SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Pivovar Šariš investoval do kultúry

Objavte rozšírenú baštu Alžbetka a nový zvuk organa.

Prešov – Pivovarníci investujú do Prešovského kraja. Vďaka grantovému programu Šariš ľuďom región odhalí viac zo svojich krás.

Pivovar Šariš už dlhodobo prispieva k rozvoju regiónu a podporuje projekty, zamerané na rozvoj turizmu, obnovu pamiatok a ďalších významných symbolov východu. Každoročne sa tak prostredníctvom grantov z programu Šariš ľuďom medzi víťazné mimovládne organizácie rozdelí 16-tisíc eur.

Náš program Šariš ľuďom je jedným z ťažiskových grantových programov v Prešovskom kraji. Každoročne sa doň prihlasujú desiatky projektov, ktoré majú ambíciu zmeniť život tunajších ľudí k lepšiemu. Sme radi, že takýmto spôsobom môžeme prispievať k rozvoju regiónu, v ktorom pôsobíme,“ uviedol Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš.

Nový zvuk pre historický organ

Zámerom projektu, ktorý vďaka podpore Pivovaru Šariš realizuje OZ Prešovská gotika, je obstaranie píšťal registra pre rekonštrukciu Svätomikulášskeho organa v kostole sv. Mikuláša v Prešove. Historický organ z konca 17. storočia sa rekonštrukciou zaradí medzi koncertné nástroje európskej úrovne. Ako rozlúčka so starým organom bol v apríli zrealizovaný benefičný koncert Hallelujah, počas ktorého si verejnosť poslednýkrát vypočula pôvodný zvuk organa. Už v auguste sa totiž začne s jeho rozoberaním, pričom register vyrobia ešte v tomto roku. Nové píšťaly budú vyrobené z kvalitného dreva – rezonančného smreka s presne určenou hustotou. V rámci projektu je naplánované rekonštruovanie historických organových skríň pod dohľadom pamiatkového úradu.

Bašta Alžbetka poodhalila svoje tajomstvá

Bašta Alžbetka, ktorá je najstaršou baštou Šarišského hradu, bola v dezolátnom stave. Na jej rekonštrukciu sa podujalo OZ Hradba Šariš. Aj vďaka podpore grantového programu Šariš ľuďom, sa na nej začal realizovať archeologický výskum, počas ktorého bola odhalená „stratená“ časť hradby na východnej strane. Tá bola, podľa predpokladov dobrovoľníkov z občianskeho združenia, zaniknutá od stredoveku, 14. – 15. storočia. Po ukončení archeologických prác bude vypracovaný architektonicko-historický výskum a následne, po dohode s pamiatkarmi, sa začne s opravou zaniknutej hradby okolo bašty.

Zahlasujte za svojho favorita

Grantový program Šariš ľuďom (predtým pod hlavičkou Občianska voľba) už cez desaťročie podporuje vybrané neziskové organizácie či občianske združenia, ktoré v kraji pôsobia. Za posledných bezmála 15 rokov spoločnosť darovala takmer 300-tisíc eur na celkovo 152 projektov.
Z prihlásených projektov v tomto roku sa do finále dostalo sedem organizácií. Prvýkrát sa neuchádzajú len o priazeň odbornej poroty, ale aj o hlasy ľudí. Tí sa môžu zapojiť viacerými spôsobmi, zahlasovať cez stránku www.sarisludom.sk, alebo cez putovný informačný panel, ktorý nájdu na každom zo série podujatí My sme východ. Hlasy projektom môžu ľudia odovzdávať až do 25. augusta.

Sme presvedčení, že Prešovský kraj má čo ponúknuť nielen domácim obyvateľom, ale aj turistom. Sme radi, že o získanie grantu z programu Šariš ľuďom je stále veľký záujem a môžeme tak podporiť úsilie a pracovitosť ľudí, ktorý chcú náš región skrášliť,“ zhodnotila Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po rekonštrukcii pôvodnej obytnej budovy z roku 1937 pribudlo na Špitálskej ulici 8 bytov.


6 h

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


22 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


22 h
SkryťZatvoriť reklamu