INZERCIA

Hravá inštalácia študentov SPU v mestskom parku

Vrtuľky poháňané vetrom, osadené na vodnej ploche obzvláštňujú letnú sezónu v parku, obľúbenom mieste vychádzok Nitranov.

Land artové dielo študentov Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre na jazere Hangócka

Vrtuľky poháňané vetrom, osadené na vodnej ploche Hangócky, obzvláštňujú letnú sezónu v nitrianskom parku, obľúbenom mieste vychádzok Nitranov. Okoloidúci sa pristavujú, čudujú, niektorí si pochvaľujú zmenu, iní kritizujú. Deti sa tešia, rybári frflú. Tak, ako to už býva, keď sa v našom okolí objaví niečo nezvyklé. Novinku uviedli do života v utorok 24. apríla popoludní, za prítomnosti jej autorov, študentov Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva, pedagógov, aj sponzorov, ktorí umožnili študentský nápad zrealizovať.

Návrh, ktorého autormi sú študenti 4. ročníka záhradnej a krajinnej architektúry, vznikol počas semestra v rámci predmetu dizajn v záhradnej a parkovej tvorbe pod vedením pedagogičky Mgr. art. Sone Bellérovej. Tá vysvetľuje prítomným, že je to kinetická, reverzibilná inštalácia, navrhnutá pre tento priestor ako kontrastný prvok, ktorý reaguje na okolité prostredie a jeho funkcie. Jednoducho povedané, vo vetre sa vrtuľky točia. Je to jeden zo štyroch návrhov, ktorý na realizáciu odobrila odborná komisia. Výroba aj inštalácia chváli prácu a um študentov. Na margo zaujímavých objektov na vodnej hladine učiteľka dodáva, že je to jedna z možností, ako interaktívne doplniť priestor. A jedným dychom si pochvaľuje svojich študentov, ktorí sú ochotní pracovať aj počas víkendu a vo svojom voľnom čase. A to nielen na papieri... Ing. Denisa Halajová, PhD., vedúca KZKA, pritakáva a hovorí, že za výsledkom je súhra skvelých náhod a dobrých ľudí, ktorí spolupracovali od nápadu až po financovanie a realizáciu . „Bolo úžasné vidieť našich študentov, ako sa tešia z práce a z reálneho výsledku. Myslím si, že to stmelilo aj kolektív pedagógov a študentov na katedre,“ dodala.

Nápad a prostriedky

Spoluprácu s mladými ľuďmi si pochvaľuje aj Dina Gubricová zo spoločnosti Reydel automotive Slovakia, s.r.o., ktorá tomuto projektu udelila grant vo výške 2500 eur z fondu Reydel pre Nitru, vytvoreného v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou. „Pre nás je dôležité vedieť, že projekty, ktoré sme podporili, sa realizujú. Je to radosť spoznať kreatívnych ľudí a pomôcť im uskutočniť ich nápady,“ povedala manažérka spoločnosti. Rovnako zmýšľa aj Ľubica Lachká z Nitrianskej komunitnej nadácie, ktorá vyzdvihla najmä tímovú prácu, čo je podľa nej dnes alfou i omegou úspechu každej firmy. „Želám vám ešte veľa kreatívnych nápadov, aby ste ich v spolupráci s univerzitou boli schopní aj realizovať. Aby ste v živote pocítili takú podporu, akú teraz máte zo strany vašich pedagógov. Ak to tak bude, budete mať v živote vyhraté,“ dodala.

O autoroch

Ako nám za svojich spolužiakov a spolutvorcov povedal Robert Roth, sú študentmi 4. ročníka záhradnej a krajinnej architektúry. Autormi inštalácie na jazere sú okrem neho Tatiana Vaškovičová, Daniel Veróny a Michaela Varcholová. Na tvorbe inštalácie sa pod vedením Mgr. art. Sone Bellérovej podieľali Andrea Cuperová, Lukáš Bajči, Richard Bohuš, Daniel Veróny, Miroslav Flekáč, Barbora Kucharovičová a René Kvokačka.

„Inštalácia mala byť niečím, čo priláka ľudí, či už v negatívnom alebo pozitívnom zmysle, čisto vizuálny prvok, ktorý nemá žiadnu funkciu. Práve na to sa ma už pýtalo veľa ľudí,“ hovorí Róbert a vysvetľuje: „Vrtuľky sú z dreva, pôvodne to malo byť z plachiet, ale nakoniec sme usúdili, že drevo bude vhodnejšie. Zvárač nám urobil konštrukcie, ostatné prvky sme si vyrobili sami. Nakoniec sme vrtule osádzali do vody. Bolo to dosť náročné, voda pomerne studená, okolo 10-stupňová, možno aj chladnejšia. Ale podarilo sa. Odozvy sú rôzne, ale myslím, že skôr pozitívne ako negatívne. Ochranári odobrili, že točiace sa objekty rybám ani kačiciam neublížia.“ Inštalácia bude vo vode celé leto, na jeseň ju zrejme premiestnia do areálu fakulty.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka!

O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

Tlačové správy

4 mýty o minerálnej vlne, ktorým by ste nemali veriť

Nenechajte sa popliesť poverami či polopravdami o tepelnoizolačných materiáloch

Tlačové správy

Stavebná fakulta STU na dňoch kariérneho poradenstva

V priestoroch Múzea dopravy v Bratislave 19. októbra 2018

Tlačové správy

XXIII. Seminár I. Poliačka – Rozvoj cestnej infraštruktúry

XXIII. Seminár I. Poliačka s medzinárodnou účasťou – Rozvoj cestnej infraštruktúry.