SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako bojovať proti plesniam v interiéri

Príčinou vzniku plesní býva nadmerná vlhkosť stien, odkiaľ sa tam však nabrala? Bojovať proti nim môžete, až keď to zistíte.

(Zdroj: Knauf Insulation)

Sídlom interiérových plesní nebývajú len staré zanedbané budovy, ale často aj novostavby. Prvotnou príčinou ich vzniku býva nadmerná vlhkosť konštrukcie, odkiaľ sa tam však nabrala? Bojovať proti nim môžete, až keď to zistíte.

Pri navlhnutí stavebnej konštrukcie je najprv potrebné zistiť jeho príčiny, potom ich vhodným spôsobom odstrániť a po vysušení murivo zrenovovať a nanovo omietnuť. Pleseň v žiadnom prípade neoškrabávajte zo steny za sucha, pretože by došlo k rozvíreniu spór a rozšíreniu na ešte väčšiu plochu. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžu vlhkosť a plesne do stien dostať. Keď zistíte, ktorý z nich je ten váš, máte naporúdzi aj správne riešenie.

Mokré kúty - veľmi často sú plesňami postihnuté rohové časti kúpeľní a kuchýň. Darí sa im tam vďaka kondenzujúcim vodným parám, ktoré vznikajú pri varení, praní alebo sprchovaní. Problémom sa môžete vyhnúť, ak budete pri varení používať digestor a v kúpeľni zasa odvetrávací ventilátor.

Rýchle novostavby - nadmerná vlhkosť muriva je občas problémom aj u novostavieb, ktoré boli stavané za vlhkého počasia a boli príliš rýchlo uvedené do prevádzky. Riešením je dokonalé presušenie stavby, intenzívne vetranie, prípadne i použitie odvlhčovača vzduchu. Pri sušení stavby pomôže aj správny tepelnoizolačný materiál. Ak použijeteminerálnu vlnu , umožníte rýchlejšie odparovanie vlhkosti cez konštrukciu, pretože je priedušná, hovorovo sa vraví, že „dýcha“.

Tepelné mosty – Vlhkosť rada kondenzuje na najchladnejších miestach, teda v okolí stavebných porúch. Najčastejšie bývajú na betónových prievlakoch nad oknami alebo priestupoch v strešných konštrukciách, kritickými miestami sú rohy a kúty miestností, miesta osadenia okien alebo balkónov. Problém zanikne odstránením stavebných nedostatkov. Môžu vznikať aj pri príliš tenkej vrstve tepelnej izolácie. „Nižšia hrúbka nepostačí na kritické miesta na fasáde, kde sa tvoria tepelné mosty - špáry spojov tehál, betónové stužujúce vence a nadokenné preklady,“ vysvetľuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation. Preto je nutný správne navrhnutý zatepľovací systém a odvetrávanie konštrukcie. Pre optimálnu klímu v interiéri je vhodné použiť priedušný izolačný materiál, napríkladminerálnu vlnu .

Zateplené stavby - pri renovácii starších domov sa obvodový plášť budovy dokonale utesní bez toho, aby steny mali šancu „dýchať“. Problémy s kondenzačnou vlhkosťou sa vyskytujú pri nevhodnom zatepľovacom systéme, nesprávnom postupe zateplenia alebo pri výmene starých okien za nové. Jediným riešením je opäť začať poriadne vetrať, aspoň dva krát denne po 10 -15 minút a nepreháňať to ani so šetrením pri vykurovaní. Ideálna je inštalácia vetracieho systému s rekuperáciou. „Pre staršie domy s vyššou vlhkosťou je vhodné použiť odvetraný systém, kde sa na rozdiel od kontaktného nelepí izolácia priamo na fasádu, ale sa upevní na stenu nosný rošt, do ktorého sa tepelná izolácia vloží,“ upozorňuje Vladimír Beňo. Tiež sa odporúča použiťpriedušnátepelná izolácia , napríklad minerálna vlna, ktorá na rozdiel od polystyrénu ľahko prepúšťa vlhkosť.

Šplhajúca vlhkosť - staršie budovy sa veľmi často stávajú obeťou vlhkosti prenikajúcej do stien zo zeme. V dôsledku poškodenej alebo neexistujúcej hydroizolácie je spodná stavba ohrozovaná zemnou vlhkosťou, ktorá následne vzlína v murive. Postup sanácie domu sa volí v závislosti od príčiny vlhnutia, ktorú určí privolaný odborník na základe podrobného prieskumu a analýz muriva.

Agresívna spodná voda - k najútočnejším druhom vlhkosti, pred ktorými treba budovu chrániť, je tlaková voda, ktorá je daná s vysokou hladinou spodnej vody. Tento problém sa môže vyskytnúť aj dodatočne, v súvislosti so stavebnými zásahmi ktoré zmenia geologické podmienky v okolí existujúcej budovy. Pri chýbajúcej alebo poškodenej zvislej izolácii sa u pivničného muriva prejavuje aj vlhkosť prenikajúca do steny zo zeme z boku. Takéto problémy môže spôsobiť napríklad veľa spevnených, betónových, plôch v tesnej blízkosti muriva. Voda v takom prípade nemá kam unikať.

www.knaufinsulation.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene?


23 h

Vyžaduje vaša prevádzka zvýšenie produktivity a efektívnosti práce?


25. sep

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu