SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Budúce mamičky vyšetria v Šaci špičkou medzi ultrazvukmi

O tehotné, ale aj ženy s gynekologickými ťažkosťami, sa v Nemocnici Košice-Šaca a.s., stará aj vyspelá technológia.

O tehotné, ale aj ženy s gynekologickými zdravotnými ťažkosťami, sa v Nemocnici Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, stará nielen tím erudovaných odborníkov Gynekologicko-pôrodníckej kliniky, ale aj vyspelá technológia. Naposledy technologickú rodinu rozšíril najmodernejší ultrasonografický prístroj pre gynekológiu a pôrodníctvo. Diagnostika pacientiek sa tak opäť výrazne skvalitnila a zrýchlila.

Volá sa General Electric VOLUSON E10 a je svetovou špičkou v priestorovej sonografii. Je plne vybavený digitálnou technológiou a tiež 3D a 4D sondami, ktoré umožňujú precízne vyšetrenie cez brušnú stenu i pošvu.

https://www.nemocnicasaca.sk/pracoviska/lozkova-cast/gynekologia-a-porodnictvo/porodnictvo/ultrazvuk-tehotnych.html

„Využívame pokročilé funkcie ultrazvuku, ako je napríklad tomografické zobrazovanie podobné CT/MRI vyšetreniu. Ultrazvukový prístroj prémiovej kvality pri používaní erudovaným personálom zaručuje vysokú záchytnosť patologických stavov v gynekológii a pôrodníctve,“ popisuje progresívne vlastnosti prístroja primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Pokrok pre mamičky i personál

Výhodou najnovšieho prístroja je tiež jeho schopnosť rýchlo spracovať dáta, čo v prvom rade menej zaťažuje pacientky pri vyšetrení a zároveň významne urýchľuje prácu odborného personálu.

„Okrem toho disponuje prístroj lepšou priestorovou rozlišovacou schopnosťou, vylepšenou automatizáciou, produktivitou a väčšou flexibilitou vyšetrovania.“ Bonusom najmä pre rodinný album budú detailné „fotografie“ bábätka ešte v brušku, ktoré nový ultrazvuk vďaka svojim vyspelým technologickým možnostiam zaznamená.

Ojedinelé

Klinika má celkovo 3 ultrazvukové prístroje, dva z nich sa zaraďujú do najvyššej kvalitatívnej kategórie, čo je podľa primára Dosedlu na slovenské pomery ojedinelý jav.

Ultrazvukové vyšetrenie patrí k tým, ktoré majú významnú preventívnu úlohu. MUDr. Dosedla považuje za veľký prínos najmä včasnú diagnostiku vrodených vývojových chýb plodu, ale aj ochorení vyžadujúcich si skorú popôrodnú liečbu.

Žiadne zbytočné vyšetrenia

Prenatálna diagnostika pozostáva z viacerých vyšetrení a to z prvotrimestrálneho screeningu (11-14 týždeň tehotenstva), z morfologického genetického ultrazvuku (20 – 22 týždeň) a fetálneho screeningu (30 – 32 týždeň).

Týmito vyšetreniami možno včasne odhaliť okrem vrodených vývojových chýb aj hroziaci predčasný pôrod, spomalenie rastu plodu a jeho ohrozenia pomocou Dopplerovského vyšetrenia, ako aj ochorení matky súvisiacich s tehotenstvom.

Okrem toho na pracovisku vykonávajú aj ultrazvukom asistované invazívne vyšetrenia ako je napríklad odber plodovej vody.

„Rodičia sa chcú dozvedieť o zdraví svojho budúceho dieťaťa čo najskôr, a preto veľkú časť patologických stavov vieme diagnostikovať už v 12. týždni tehotnosti. Okrem toho správnou ultrazvukovou diagnostikou znižujeme počet následných nepotrebných kontrolných vyšetrení a predchádzame aj zbytočnej nevhodnej liečbe (nadliečenie pacienta). Za esenciálne považujem, aby ženy neboli zaťažované zbytočnými invazívnymi vyšetreniami, a teda mali čo najpokojnejšie tehotenstvo.“

Prevencia aj u netehotných

Diagnostika ultrazvukom je rovnako dôležitá aj u negravidných žien a to ako prevencia pred rakovinou vaječníkov a materničnej sliznice. „Zhodnocujeme nejasné klinické nálezy vnútorných pohlavných orgánov. Ultrazvuk tiež využívame pri rozlišovacej diagnostike funkčných, zápalových, degeneratívnych a nádorových ochorení. Ultrazvuk je aj veľmi výhodný pri adekvátnom plánovaní liečby (konzervatívna liečba, punkcia, operácia).“

Primár, ktorý sa špecializuje na perinatológiu, fetálnu medicínu a na klinike zaviedol pokročilú ultrazvukovú prenatálnu diagnostiku a invazívnu sonografiu, konštatuje, že množstvo vyšetrení u budúcich mamičiek je dané najmä tým, že kvalita tehotenskej populácie je stále horšia.

Dôvodov je viacero ako napríklad skoro 20 percent tehotných vo veku nad 35 rokov, veľa tehotných po umelom oplodnení, ale aj gravidných žien s vážnymi chronickými ochoreniami.

Tisícky žien

Na gynekologicko-pôrodníckej klinike ročne vykonajú 8 000 vyšetrení a viac ako 300 operačných výkonov asistovaných ultrazvukom. Za rovnaké obdobie vyšetria ultrazvukom asi 3500 tehotných.

Ultrazvukové pracovisko gynekologicko-pôrodníckej kliniky je superkonziliárnym centrom, ktoré vyhľadávajú pacientky z celého Slovenska. Okrem liečebno-preventívnej činnosti sa zameriava aj na pedagogickú a vedecko-výskumnú prácu.

„Sme školiacim pracoviskom s najvyššou kvalifikáciou, s koncovým konečným riešením najzložitejších prípadov a konziliárnou činnosťou s celoštátnou pôsobnosťou a medzinárodným uznaním,“ dopĺňa MUDr. Dosedla.

(kag)

https://www.nemocnicasaca.sk/index.html

https://www.nemocnicasaca.sk/pracoviska/lozkova-cast/gynekologia-a-porodnictvo/porodnictvo/ultrazvuk-tehotnych.html

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 2 h

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 16 h

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


16 h
SkryťZatvoriť reklamu