INZERCIA

Jubilujúca DNA - miláčik prírody

Vo Výskumnom centre AgroBioTech SPU v Nitre si pripomenuli Medzinárodný deň DNA cyklom prednášok o kľúčových objavoch v genetike

"DNa je príbeh bez hraníc", pripomenul vo svojom vystúpení profesor Milan Bežo zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre

V Kongresovej hale Výskumného centra AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa 25. apríla uskutočnil DNAday 2018, cyklus prednášok zameraných na popularizáciu kľúčových objavov spojených s genetikou. Podujatie bolo súčasťou programu DNAday Slovakia, ktorý sa koná každoročne pri príležitosti Medzinárodného dňa DNA.

Seminár otvorila riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech SPU v Nitre Tatiana Bojňanská. Ako uviedla, tradičný prezentačný deň, ktorý zamestnanci výskumného centra každoročne organizujú pre pedagógov, študentov a širokú verejnosť, sa tentoraz rozhodli spojiť s medzinárodným podujatím DNAday Slovakia, ktoré sa na Slovensku organizuje už od roku 2003. Práve 25. apríla si pripomíname objavenie dvojvláknovej štruktúry DNA (r. 1953) a ukončenie projektu ľudského genómu (r. 2003).V tento deň sa po celom svete konajú vedecké podujatia a súťaže, prostredníctvom ktorých majú študenti a mladí výskumníci možnosť predstaviť svoje vedecké projekty.

Účastníkov privítal aj rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Peter Bielik. „Som veľmi rád, že tradícia prezentačných dní vo Výskumnom centre AgroBioTech pokračuje a naši odborníci môžu aj takýmto spôsobom prezentovať svoje úspechy a vedecké vízie akademickej obci i verejnosti“, povedal rektor. Zdôraznil tiež úspechy našich vedeckých pracovníkov, ktorí vysoko prekračujú priemer v rôznych oblastiach výskumu a v oblasti pôdohospodárskych vied sú na špičke. „AgroBioTech ponúka priestor, infraštruktúru, treba len nadšencov, ktorí budú univerzitu a seba chcieť posúvať ďalej“, dodal prof. P. Bielik.

V sérii prednášok, ktoré nasledovali, predstavili vedeckí a pedagogickí pracovníci Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej akadémie vied genetiku z rôznych uhlov. Veronika Fialková vystúpila s prednáškou o moderných genetických analýzach a možnostiach ich využitia v aplikovanom výskume, Milan Bežo predstavil DNA ako molekulu života a miláčika prírody, Radoslav Omelka sa venoval aplikáciám výskumu DNA v biológii človeka a biomedicíne, Eva Tvrdá vysvetlila mechanizmy, príčiny a následky poškodenia DNA v samčích reprodukčných bunkách a Andrea Hricová priblížila molekulárne metódy v šľachtení prirodzene bezlepkového láskavca.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu

Pripravujete rekonštrukciu bytu? Využite ľahké priečky, ušetríte čas a vyhnete sa prachu i hluku. Poradíme vám, podľa čoho vyberať.

Tlačové správy

Dvojitý diplom medzi EU v Bratislave a UNWE v Sofii

Rektor EU v Bratislave podpísal zmluvu o dvojitom diplome s Univerzitou národného a svetového hospodárstva v Sofii.

Tlačové správy

Ustanovujúce valné zhromaždenie Alumni klubu EU v Bratislave

V utorok 19. júna 2018 sa uskutočnilo ustanovujúce valné zhromaždenie Alumni klubu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Tlačové správy

Kreditná karta – áno alebo nie

Názory na „kreditky“ sú dvojaké – priaznivci kreditnej karty by bez nej ani nevyšli z domu, no mnohí jej na chuť ešte neprišli.