SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Plánujete zmeniť lekára? Na toto sa potrebujete pripraviť

Nevyhovuje vám špecialista vo vašom obvode? Máte právo výberu.

Pri zdravotných problémoch je prvou zastávkou všeobecný lekár. Ten rozhodne, či stačí preliečenie, alebo si stav vyžaduje špecialistu. Ocitnúť sa však v ruke so žiadankou na vyšetrenie k odborníkovi, je len začiatok. Obvodný lekár vám špecialistu môže odporučiť, no s jeho výberom nemusíte súhlasiť. Máte právo zmeniť lekára, ktorého vám poradil a vybrať si podľa referencií, vzdialenosti, alebo vlastného uváženia.

Ako nájsť dobrého lekára?

Podľa súčasného zákona má každý pacient právo na slobodný výber lekára kdekoľvek na Slovensku, nie len v regióne, kde pacient býva. Ošetrujúci lekár môže pri výbere pacientovi len poradiť. Zoznam špecialistov na celom Slovensku je možné nájsť napríklad v interaktívnej mape lekárov špecialistov.

V súčasnosti si môžete vybrať lekárov zo zoznamu 20 odborností, ktoré sa budú postupne rozširovať. Zistíte, aké výkony špecialista robí, prípadne, akými prístrojmi disponuje. Mapa vás tiež prevedie informáciami o tom, koľko pacientov a s akými diagnózami najčastejšie liečia. Stačí si vybrať a pomocou kontaktných údajov sa rovno objednať.

Nie ste spokojný s lekárom? Jednoducho ho vymeníte

Zmeniť špecialitu môžete aj v prípade, ak nie ste spokojný s postupom, akým vás ošetruje. Je vhodné vybrať si v okolí tak spoľahlivého doktora, aby ste pri ňom aj nejaký čas ostali a po prvej návšteve nemuseli hľadať nového.

Ambulantní špecialisti ako kardiológ, alergológ, či urológ, ortopéd a ďalší si nevedú špecializovanú zdravotnú dokumentáciu. Ich návšteva je možná vždy s výmenným lístkom od obvodného lekára, alebo na základe objednania. Výnimkou sú napríklad kožný, očný lekár a psychiater. K nim už výmenné lístky nepotrebujete. Liečia už pretrvávajúce zdravotné ťažkosti.

Ak nie ste spokojný s postupom liečby, pri ďalšej návšteve o pol roka si vyhľadáte nového špecialistu a nie je potrebné svoje rozhodnutie nijako zdôvodňovať. Nemusíte nič vysvetľovať, jednoducho zamierite k novému lekárovi.

Lekár vás môže odmietnuť

Existujú dva najčastejšie dôvody, prečo lekár pacienta odmietne prijať. Prvým je príliš veľa pacientov, alebo považuje vzťah k ošetrovanej osobe za taký, ktorý by nedovolil objektívne posúdenie. Povinný je vás prijať iba lekár, do ktorého obvodu patríte. Ak vás aj v takomto prípade odmietne, ste oprávnený obrátiť sa so sťažnosťou na samosprávny kraj. Ten už však neovplyvní čakacie doby, za aký dlhý čas vás lekár objedná. Preto je vhodné ešte pred výberom špecialistu overiť si, koľko obyvateľov na neho pripadá v konkrétnej spádovej oblasti.

Tak môže odhadnúť aj priemerné čakacie doby na vyšetrenie a podľa toho si vybrať napríklad lekára, ku komu pôjdete s problémom ako k prvému. Overiť si viacerých lekárov v blízkom okolí tak výrazne môže skrátiť dobu, kedy sa na vyšetrenie dostanete.

Ako si skrátiť čakaciu dobu na vyšetrenie?

V prípade odporúčania na špecializované vyšetrenie ako je magnetická rezonancia, alebo počítačová tomografia je potrebné sa objednať na príslušné pracovisko, kde vyšetrenie vykonávajú. Ambulantní špecialisti vás pošlú na stredisko podľa spádovej oblasti. Nie je však potrebné toto územné členenie rešpektovať.

Všetko záleží od čakacej doby a počtu pacientov na jeden prístroj. Čím ich je menej, tým je pravdepodobnejšie, že vás objednajú skôr. A čakať sa neoplatí. Pri zdraví totiž platí, že skorá diagnostika je zárukou úspechu. Vybrať si môžete akékoľvek pracovisko a aj podľa počtu výkonov a pacientov ohodnotiť, kde môžete prísť na vyšetrenie rýchlejšie. Či už idete na CT, alebo magnetickú rezonanciu.

Tento článok a veľa iných užitočných služieb vám prináša zdravotná poisťovňa Dôvera.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povedie aj cez tunel, skráti cestu o takmer dvadsať minút.


23m

Chceli by sme mať slušné úspory, ale chýba nám väčší záujem o riešenia pre zhodnotenie vlastných peňazí.


4 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu