Kde to len kúpim!
Pri stavbe mnohí zvádzajú dilemu nielen o type betónu (ten máme väčšinou predpísaný v projekte), ale aj o tom, ktorý betón sa mi oplatí. Ísť tradičnou cestou lopaty a miešačky? Objednať veľký domiešavač? Alebo zbehnúť do stavebnín a nakúpiť betón vo vreciach? Jednoznačná odpoveď asi neexistuje. Pre každého môže byť to správne riešenie úplne iné.
Klasická cesta
Tí, pre ktorých je rozhodujúcim kritériom cena a majú dostatok času zadarmo alebo sú domácimi majstrami, ktorí radi skúšajú veci sami, často siahnu po klasickom spôsobe. Zmes betónu získate zmiešaním štrku, cementu a vody v správnom pomere. Takýto betón je vhodné použiť len pre menšie pevnosti betónu a pri jednoduchých stavbách. Pri miešaní vždy do miešačky pridávate najprv vodu, následne kamenivo a postupne potrebnú dávku cementu. Po rozmiešaní postupne pridávate štrk a miešate až na požadovanú konzistenciu. Dobrý betón by sa mal v miešačke prevaľovať a po vysypaní do fúrika vytvorí kužeľ. Neprežeňte to s vodou! Príliš veľa vody spôsobuje prašnosť betónu, drobenie a trhlinky.
Domiešavače
Veľké stavby, nároky na kvalitu a úspora času nahráva výrobe čerstvého betónu v betonárňach. Na čase, príprave a betónovaní dokážete ušetriť približne 20 % v porovnaní s klasickou metódou. Hotová čerstvá zmes má zaručené zloženie, kvalitné suroviny, garantované pevnosti a výrobky sú certifikované podľa noriem. Nevýhodou je, že musíte objednať naraz veľké množstvá a tak tento spôsob nie je vhodný pre menšie stavby. Takisto veľké vzdialenosti od betonárok nám navyšujú cenu za dopravu a môžu ovplyvniť aj kvalitu betónu.
Vrecovaný betón
Vrecovaný betón obsahuje suchú zmes kameniva, cementu a ďalších prísad pre lepšiu spracovateľnosť. Pred použitím ho stačí premiešať s vodou, či už v miešačke alebo elektrickým miešadlom. Finančne vychádza vrecovaný betón drahšie ako čerstvý betón z betonárky, ale pri menších plochách a drobných konštrukciách, či práci na záhrade sa oplatí. Pre jednoduchšiu manipuláciu je zväčša dostupný v 25 kg baleniach a môžete ho použiť aj v ťažšie dostupnom teréne. Výhodou oproti ručne vyrobenému betónu je na mieru namiešaná suchá zmes s kvalitných surovín a s garantovanou pevnosťou. Zvyšné nepoužité vrecká ľahko uskladníte pre ďalšie použitie.
Betónujte „šup-šup“!
Kto hľadá rýchle riešenie, mal by sa poobzerať po rýchloschnúcom betóne. Práve Baumit FixBeton predstavuje betónovú zmes pre domácich majstrov aj profíkov. Osádzanie stĺpikov nikdy nebolo jednoduchšie. Betónovať môžete aj bez miešania. Suchú betónovú zmes postupne vrstvíte do pripravenej jamy s osadeným stĺpom a zalievate vodou z krhly. Povrch poslednej vrstvy vyhladíte hladidlom. Už po 3 minútach betón začína tuhnúť, po 5 minútach je stĺp fixovaný a po 24 hodinách zaťažiteľný. Nepotrebujete miešačku ani elektrinu. Postačíte si s krhlou a odmerkou na vodu.
Náš tip
Ideálne počasie na betónovanie sú dni s teplotou medzi 15 a 25 °C a s vyššou vlhkosťou vzduchu. Ak sú vysoké teploty, betón je potrebné čo najskôr spracovať a zároveň ho chrániť proti rýchlemu odparovaniu vody, napríklad prekrytím fóliou. Pri nízkych teplotách pod 5 °C zase naopak betón prestane tvrdnúť a môže dôjsť k znehodnoteniu betónu.