SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Intímne problémy o ktorých sa nehovorí

Znižujú kvalitu života žien a pritom majú jednoduché riešenie.

Neželaný únik moču, nedostatočné zvlhčenie, nekvalitný pohlavný styk, alebo často sa opakujúce zápaly – to sú, žiaľ, bežné intímne problémy, ktoré negatívne ovplyvňujú život žien po pôrode alebo v menopauze. Pre mnohé sú však tieto témy tabu. O tom, čím sú spôsobené a ako ich vyriešiť, sme sa rozprávali s gynekologičkou MUDr. Stelou Muránskou.

Pôrod je veľkým zásahom do ženského tela a neraz sa ním začínajú rôzne problémy. Čo ženy najčastejšie trápi?

-Pri pôrode prirodzenou cestou dochádza k veľkému rozpínaniu pošvového svalstva a k jeho poraneniu v podobe drobných prasklín. Bezprostredne po pôrode je pošva uvoľnená, pomliaždená a opuchnutá. Opuch do pár dní opadne a pošva pomaly začína získavať späť svoj svalový tonus. Tento proces môže trvať aj niekoľko mesiacov. No aj keď sa stav pošvy zlepší, jej steny už nikdy nedosiahnu svoju pôvodnú pevnosť a elasticitu. V takomto prípade hovoríme o vaginálnej ochabnutosti, ktorá vo veľkej miere obmedzuje kvalitu sexuálneho života. Prejavuje sa zníženou tesnosťou a citlivosťou vo vaginálnej oblasti a pohlavný styk môže byť vďaka tomu neuspokojivý pre oboch partnerov.

Pohlavný styk môže byť problematický aj po menopauze. Prečo býva bolestivý a neprináša už uspokojenie?

- Zvyčajne 5 rokov po menopauze sa objavuje vaginálna atrofia, čo je stenčenie a vyschnutie vaginálnej steny. Postihuje až 61 percent žien a spôsobuje ju pokles hladiny ženských hormónov estrogénov. Pošvová stena sa stáva tenšou, pošva sa skracuje, zužuje a postupne stráca svoju elasticitu a lubrikačné vlastnosti. Prejavuje sa najčastejšie svrbením, znížením vaginálnej sekrécie (nedostatočným zvlhčením), bolestivým pohlavným stykom, krvácaním pri styku alebo potrebou častého močenia. V priebehu rokov sa všetky tieto symptómy môžu zhoršovať a významne ovplyvňovať sexualitu a celkovú kvalitu života.

Aké majú ženy možnosti liečby či už ide o prvý, alebo o druhý problém?

-Klasickým riešením vysokého stupňa vaginálnej ochabnutosti je vaginoplastika. Táto operácia sa prevádza v celkovej anestézii, s ktorou sú spojené zdravotné riziká a niekoľkotýždňová rekonvalescencia. Pri vaginálnej atrofii sa obvykle nasadzuje lokálna estrogénová terapia. Tá je ale pre ženy často len prechodným riešením, alebo pôsobí iba na povrchu vaginálnej sliznice a môže mať celú radu vedľajších účinkov. Ošetrenie gynolaserom predstavuje najmodernejšie riešenie na komfortnú liečbu vaginálnej ochabnutosti, atrofie a stresovej inkontinencie. Je rýchle, bezbolestné a nevyžaduje si takmer žiadnu rekonvalescenciu.

Čoraz častejšie sa stretávame aj s pojmom vaginálne omladenie. Mohli by ste objasniť o čo vlastne ide?

-Vaginálne omladenie, teda takzvaná rejuvenizácia, je ošetrenie, ktoré tiež slúži na liečbu vaginálnej ochabnutosti a atrofie, ktorých dôsledkom je aj spomínané nedostatočné zvlhčenie, nekvalitný pohlavný styk, únik moču alebo často sa opakujúce zápaly. Vaginálne omladenie teda pomáha ženám so zdravotnými problémami, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu života a sú spôsobené zníženou elasticitou vaginálneho tkaniva, stratou kolagénu a svalovou ochabnutosťou.

Ako prebieha takéto ošetrenie?

