SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Bratislava má najmodernejšiu linku na triedenie surovín

V Bratislave včera predstavili novú automatizovanú separačnú linku, ktorá využíva celosvetovo najvyspelejšie technológie.

Predstavenie technológie použitej v novej separačnej linke.Predstavenie technológie použitej v novej separačnej linke. (Zdroj: Vassal EKO)

Miera vytriedenia odpadu zo žltých a modrých kontajnerov sa vďaka použitiu inovatívnych technológií zvýši viac ako dvojnásobne, čím sa Bratislava zaradí k vyspelým európskym samosprávam. Linka patriaca k najmodernejším v Európe dokáže v priebehu jedinej hodiny precízne dotriediť až tri tony predseparovaného odpadu a následne druhotné suroviny zlisuje do balíkov určených na recykláciu. Softvér linky zároveň priebežne zbiera a vyhodnocuje digitálne dáta o kvantite a kvalite vytriedeného odpadu. Tie môžu byť v budúcnosti využité napríklad aj pri určovaní poplatkov za odvoz a likvidáciu odpadu.

Najmodernejšia technológia na svete

Predseparovaný odpad z nádob na plasty a papier bol doteraz v hlavnom meste dotrieďovaný len ručne. Kým v zahraničí sú štandardom špeciálne automatizované triediace linky, v Bratislave takéto moderné riešenie chýbalo celé roky, čo sa negatívne odrážalo najmä na efektivite vytriedenia druhotných surovín. Situácia by sa mala výrazne zlepšiť práve vďaka novej linke, ktorú v priestoroch dotrieďovacieho závodu bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vo Vlčom hrdlepostavila a prevádzkuje spoločnosť Vassal EKO. Linka je prvou svojho druhu na Slovensku a využíva najmodernejšie technológie na svetovej úrovni.

„Linka triedi odpad na základe spektrofotometrie, čo v praxi znamená, že každý predmet nasvieti silným halogénovým svetlom a na základe správania sa odrazeného lúča senzory vyhodnotia, o aký typ odpadu sa z hľadiska materiálového zloženia, farby aj veľkosti jedná. Nasnímaný predmet vyfúknu vzduchové trysky na konci dopravníkového pásu do príslušného kontajnera, kde sa spolu s ďalšími podobnými kusmi lisuje. Výstupom z linky sú teda balíky vytriedených druhotných surovín, ktoré putujú na ďalšie spracovanie,“ vysvetľuje princíp fungovania separačnej linky Martin Andrejčák, generálny riaditeľ spoločnosti Vassal EKO, ktorá doteraz do zefektívnenia spracovania odpadu v Bratislave investovala viac než 12 miliónov eur z vlastných zdrojov. Linka dokáže vytriediť a lisovať plasty, papier, tetrapakové obaly aj plechovky, v budúcnosti sa počíta aj s inými surovinami. „Linka je takmer bez obmedzenia prispôsobiteľná a programovateľná na rôzne typy druhotných surovín,“ dodáva M. Andrejčák. Na dodávkach zariadení a technológií novej linky sa podieľali celosvetoví lídri v tejto oblasti, medzi nimi aj spoločnosti Tomra Sorting, Bollegraaf a Lubo.

Načítavam video...

Presnejšie štatistiky

Údaje o zberoch odpadu sa v súčasnosti sumarizujú do výstupov v papierovej podobe väčšinou na ročnej báze. Nová linka dokáže zbierať a vyhodnocovať digitálne dáta o kvantite aj kvalite vytriedených druhotných surovín, a okrem povinných štatistík tak môžu byť pre samosprávu cenným zdrojom informácií. „Z údajov sa dá zistiť napríklad aj to, ako separujú odpad jednotlivé mestské časti, čo je veľmi motivujúci faktor,“ hovorí M. Andrejčák.

Dokážeme triediť viac

V porovnaní s bežnými linkami dokáže automatizovaná linka dotriediť odpad z kontajnerov na plasty a papier oveľa presnejšie. Výsledné štatistiky však negatívne ovplyvňuje nesprávne triedenie odpadu v domácnostiach. Podľa M. Andrejčáka sa napríklad v kontajneroch na plasty nachádza až 40% odpadu, ktorý do nich vôbec nepatrí. „Takýto typ odpadu linka tiež identifikuje a následne putuje do spaľovne. Problémom však je, že často sa ním znehodnotia aj plasty ktoré by mohli byť ďalej spracovateľné. V súčasnosti sa vytriedi asi 20% odpadu, automatizované dotriedenie by tento objem malo zdvojnásobiť. Ak by sa však disciplína domacností pri separovaní odpadu zlepšila, miera dotriedenia pomocou linky by teoreticky mohla dosiahnuť až ideálnu hodnotu 99,9 %,“ dodáva M. Andrejčák zo spoločnosti Vasal EKO.

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Magazín SME Ženy už v predaji

Novembrové vydanie nájdete v stánkoch od 29. októbra 2020

Tlačové správy

SPS ukončí rok miliónovými investíciami

Takmer sedem miliónov eur predstavuje tohoročný kumulatívny objem investícií spoločnosti Slovak Parcel Service.

Tlačové správy

Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?

Fukár na lístie, s ktorým sa dá popadané lístie, ihličie, či pokosená tráva ľahko nafúkať na kompost, či pozbierať do vriec.