SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Košická Klinika detí a dorastu je opäť krajšia

Oddelenie pre najmenších vynovili za rekordných sedem dní.

Neosobné a chladné biele chodby sú na oddelení Kliniky detí a dorastu pre najmenších pacientov už minulosťou. Vďaka združeniu Osmijanko a poisťovni Dôvera na stenách rozkvitli lúky kvetov, opravili sa panely nad izbami a deti s rodičmi majú vďaka fóliám na sklách medzi izbami viac súkromia.

KOŠICE. Na kvalitu zdravotnej starostlivosti sú pacienti a ich príbuzní rovnako citliví ako na priestor, kde sa liečia. Združenie Osmijanko už dlhé roky pripravuje projekty, vďaka ktorým sa rekonštruujú oddelenia, budujú herne alebo zútulňujú čakárne pre pacientov. Už dvanásť rokov im v tom pomáha aj poisťovňa Dôvera. Vďaka tejto vydarenej spolupráci sa pred rokom vymaľovalo infekčné oddelenie na Klinike detí a dorastu v Košiciach. Teraz sa aktéri vrátili na miesto činu a farbami rozveselili aj steny na oddelení pre najmenších pacientov na rovnakej klinike. „Rozhodnutie, kde pomôžeme je kooperácia združenia Osmijanko a poisťovne Dôvera. Prvotný impulz prichádza od pacientov alebo od regionálnych manažérov, ktorí tieto oddelenia navštevujú,“ vysvetľuje riaditeľka Osmijanka Jana Pecsérke Kubranská.

Oddelenie ožilo farbami

Práve riaditeľka Osmijanka rozhoduje aj o motíve, akým budú izby a chodby vymaľované. „Navrhujem dizajn, no nerobím to úplne sama, vždy sa musím rozprávať s vedením, či súhlasia s motívmi a farbami. Sú oddelenia, kde nie sú žiaduce sýte žiarivé farby, ale lepšie budú pôsobiť pastelové, tak to vždy akceptujem.“ Oddelenie v košickej Detskej fakultnej nemocnici rozkvitlo. Na chodbách je namaľovaná lúka, ktorá plynulo prechádza až do modrej oblohy. Rovnako to vyzerá aj v izbách, na stenách nechýbajú zvieratká či farebné guľôčky. „Pôvodne boli chodba aj izby biele, tí, čo to vedia porovnať zhodnotili, že sa nám to tu rozžiarilo a je tu aj viac svetla,“ teší sa primárka vynoveného oddelenia Eva Sádová.

Viac súkromia

Okrem nových maľoviek si primárka mimoriadne pochvaľuje aj opravu panelu nad izbami, ktorý nevyzeral esteticky a tiež fólie na sklách. „Ja tak nadnesene zvyknem hovoriť, že to tu vyzeralo ako v roku 1500. Medzi jednotlivými izbami nie sú steny, ale sklá. Rodičia, ktorí deti sprevádzajú sa sťažovali na stratu súkromia. Keďže budovanie priečok by bolo finančne aj časovo náročné, vyriešilo sa to úplne jednoducho. Nepriehľadnými fóliami v podobnom dizajne ako je na stenách,“ hovorí primárka a dodáva, že ak by mala toho rozprávkového oslíka, čo z neho pri otriasaní padajú peniažky, okamžite by za ne kúpila nové sedenie pre návštevy a stoličky pre sprevádzajúcich rodičov.

Nový dizajn za sedem dní

Nový dizajn získalo oddelenie za plnej prevádzky a za neuveriteľných sedem pracovných dní. „Maľovalo sa ekologickými farbami, ktoré nezapáchali. Maliari tu boli dvanásť hodín denne a odviedli fantastickú robotu,“ pochvaľuje si Sádová. „Slová chvály od pani primárky nás zahriali pri srdiečku. Výsledok je pozitívny, aj keď sme sa tu pred dvoma mesiacmi chytili za hlavu ako to urobiť, aby sa tu detičky cítili lepšie. Napokon si myslím, že sa to podarilo,“ hodnotí riaditeľka združenia Osmijanko.

Pozitívna spätná väzba

„Sme presvedčení, že investícia do renovácie nemocníc má obrovský zmysel. Na prvom mieste je bezpochyby vždy kvalitná zdravotná starostlivosť a dobre nastavená liečba. Pre hospitalizovaných a najmä pre deti je však rovnako dôležité aj prostredie, v ktorom sa liečia. Nie je všetko ideálne, ale posúva sa to správnym smerom. Najkritickejšími pacientmi sú deti a ich rodičia, ak od nich dostaneme pozitívnu spätnú väzbu, vieme, že sme im pobyt v nemocnici spríjemnili aj pekným prostredím,“ uzatvára generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera, Martin Kultan.

Monika Almášiová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


9 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


12 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 24 h
SkryťZatvoriť reklamu