-Procedúra je ambulantná, bez nutnosti anestézie a dlhej rekonvalescencie. Gynekológ vás najskôr vyšetrí a zhodnotí váš stav. Následne zavádza špeciálnu, veľmi úzku hlavicu Gynolasera a ošetrí celú pošvovú stenu od krčka maternice až po vchod do pošvy. Pôsobením lúčov dochádza k hĺbkovému prehriatiu tkaniva a je odstránená jeho vrchná časť. Teplo stimuluje tvorbu kolagénu, tkanivo sa spevňuje a následne zabraňuje nežiaducemu úniku moču. Okrem toho dochádza k zlepšeniu nedostatočnej vaginálnej sekrécie (suchosti pošvy) a liečbe bolesti pri pohlavnom styku. Vďaka znovuobnoveniu tvorby glykogénu v pošve sa vyrovnáva hladina PH a znižuje sa riziko vaginálnych zápalov.

Spomínali ste únik moču a to je ešte stále pomerne tabuizovaná téma. Čo je zvyčajne príčinou týchto problémov?

-Najrozšírenejším typom, ktorý trápi ženy, je stresová inkontinencia. Dochádza pri nej k úniku malého množstva moču pri fyzických aktivitách, ktoré sú spojené s náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku. Typickým príkladom je kýchnutie, kašeľ, poskok, prudký pohyb, smiech alebo dvíhanie ťažkých bremien. Aby k tomu nedochádzalo je nutné, aby močová trubica zostala v normálnej polohe a na zvýšenie vnútrobrušného tlaku zareagovala zvýšením uzáverového tlaku. K tomuto pevnému uzavretiu je potrebné, aby mala dostatočnú podporu svalstva panvového dna, okolitého spojovacieho tkaniva a pošvy. Pokiaľ sú tieto podporné štruktúry ochabnuté, močová trubica sa uvoľní zo svojej normálnej polohy a nie je schopná vyvinúť dostatočný uzáverový tlak. Okrem ochabnutosti podporných štruktúr môže byť príčinou ešte menej častá nedostatočnosť zvierača močovej trubice.

Ako vlastne môže vzniknúť stresová inkontinencia? Prečo ju jedna žena má a jej kamarátka nie?

-Faktorov je mnoho, od vrodenej dispozície, obezity, dlhotrvajúcej fyzickej námahy až po najčastejšie - vaginálny pôrod a nedostatok estrogénov v menopauze. Stresová inkontinencia obvykle začína iba občasným únikom moču po kvapkách pri veľkej fyzickej námahe. S každým ďalším pôrodom a s vekom sa ale postupne zhoršuje, dochádza k úniku moču už aj pri ľahkej fyzickej námahe a v najhoršom prípade začne moč unikať permanentne. Postihnutým ženám veľmi klesá kvalita života. Stretávajú sa s hygienickými aj zdravotnými problémami a často obmedzujú svoje spoločenské, pracovné aj osobné aktivity. S tým spojená psychická nepohoda môže viesť k celej rade ďalších problémov od nespavosti, depresie až po úplnú spoločenskú izoláciu. Preto je dobré stresovú inkontinenciu nepodceňovať a jej liečbu začať čo najskôr.

Pomáha pri neželanom úniku moču cvičenie?

-Menej závažnú stresovú inkontinenciu je obvykle možné úspešne riešiť aj pomocou cvikov na posilnenie panvového dna. Pri vážnejšej inkontinencii sa problém rieši chirurgickým zákrokom. Operatívne riešenie je spravidla veľmi účinné, avšak má pre pacientku viacero rizík.

A čo menej invazívne a teda aj menej bolestivé riešenie? Existuje aj takáto liečba samovoľného úniku moču?

-Ošetrenie laserom predstavuje rýchle, bezpečné, bezbolestné a vysoko účinné riešenie ľahkej až strednej stresovej inkontinencie. Vďaka pôsobeniu termálneho efektu a výbornému prieniku laserových lúčov do tkaniva dochádza k jeho remodelácii a zvýšenej tvorbe kolagénu. Výsledkom je spevnenie najviac namáhanej oblasti uzáveru močového mechúra a zabráneniu úniku moču.

Ak chcete riešiť svoj problém v intímnej oblasti alebo máte ďalšie nezodpovedané otázky, neváhajte kontaktovať doktorku Stelu Muránsku -0907 165 735 info@omladenie.sk www.omladenie.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 3 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 3 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 3 h
SkryťZatvoriť reklamu