdelaní. Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa nedarí zamestnať, je na čase začať sa učiť niečo nové.

1. Cudzie jazyky

Podľa Profesia.sk, najväčšieho slovenského pracovného portálu, až v 60% pracovných ponúk zamestnávatelia vyžadujú znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka. Cudzí jazyk sa v dnešnej dobe stal nevyhnutnosťou, preto je čas zahodiť výhovorky, že už ste starý alebo ste sa jazyk skúšali neúspešne učiť.

Nie každý má možnosť vycestovať na určitý čas do zahraničia, no mnohé jazykové školy majú zahraničných lektorov, preto počas kurzu nemáte inú možnosť, iba rozprávať v cudzom jazyku. Konverzácie v cudzom jazyku nikdy nie sú na zahodenie a budete si vedieť porovnať svoje pokroky.

Ak jazyková škola nie je pre vás to pravé orechové, existuje niekoľko zábavných metód, ktoré zvládnete aj doma, aspoň na osvojenie základnej slovnej zásoby. Pozerajte zahraničné filmy v originálnom znení, pomenujte si v cudzom jazyku predmety, ktoré sú doma okolo vás, stiahnite si do mobilu aplikáciu a využite čas počas cestovania v hromadnej doprave.

2. Počítačové znalosti

Čo bolo moderné dnes, zajtra už prekoná čosi iné. Počítačové znalosti sú niečo, čo sa mení rýchlejšie ako počasie, a preto je ťažké udržať si v nich prehľad.

Ak vo vašej vysnívanej práci potrebujete ovládať prácu s počítačom, ideálne je absolvovať kurz. Môžete si nájsť taký, ktorý je všeobecný, ale i taký, ktorý sa špecializuje na určitú problematiku. Momentálne sú populárne sociálne siete a správa internetových reklám, ktoré sa dokážete naučiť na kurzoch a workshopoch.

3. Rekvalifikačný kurz

Byť nezamestnaný nie je koniec sveta, naopak, využite tento čas na absolvovanie kurzu, ktorý môže byť krokom k lepšej práci. Ako evidovaný na úrade práce máte jedinečnú možnosť absolvovať rekvalifikačný kurz úplne zdarma. Či už chcete začať podnikať, stať sa manažérom, stať sa poradcom a pracovať na voľnej nohe a nemáte potrebné vzdelanie, môžete sa “preškoliť” práve vďaka rekvalifikačným kurzom. Kurzy sú akreditované Ministerstvom školstva a ich ponuka je skutočne široká.

Podľa dostupných štatistík Ústredia práce si 49% z viac ako 31 000 ľudí, ktorí absolvovali kurz v rokoch 2015 - 2016, našlo prácu do 6 mesiacov.

Šťastie vo vlastných rukách

Ak naozaj chcete zmenu, mali by ste na nej začať intenzívne pracovať. Prestať sa vyhovárať, obviňovať iných a začať na sebe tvrdo makať. Možností je veľa, v tomto článku je spomenutých len niekoľko.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu