SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Úspešní v boji proti plytvaniu potravinami

Cieľom spoločnosti TESCO je, aby sa žiadne jedlo, ktoré môže byť spotrebované, nevyhodilo.

V roku 2015 sa spoločnosť TESCO zaviazala, že bude prispievať k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja stanovených Organizáciou Spojených národov (OSN). Jedným z nich je zníženie potravinového odpadu o polovicu, a to do roku 2030. Z údajov OSN vyplýva, že až jedna tretina svetovej produkcie potravín sa vyhodí. Na čele medzinárodnej koalície nazvanej Champions 12.3, ktorá sa aktívne snaží o napĺňanie tohto cieľa, stojí práve generálny riaditeľ globálnej spoločnosti TESCO Dave Lewis.

AJ „DOKONALE NEDOKONALÉ“ OVOCIE A ZELENINA JE KVALITNÉ, ZDRAVÉ A CHUTNÉ

V boji proti plytvaniu potravinami sa spoločnosť TESCO zamerala na celý dodávateľský reťazec – na svoje prevádzky, na zákazníkov aj dodávateľov. Začínajúc od seba, predstavilo TESCO netradičný sortiment ovocia a zeleniny s názvom Dokonale nedokonalé (Perfectly Imperfect), inšpirované známymi kuchármi a výživovými poradcami poukazujúcich na to, ako sa potravinové produkty vyhadzujú naprieč celým podnikaním, a obzvlášť i na to, ako zelenina či ovocie, ktoré nelahodia oku, sú rovnako chutné, výživné a ideálne na spotrebu.

Jednoducho, žiadne „netypické jablko“ či „zakrivená mrkva“ nemusia skončiť v odpade. Spoločnosť TESCO tiež ako jediná a prvá nadnárodná spoločnosť zverejnila minulý rok údaje o potravinovom odpade v rámci svojich prevádzok a o tieto údaje sa plánuje podeliť tiež v tomto roku. Aj to ju inšpirovalo k budovaniu cesty, ktorá vedie k efektívnemu zabráneniu vyhadzovania takýchto produktov a k ich zužitkovaniu.

„Ovocie i zeleninu netypických tvarov nenájdete štandardne v regáloch reťazcov. Nájdete len tie, ktoré spĺňajú vizuálne štandardy. Len za minulý rok sa predalo až 450 ton „dokonale nedokonalej“ zeleniny a ovocia v reťazci spoločnosti TESCO na Slovensku. Vytvorením radu „Perfectly Imperfect“ ponúkame zákazníkom nielen produkty za výhodnejšie ceny, ale pomáhame tiež znižovať množstvo potravinového odpadu na strane dodávateľov,“ povedala Katarína Pšenáková, manažérka pre spoločenskú zodpovednosť pre TESCO SR.

„Aj týmto krokom TESCO prispieva k znižovaniu potravinového odpadu. Druhým významným krokom sa stalo skrátenie dodávateľského procesu, vďaka ktorému sa výrobky dostávajú k zákazníkom rýchlejšie, čím sú aj dlhšie čerstvejšie a zákazník má viac času na ich spotrebu,“ dodala K. Pšenáková z Tesca. ´Dokonale nedokonalý´ sortiment plánuje TESCO rozširovať v celej sieti obchodov a taktiež ponúkať zákazníkom viaceré sezónne produkty.

TESCO DOKÁŽE V SÚČASNOSTI DAROVAŤ POTRAVINY ZO 113 OBCHODOV

Cieľom spoločnosti TESCO je, aby sa žiadne jedlo, ktoré môže byť spotrebované, nevyhodilo. Aj preto TESCO dlhodobo spolupracuje s Potravinovou bankou Slovenska, ktorej takmer každý deň daruje potravinové prebytky pre ľudí v núdzi aktuálne zo 113 prevádzok, a to ako jediný maloobchodný reťazec vo všetkých okresoch Slovenska. Počet prevádzok sa neustále rozširuje, a to aj vďaka entuziazmu všetkých zapojených kolegov. Vďaka nim, ako aj dobrovoľníkom z miestnych charít sa tieto potraviny dostanú k ľuďom v núdzi, či už v sociálnych výdajniach, krízových a rodinných centrách, ale aj útulkoch pre ľudí bez domova.

Úsilie spoločnosti TESCO privítal aj riaditeľ Potravinovej banky Slovenska Marko Urdzík. „Denne posielame našim partnerom potrebné potraviny, ktorí z nich pripravujú stovky jedál pre chorých, starších a ľudí v horšej životnej situácii, preto je pre nás dôležité, že máme v našom úsilí silného partnera, akým je TESCO. Vďaka tomu sme dnes schopní pomôcť ľuďom vo všetkých okresoch Slovenska,“ povedal M. Urdzík.

TESCO ZAMESTNANCI POMÁHAJÚ AKO DOBROVOĽNÍCI POTRAVINOVEJ BANKE SLOVENSKA

Spoločnosť TESCO si veľmi cení, že ľudia pracujúci pre Potravinovú banku Slovenska sú nezištní a pracovití, a radi pomáhajú aj v rámci svojho voľného času. Nápomocní sú aj zamestnanci spoločnosti TESCO, ktorí sa zapájajú ako dobrovoľníci do Potravinovej zbierky organizovanej v predvianočnom období alebo pomáhajú Potravinovej banke Slovenska aj v priebehu roka.

„Som naozaj nadšený ochotou a usilovnosťou dobrovoľníkov z Tesca. Napriek pracovnému vyťaženiu si 24 zamestnancov našlo čas a prišlo pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Zažili sme príjemný deň v Lipanoch, kde sme spoločne montovali regály a balíčkovali potraviny pre ľudí v núdzi, ktoré sme neskôr odovzdali miestnym seniorom. Druhá skupinka dobrovoľníkov pomáhala v Krízovom centre – útulku sv. Alžbety v Košiciach a skupinka v Spišskej Novej Vsi zasa pomáhala s výdajom polievky pre ľudí bez domova. Najmä v chladnom počasí má aj tá najmenšia pomoc veľký význam. Dobrovoľníci z Tesca preukázali obrovskú dávku odhodlania a urobili pre nás významný kus práce. Všetkým zúčastneným v mene celej Potravinovej banky Slovenska veľmi pekne ďakujem,“ zhodnotil spoluprácu riaditeľ Potravinovej banky Slovenska so zamestnancami spoločnosti TESCO, ktorí sa zapojili do dobrovoľníctva.

Spoločnosť TESCO navyše dlhodobo podporuje Potravinovú banku Slovenska s cieľom rozšíriť možnosti spolupráce a kapacít, aby sa mohli zapojiť do projektu darcovstva všetky prevádzky TESCO na Slovensku. A tým pomáhali ešte viac...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


4 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu