INZERCIA

Ako vybrať turistický nosič a ako na turistiku s deťmi?

Spoločná turistika s dieťaťom má veľa podôb. Najdôležitejší je dobrý pocit a príjemné zážitky od našich malých detí až po rodičov.

Naplánovali ste si svoju dovolenku, výlet na Liptov alebo víkendový pobyt na Liptove spoločne s deťmi a hľadáte možnosti trávenia spoločných voľných chvíľ v prírode ? Vybrali sme pre Vás niekoľko našich obľúbených tipov, ktoré sme absolvovali spoločne s prvorodeným Adamom a neskôr s našimi drobcami - dvojičkami Kubkom a Katkou v turistických nosičoch.

Hľadali sme obľúbené tipy v najbližšom okolí Ružomberka, aby sme minimalizovali cestovanie v aute a viac času si užili spolu v blízkej okolitej prírode.

Dúfame, že týchto pár riadkov Vám bude užitočným pomocníkom pri vašom plánovaní spoločných výletov na Liptove. Spoločná turistika s dieťaťom má mnoho podôb. Najdôležitejší je dobrý pocit a príjemné zážitky pre každého od našich malých turistov až po rodičov.

Ako na to?

S najmenšími deťmi odporúčame spoločné krátke nenáročné výlety nosením v šatkách. Postupne keď dieťa si zvykne už samostatne sedieť je vhodné si zabezpečiť turistický nosič, pre ktorý sú často sú tiež používané výrazy: nosítko, nosič pre dieťa, krosná,..atď

Kedy začať na spoločné turistické výlety?

Ak sa prehupneme cez vek dieťaťa kedy nám už slobodne sedí a drží pevne hlavu, dovolím si povedať z vlastnej skúsenosti, že si môžme už slobodne povyraziť do prírody v turistickom nosiči resp. detskej sedačke. Do akej hmotnosti je možné používať bezpečne nosič zavisí od jednotlivého modelu, ktoré nám umožňujú nosiť dieťa až do hmotnosti 22 kg.

Turistický nosič Neverland KoalaTuristický nosič Neverland Koala (zdroj: adamsport.eu)

Turistický nosič Corazon PandaTuristický nosič Corazon Panda (zdroj: adamsport.eu)

Turistický nosič Deuter Kid Comfort IIITuristický nosič Deuter Kid Comfort III (zdroj: adamsport.eu)

Možností na zaobstaranie kvalitného a zároveň cenovo dostupného turistického nosiča vhodného pre Vaše deti je mnoho; či už zapožičaním v špecializovaných požičovniach športových a turistických potrieb, alebo priamo kúpou v outdoor predajniach, kde Vám dokážu väčšinou z vlastných skúseností poradiť, ktorý nosič je ten pravý podľa vašich požiadaviek a vlastných kritérií ako napr. podľa veku dieťaťa, váhy, bezpečnosti, dieťaťa, váhy samotného nosiča, kvality vyhotovenia popruhov, nastaviteľnosti chrbtového systému, atď.

Požičovňu turistických nosičov nájdete väčšinou v každej kvalitnej outdoor predajni vo vašom blízkom meste, alebo priamo požičovni športových potrieb v outdoor predajni Adam Sport, kde máme v letnej turistickej sezóne k dispozícii viac ako 30 kusov overených a otestovaných detských turistických nosičov zn. Deuter, Salewa LitleLife, Corazon, Neverland, Zopa, Marsupio.

article_photo(zdroj: adamsport.eu)

Naším výberom a obľúbenými nosičmi sa stali overení výrobcovia certifikovaných detských sedačiek: Deuter, Neverland, Corazon, Zopa, Litlelife, Osprey a to najmä títo „obľúbenci“: Deuter Comfort Kid II, Corazon Panda, Neverland Koala, nakoľko sme mali možnosť pravidelne testovať viacerých výrobcov kvalitných nosičov pre deti, aby spĺňali z nášho pohľadu dostatočný komfort, bezpečnosť pre dieťa a boli zároveň pri minimálnej váhe, pohodlným polstrovaním popruhov, pevným ukotvením a rozložením váhy nie priveľkou záťažou aj pre rodiča - nosiča :-)

Bezpečnosť dieťaťa bola a je pre každého otca, mamku hlavným kritériom pri akejkoľvek športovej a voľnočasovej aktivite nášho drobca. Každý overený a testovaný nosič prešiel dôkladnými testami pri certifikácii produktov pri dovoze na EU trh a preto hľadajte minimálne označenie európskej normy TÜV.

Pri výbere nosiča odporúčame zohľadniť hlavne tieto 4 tipy pri výbere turistického nosiča:

 1. Bezpečnostné popruhy a viacbodové zapínanie
 2. Pláštenka proti dažďu a slnečná slona-strieška
 3. Nastaviteľný chrbtový systém a posed dieťaťa
 4. Váha a nosnosť nosiča

Z pohľadu dieťaťa v skratke posudzujeme najmä tieto kritéria:

Pohodlie a nastavenie posedu, dostatočné polstrovanie popruhov, množstvo upínacích bodov upnutia dieťaťa, nastaviteľný posed pre lepší výhľad, možnosť oddychu resp. spánku na mäkkej podložke na tvár, podopretie rúk na bočných popruhoch, ukotvenie nôh - strmene, dostatočný výhľad dieťaťa ponad rodiča, doplnky pri nepriazni počasia ako napr.strieška, pláštenka…

Medzi nemenej dôležité kritériá nákupu pri výbere detského turistického nosiča by mali byť nasledujúce vlastnosti:

 1. dobrý nosný systém, aby celková hmotnosť a tiaž nosiča spolu s dieťaťom bola optimálne rozložená aj vdaka bedrovému pásu na bokoch rodiča
 2. polstrované chrbtové panely
 3. brušné a ramenné popruhy pre pohodlie

Medzi vhodné kritéria pri výbere detského turistického nosiča by mali byť nasledujúce vlastnosti:

 1. dieťa musí bezpečne, pohodlne a pevne sedieť v nosiči
 2. upínacie popruhy musia byť dostatočne polstrované v ideálnom prípade s 5-bodovým upínacím systémom popruhov, ktoré sa ľahko nastavujú
 3. výškovo nastaviteľný posed dieťa
 4. dostatočne široký

Moderné turistické nosiče pre deti majú min. 3 a viac bodových bezpečnostných pásov napr. Deuter Kid Comfort III

Nevyhnutné príslušenstvo:

Keď nás už prekvapí počas túry nepriazeň počasia, mali by sme myslieť na dostatočnú ochranu našej „ratolesti“ pred slnkom a dažďom. Na to sú určené slnečné striešky a pláštenky na ochranu proti dažďu. Detská pokožka je veľmi citlivá na priame slnko aj pri použití krému proti slnečnému žiareniu aj s dostatočným UV filtrom a preto vyberajme nosič určite vybavený slnečnou strieškou. Prepokladáme, že chceme používať nosiče na viac turistických sezón, prípadne ako nám deti odrastajú prispôsobovať ich posed aktuálnej výške dieťaťa a tak zlepšiť pocit pri nosení pre samotné dieťa. Zároveň pri zmenách nosiča otec-matka nám umožňuje nastaviteľný chrbtový systém individuálne si prispôsobiť nosič podľa výšky nositeľa a preniesť časť ťažiska cez bedrový pás. Vybrať si kvalitný nosič má aj jednu praktickú výhodu - pri ďalšom následnom predaji po odrastení našich malých turistov je hodnotný detský nosič predateľný oveľa rýchlejšie s menšou stratou na cene ako lacné a málo kvalitné nosiče.

