SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení

MUDr. Silvia Toporcerová: O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení a neprávd

Asistovaná reprodukcia a mimotelové oplodnenie (IVF – in vitro fertilizácia) patria k jedným z najmladších odborov medicíny. Prvé dieťa sa po mimotelovom oplodnení narodilo v roku 1978 vo Veľkej Británii a odvtedy sa na celom svete pomocou týchto metód narodilo viac ako 5 miliónov detí. Tak ako každý nový odbor, aj IVF so sebou prinieslo množstvo otázok. Je to správne? Je to morálne a etické? Budú takéto deti zdravé? Množstvo zavádzajúcich tvrdení o asistovanej reprodukcii často ľuďom, ktorý sa snažia otehotnieť, zbytočne skomplikujú a znepríjemnia cestu k vytúženému bábätku. Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., odborná garantka centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach, priblížila aká je teda pravda.

1. Sme ešte na IVF mladí, zatiaľ počkáme a o pár rokov uvidíme.

Staré známe príslovie hovorí, že na vek neexistuje liek. Je to tak bohužiaľ aj v prípade IVF. Ani asistovaná reprodukcia nie je liekom na vek. Zatiaľ čo u 30-ročných žien väčšina centier reprodukčnej medicíny vykazuje úspešnosť nad 50-60%, u žien po štyridsiatke je to už len 15%. S vekom ženy klesá kvalita aj počet vajíčok. Takže nemá zmysel čakať. U žien do 35 rokov treba začať pátrať po probléme po roku nechráneného pohlavného styku, u starších žien už po 6 mesiacoch. Odkladaním návštevy centra, si ženy zbytočne znižujú šance na otehotnenie.

2. IVF má 100%-nú úspešnosť ak sa už pre neho rozhodnem.

Bohužiaľ, ani to nie je pravda. IVF má neporovnateľne vyššiu úspešnosť ako akákoľvek iná metóda liečby neplodnosti, ale 100% to nikdy nebude. Psychicky je treba byť vždy pripravený na to, že prvý cyklus liečby nemusí byť úspešný, a že pokusov možno bude treba viac. Opäť tu platí, že čím vyšší vek, tým štatisticky bude treba viac pokusov, aby sa narodilo zdravé bábätko.

3. Ak navštívim IVF centrum, znamená to, že mi odporučia IVF cyklus.

Nie je to tak. Len približne 30% párov, ktoré navštívia centrum reprodukčnej medicíny, podstúpi cyklus umelého oplodnenia. Aj v reprodukčnej medicíne platí, že postupujeme vždy od najjednoduchších metód, po najzložitejšie. Často sa stáva, že páru pomôže aj minimálna hormonálna liečba. Sú však aj diagnózy, kedy k otehotneniu iný postup ako IVF nepomôže. Je to napríklad pri ťažkých poruchách spermiogramu, pri dlhej dobe neplodnosti, pri vysokom veku ženy, alebo pri nepriechodných vajíčkovodoch.

4. Keď pôjdem na IVF, znamená to, že budem mať dvojičky.

V minulosti sa pri umelom oplodnení prenášal do maternice pomerne veľký počet embryí, veľakrát 4 alebo 5. Liečba neplodnosti pokročila natoľko, že už môžeme do maternice prenášať oveľa menší počet embryí, v optimálnom prípade len jedno. Ak sa do maternice prenesie len jedno embryo, šance na dvojičky sú minimálne a sú porovnateľné s pravdepodobnosťou jednovaječných dvojčiat u žien, ktoré otehotnejú spontánne. Samozrejme, ak do maternice prenášame 2 embryá, riziko dvojčiat je vyššie, pohybuje sa medzi 20-25%. Úspešnosť IVF však stúpa zhruba o 10%. Preto sa časť párov rozhoduje pre prenos dvoch embryí. V súčasnosti sa do maternice neprenáša viac než 2 embryá. Cieľom asistovanej reprodukcie je znížiť počet dvojčiat pri umelom oplodnení na minimum a preto väčšina pracovísk dnes u žien do 35. roku veku odporúča prenášať len jedno embryo. U starších žien je vždy treba postupovať individuálne.

6. IVF liečba je drahá, nemôžem si ju dovoliť.

Zdravotná poisťovňa prepláca žene pri splnení zdravotných kritérií 3 cykly umelého oplodnenia. Je potrebné počítať aj s doplatkami za lieky v lekárni, ale ak si nevyberiete žiadne príplatkové metódy nad rámec zdravotného poistenia, v samotnom centre reprodukčnej medicíny nemusíte doplácať nič. Ak vám budú vzhľadom na váš zdravotný stav a nález doporučené niektoré z príplatkových výkonov, je len na vás, či si ich vyberiete alebo nie. Doplatky za jeden IVF cyklus v takomto prípade vyjdú menej ako jedna all-inclusive dovolenka. Naozaj drahé postupy v rámci IVF, napríklad genetické vyšetrenie embryí, potrebuje, našťastie, len veľmi malé percento párov.

