SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Tím vedcov z EU v Bratislave na medzinárodnej konferencii v USA

Tím vedcov z EU v Bratislave zapojených do projektu EDGE prednášal na medzinárodnej konferencii v USA.

V dňoch 10. – 14. apríla 2018 sa uskutočnila medzinárodná konferencia organizovaná Asociáciou amerických geografov, na ktorej sa v spoločnej sekcii s názvom Politics of environmental changes: mapping the interactions between migration, territories and natural resourceszúčastnil i tím vedcov zapojených do projektu EDGE - Environmental Diplomacy and Geopolitics. Napriek tomu, že sa panel konal v skorých ranných hodinách, pritiahol pozornosť viacerých návštevníkov konferencie.

Kongres, ktorého dejiskom je každý rok iné mesto v Spojených štátoch amerických, tentokrát hostila metropola štátu Louisiana – New Orleans. Podľa informácií zverejnených na oficiálnom webe Asociácie vystúpilo na tohtoročnej konferencii takmer 9 000 odborníkov, akademikov či študentov z celého sveta. Približne tretina registrovaných účastníkov kongresu pochádzala z krajín mimo USA.

V rámci projektu EDGE sa na konferencii zúčastnili vedeckí pracovníci z Ekonomickej univerzity v Bratislave, z belgickej University of Liègea francúzskej SciencesPo Paris, ktorí prezentovali dohromady štyri príspevky na tému vodných zdrojov, utečeneckej krízy, environmentálnej problematiky či vysídľovania spôsobeného výstavbou. Paula Puškárová a Caroline Zickgraf prezentovali predbežné výsledky výskumu rozdielnych vzorov prístupov k imigrácii v Európe v environmentálnych súvislostiach. Mikuláš Černota a Rudolf Kucharčík sa vo svojom príspevku venovali téme environmentálnych bodov zvratu a adaptačných politík. Mykhaylo Kunychka a Leonid Raneta prezentovali tému migrácie vo východnej Európe v kontexte vodných zdrojov. Ako posledná odznela téma vysídľovania spôsobeného výstavbou vodných nádrží na Slovensku a v Českej republike, ktorú priblížili Natália Hlavová a Michaela Čiefová. Moderátorom sekcie bol profesor Francois Gemenne, ktorý bol nedávno zvolený za autora nadchádzajúcej IPCC hodnotiacej správy 6.

Medzinárodný projekt EDGE – Environmental Diplomacy and Geopolitics – je financovaný zo zdrojov Európskej únie z projektu Horizont 2020 (Grant Agreement č. 692413) a trvá už od roku 2016. Jeho cieľom je príprava novej generácie lídrov v oblasti environmentálnych vzťahov a politík a predstavuje odrazový mostík pre nové aktivity, ktoré povzbudzujú diskusiu o environmentálnych témach so zapojením mladých vedeckých pracovníkov. V rámci projektu sa aktuálne pripravuje letná škola v Liège a záverečná konferencia v Bratislave.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


43m
Projekt na Šancovej.

Investičná skupina Proxenta získala do portfólia developerský projekt v Bratislave v blízkosti bratislavskej Hlavnej stanice.


3 h

Potreba zmeny životného štýlu na zníženie environmentálneho dopadu rezonuje v rôznych spoločenských a komunitných kruhoch.


3 h