Z pohľadu konštrukčného prevedenia:

Bežná váha nosených detí sa pohybuje v priemere od 10 kg aj keď kvalitné nosiče označujú testované užitočné zaťaženie maximálne 22 kilogramov. Nastavením výšky posedu posúvame aj ťažisko nákladu, čím ovplyvňujeme aj zátaž, ktorá sa prenáša na rodiča - nosiča cez ramenné popruhy a bedrový pás. Správny chrbtový popruh nám uľahčí správne rozloženie ťažiska a vďaka bedrovému pásu prenesieme výraznú časť tiaže aj na bedrá. Anatomicky vytvarovaný chrbtový systém nám pomôže správne rozložiť tiaž na chrbát a zároveň priedušná zadná časť nám musí odvetrávať chrbát pri potení. Vrecká na bedrovom páse sú vhodné na odkladanie menších drobností ako napr. telefón, peňaženka, kľúče,.. Súčasťou nosičov je bežne i predpríprava na hydratačný systém.

Množstvo odkladacích priestorov ešte viac podčiarkuje praktickosť nosiča – veľká spodná komora spoľahlivo pojme detskú výbavu. Vrecká po stranách nosítok zo sieťoviny nám poslúžia na fľašu alebo termosku. Najväčším odkladacím priestorom disponuje turistický nosič Osprey Poco AG.

V prípade odloženia nosiča na zem je stabilita zaručená širokým stojanom, ktorý musí byť zabezpečený proti samovoľnému zloženiu. Variabilita a skladnosť nosítok sú veľmi vhodné pri preprave vo vozidle, aby nám nezaberalo zbytočne veľa miesta.

Nevyhnutnou súčasťou nosítok je taktiež dostatočný úložný priestor na bežné detské potreby, nápoje a drobnosti na všetky „neočakávané udalosti“. Medzi bežnú sučasť kvalitných nosičov pre deti patrí: strieška proti slnku, pláštenka v prípade nepriaznivého počasia, vankúšik na vypodloženie pri spánku dieťaťa, strmene na nôžky, prebaľovacia podložka, prídavný ruksak,...atď.

Celkovo porovnávateľné kritériá pri výbere na každý detský nosič:

 • celková maximálna nosnosť nosítok max. do 22kg
 • celková hmotnosť turistického nosiča 1900 - 3800g
 • rozmery a skladnosť nosítok dĺžka x šírka x výška
 • objem hlavného odkladacieho priestoru v priemere 0 - 27l
 • materiál nosítok (polyester, nylon, cordura)
 • upínací systém (3, 4, 5 -bodový )
 • odvetraný chrbtový systém
 • umývateľnosť a zabezpečenie hygieny
 • slnečná strieška
 • strieška proti dažďu, prípadne celkový pršiplášť
 • ďalšie príslušenstvo,napr. strmene, prídavný batoh, prebaľovacia podložka, vankúšik
 • komfort a pohodlie pri nosení
 • prednosti jednotlivého nosiča
 • cenová úroveň
 • certifikácia nosítok podľa EN 13209-1: 2004
 • materiál konštrukcie - rámu napr.hliník, ľahké zliatiny,...
 • nastaviteľný a šírka posedu dieťaťa
 • nastaviteľný chrbtový systém s dostatočným odvetraním
 • odkladacie vrecká a objem úložného priestoru
 • ľahké vyberanie dieťaťa z nosiča (rozpínanie popruhov, šírka nosiča,...atď.)
 • zabezpečenie rámu nosítok pre stabilné rozloženie - skladací oporný systém
 • reflexné prvky pre zvýšenie bezpečnosti v šere a po zotmení
 • cenová dostupnosť pri zohľadnení kvality prevedenia a úrovne vybavenia a príslušenstva

Veľká porovnávacia tabuľka ponuky detských nosičov:

Zostavili sme prehľad najdôležitejších kritérií, ktoré hrajú rolu pri výbere toho správneho nosiča pre každého, kto sa nevie rozhodnúť. Dúfame, že Vám pomôže vybrať ten pravý!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín
Tlačové správy

Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?

Atos pripravil úspešnú online platformu pre dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podieľať na organizácii OH 2020 v Tokiu.

Tlačové správy

Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.

Proxenta vydáva nové emisie, k dispozícii budú o niekoľko dní

Tlačové správy

Štefánka by Pulitzer

Čo spája legendárnu bratislavskú kaviareň s Pulitzerom.