7. Tehotenstvo po IVF je vždy rizikové.

Spôsob, akým žena otehotnie – či už prirodzene alebo po umelom oplodnení – nemá žiaden vplyv na samotný priebeh tehotenstva alebo pôrodu. Ak je žena zdravá, nie je dôvod, prečo by mala mať rizikové tehotenstvo. Rovnako napríklad nie je dôvod ani na cisársky rez. Všetky tieto komplikácie tehotnosti sú úplne nezávisle od toho, akým spôsobom žena dieťa počala. Samozrejme, aj tu vždy platí, čím vyšší vek, tým je riziko komplikácií vyššie.

8. Deti narodené po umelom oplodnení sú častejšie choré.

Žiadna štúdia nikdy nedokázala, že niektoré z metód používaných v rámci IVF vedú k poškodeniu embrya. Veľké štatistiky dokazujú, že zatiaľ čo v bežnej populácii sú asi 2% detí narodené s nejakou vrodenou vývojovou chybou, u detí po IVF sú to 4%. Je to síce nárast 100%, ale v celkovom porovnaní sa stále jedná o veľmi malé riziko. A je nutné dodať, že populácia žien podstupujúcich IVF, je priemerne oveľa staršia ako populácia žien, ktoré otehotneli spontánne. Takže nie je úplne správne porovnávať tieto dve skupiny. Každej tehotnej žene po IVF odporúčame dôkladnú prenatálnu diagnostiku, ktorá dnes dokáže odhaliť viac ako 95% všetkých genetických abnormalít a vrodených vývojových chýb.

9. Po hormonálnej liečbe je vysoké riziko onkologických ochorení.

Jediné ochorenie, pri ktorom bol potvrdený vplyv opakovaných hormonálnych stimulácií, je karcinóm vaječníka. Napriek tomu, toto riziko je stále veľmi malé. Nárast karcinómu vaječníka bol pozorovaný len u tej skupiny pacientok, kde bolo IVF realizované z dôvodu problémov na strane ženy. Nebol zaznamenaný napríklad vtedy, ak dôvodom na IVF bola porucha spermiogramu. Predpokladá sa preto, že samotné riziko vyplýva skôr z ochorenia samotného vaječníka, ktoré sa prejavuje neplodnosťou, ako z hormonálnej liečby. Dnes sú dávky hormónov používaných pri IVF oveľa nižšie ako to bolo v minulosti, a doba hormonálnej stimulácie je vo väčšine cyklov menej ako 10 dní.

10. Nevidím dôvod, aby ste mi oplodnili 10 vajíčok, nechcem predsa 10 detí.

Počet získaných vajíčok pri IVF cykle neznamená, že z každého vajíčka sa môže narodiť zdravé dieťa. Priemerne máme z 10 oplodnených vajíčok len 2-3 kvalitné embryá vhodné na transfer do maternice. Preto je úspešnosť liečby najvyššia pri zisku 10-15 vajíčok. V podstate je to rovnaké, ako v prirodzenom cykle, kedy žena nedokáže otehotnieť každý mesiac. Podľa štatistík vie 20-ročná žena otehotnieť raz za dva mesiace a 40-ročná už len raz za 10-12 mesiacov.

U nás sa zatiaľ poväčšine tají, že bábätko sa narodilo po umelom oplodnení, vo svete však tomu tak už dávno nie je. Problémy s plodnosťou mali napríklad aj ľudia ako Celine Dion, Matthew Broderick, Mariah Carey, Courtney Cox, Julia Roberts, Hugh Jackman, Ricky Martin, Jamie Leigh Curtis, Brooke Shields, Sharon Stone, Jane Seymore, Angela Bassett, Nicole Kidman, Kirstey Alley a mnoho ďalších. Možno práve to, že niekto prizná, že má dieťa po IVF, môže ďalšieho presvedčiť, že aj toto je cesta.

IVF je liečba ako každá iná. Pomáhame, alebo snažíme sa pomôcť vtedy, keď nestačia sily prírode. Našťastie, sme schopní pomôcť čím ďalej tým väčšiemu percentu neplodných párov. A tie detičky, ktoré sú toho výsledkom, nás stále presviedčajú o tom, že má zmysel sa boriť s takýmito mýtami a dezinformáciami.

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., je uznávanou osobnosťou v oblasti reprodukčnej medicíny, ktorej sa venuje už viac ako 17 rokov. Po skončení vysokej školy pracovala na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UPJŠ v Košiciach, kde bolo prvé centrum asistovanej reprodukcie na Slovensku. Od roku 2016 je vedúcim lekárom centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach. Je autorkou a spoluautorkou množstva odborných monografií, vysokoškolských skrípt a učebníc a odborných vedeckých článkov.

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., je tohtoročnou víťazkou v ankete Slovenka roka v kategórii zdravotníctvo.

www.gyncare.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 471
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 901
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 907
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 961
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 762
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


8 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 9 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu