SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako sa pripraviť na dovolenku s karavanom?

Či už patríte medzi skúsených karavanistov alebo s karavaningom len začínate, pred dovolenkou si pripravte zopár dôležitých vecí.

Karavan alebo obytný príves na auto je pre mnohých ľudí obľúbený spôsob cestovania. Pochvaľujú si flexibilitu a pohodlie, to, že sú pánmi vlastného času a môžu ísť a spať (teoreticky) kdekoľvek. S prichádzajúcou dovolenkovou sezónou ich bude na cestách vidieť čoraz viac. Či už patríte medzi skúsených karavanistov alebo s karavaningom len začínate, pred dovolenkou si nezabudnite pripraviť zopár dôležitých vecí.

Pripravte auto

Keďže vaša dovolenka sa bude v podstate takmer celá odohrávať v aute, je to logicky prvá vec v zozname, ktorá by mala byť tip-top. A netýka sa to len obytnej časti. Aj tá by však mala byť pripravená. Máte starší karavan? Urobte dôkladnú kontrolu všetkých častí a doplnkov. Aký je stav okien? Nezateká strecha? Ako je s uzamykaním dverí? Mali ste karavan celú zimu niekde odparkovaný? Určite ho dajte pred dovolenkou poriadne do pucu. Skontrolujte splachovanie, stav vodnej nádrže, funkčnosť klimatizácie.

Čo sa týka automobilovej časti, mala by spĺňať všetky podmienky nevyhnutné na bezpečnú prevádzku. Prekontrolujte stav prevádzkových kvapalín, tlak v pneumatikách, chladiace kvapaliny, stav motora, povinnú výbavu... Verte nám, určite si nechcete skrátiť dovolenku kvôli pokazenému autu.

Pripravte vybavenie

Idete na dovolenku, takže toho budete potrebovať veľa, obzvlášť, ak so sebou beriete aj deti. To, koľko a akých vecí si musíte zbaliť, závisí, samozrejme, od toho, kde a na ako dlho sa chystáte. V skratke – vezmite všetko, čo sa vám aspoň teoreticky môže zísť. Určite to budete počas dovolenky potrebovať a budete radi, že to máte.

Kuchynské vybavenie, kempingové vybavenie, drogéria a kozmetika či veci na šport a voľný čas, to všetko by si vo vašom karavane alebo obytnom prívese malo nájsť svoje miesto.

Naplánujte si cestu

Nezávisle od toho, aké skúsenosti so šoférovaním máte, šoférovať karavan alebo pripojený obytný príves kladie na vašu zručnosť zvýšené nároky. Ak už máte vybranú destináciu, naplánujte si cestu vopred. Aký je tam stav ciest? Dá sa tam vôbec s veľkým autom dôjsť? Aké sú obmedzenia na ceste? A naopak, kde sa môžete zastaviť a oddýchnuť si? Čo zaujímavé sa nachádza po ceste a mohlo by vám dlhú cestu spestriť? Poctivo naplánovaná cesta sa vyhýba nepríjemnostiam a maximálne využíva zaujímavé body, ktoré sa pozdĺž nej vyskytujú.

Nezabudnite poistenie

Ak ste si mysleli, že sa to celé zaobíde bez poistenia, ste na omyle. Aj s najpoctivejšie naplánovanou cestou, skontrolovaným vozidlom a plnou výbavou sa môže stať niečo nepredvídané. Práve preto by ste mali mať vozidlo aj s obytným prívesom poistené. Havarijné poistenie sa vám môže zísť aj v tých najneočakávanejších situáciách, nehovoriac o asistenčných službách, ktoré môžu byť v ďalekej cudzine často jedinou pomocou, na ktorú sa budete môcť obrátiť.

Havarijné poistenie pre karavany a obytné prívesy poskytujú viaceré poisťovne. Niektoré z nich poskytujú špeciálne zľavy alebo výhodné podmienky, preto je vhodné si porovnať poistenie auta online. Môžete tak ušetriť zaujímavé peniaze.

Hlavne si dovolenku užite

Nech už sa vyberiete so svojim karavanom kamkoľvek, nezabudnite si dovolenku poriadne užiť. Využite všetky výhody, ktoré karavaning poskytuje. Môžete sa zastaviť pri každej zaujímavosti, ktorá vám cestou padne do oka, vychutnať si večery pri grile alebo ohni v kempingu, nadväzovať nové priateľstvá s ďalšími nadšencami karavaningu alebo objavovať dosiaľ nepreskúmané kempingové oblasti. Karavaning je skvelý spôsob cestovania a dovolenkovania, a preto by vám nemalo nič brániť v tom, aby ste si ho užili naplno.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

INDEX a Slovenská sporiteľňa vyhlásili výsledky prvého ročníka súťaže.


INZERCIA 3 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


4 h

V rozvíjajúcom sa digitálnom svete je bezpečnosť najvyššou prioritou.


INZERCIA 11 h
Skryť Zatvoriť reklamu