Nádielka džezovej muziky, ktorá predstaví české Osvobodzené divadlo, mieri do metropoly východu. Na česko-slovenskom koncerte sa predstaví džezová formácia Matej Benko Quintet a český hudobník Ondřej Ruml.
KOŠICE. Priaznivci džezu si na svoje prídu v stredu 5. septembra v priestoroch Východoslovenskej galérie Košice. Koncert, ktorý odštartuje o 18.30, bude oslavou stého výročia vzniku Československej republiky a konca 1. svetovej vojny.
V džezovom prevedení odznejú „Piesne z tvorby V+W / Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec, Jan Werich“ známe z Osvobodzeného divadla ako Tmavomodrý svět, Kat a blázen, Nebe na zemi, Šaty dělaj člověka alebo Život je jen náhoda.
Ide o piesne z autorskej dielne Voskovca a Wericha, ktorí napísali texty a Ježek skomponoval hudbu.
V znamení osmičiek
Koncert odštartuje projekt Osmičková jeseň – sériu kultúrnych podujatí. Inštitúcie patriace pod Košický samosprávny kraj si nimi pripomenú prelomové udalosti z československej histórie, ktoré sa spájajú s rokmi končiacimi osmičkou.
Matej BenkoQuintet patrí k popredným telesám súčasnej džezovej scény. Formáciu tvoria talentovaní hudobníci - Matej Benko – klavír, Miroslav Hloucal – trúbka, Radek Zapadlo – saxofón, Rasťo Uhrík – kontrabas, Pavel "Bady" Zbořil – bicie.
Benko sa narodil v Košiciach, žil v Prešove, študoval v Prahe, v ktorej dodnes pôsobí. Spolupracoval s mnohými zvučnými menami hudobnej scény ako RichardMüller, Petr Hapka či Dan Bárta.
Ondřej Ruml je všestranný spevák a hudobník. Vydal aj cédečko pod názvomOndřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha (2014) . Album veľmi pozitívne prijala kritika i verejnosť a v Čechách získal ocenenie Zlatá deska za osobitý prístup k úpravám piesní, ktoré sú pre mnohých nedotknuteľné.
Český národný poklad v Košiciach
Úspešná spolupráca Benka s Rumlom sa začala pred niekoľkými rokmi. Najintenzívnejšie sa ich umelecké dráhy preťali práve vďaka Rumlovmu nápadu nanovo spracovať hudobný odkaz Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovca a Jana Wericha.
Matej Benko vysvetľuje, že ponuka prišla od Rumla, ktorý mu priniesol texty Wericha a Voskovca, aby si ich prečítal.
„Poprosil ma, či by som to hudobne nezaranžoval. Zaujalo ma na tom, že môžem uchopiť materiál, ktorý je Čechom vzácny. Naozaj, ich piesne sú niečo ako národný poklad, hrajú sa od táborákov až po koncerty.“

Džezový pohľad
Na spoluprácu kývol aj preto, že mu Ruml dal v hudobnom poňatí piesní voľnú ruku.
„Ak by po mne chcel, aby som to spravil dobovo a autenticky, tak by som ho odkázal na iné telesá, ktoré sa tomu venujú. Pre mňa to bol zaujímavý proces hľadania, ako by tie piesne mohli znieť. V niektorých prípadoch sme v úpravách išli relatívne ďaleko, niekde je to odvážnejšie, inde zase menej. Je to náš džezový pohľad na tvorbu týchto pánov.“
Vstupenky na koncert si možno kúpiť na vrátnici Východoslovenskej galérie Košice na Hlavnej 27, nájdete ich aj v Mestskom informačnom centre na Hlavnej 32 oproti Dómu sv. Alžbety.
Zlomové míľniky
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka poukazuje na fakt, že okrúhle výročia, ktoré pripadli na tento rok, boli pre slovenskú históriu zlomové a formovali našu krajinu.
„Či už ide o 100. výročie vzniku Československej republiky, 25. výročie osamostatnenia slovenskej a českej štátnosti, alebo 50. výročie okupácie vojskami Varšavskej zmluvy.“
Zdôrazňuje, že je dôležité, aby sme si tieto historické míľniky pripomínali a nezabudli na odkaz, aký nám zanechali, a to mier a sloboda.
„Verím, že program, aký kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja v rámci projektu Osmičková jeseň pripravili, bude dôstojnou oslavou týchto významných udalostí.“

Kraj bohatý na podujatia
Do projektu Osmičková jeseň sa zapojí dvanásť kultúrnych zariadení vrátane múzeí, galérií, osvetových stredísk a knižníc a v rámci celého kraja sa uskutoční viac ako tridsať sprievodných podujatí.
„Okrem výstav a koncertov to budú aj prednášky, workshopy, prezentácie, premietania filmov aj besedy. Program je koncipovaný tak, aby sme si pripomenuli kľúčové udalosti a významné osobnosti z československej histórie,“ dodáva predseda KSK Trnka.
Popri kultúrnych akciách sú naplánované vzdelávacie aktivity, podujatia a konferencie. Konať sa budú nielen v Košiciach, ale taktiež vo všetkých väčších mestách ako Spišská Nová Ves, Rožňava, Michalovce či Trebišov.
Piateho septembra sa tiež v Košiciach v rámci Osmičkovej jesene koná koncert Štátnej filharmónie Košice s operným spevákom Štefanom Margitom a dirigentom Leošom Svárovským. Hudobné podujatie sa uskutoční v Dóme sv. Alžbety.
Od 25. októbra si tiež možno pozrieť vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach reprezentatívnu výstavu „Košice 1918 – 1938. Zrod metropoly východného Slovenska.“
Do osláv významných výročí, ktoré si v tomto roku pripomíname, sa Košický samosprávny kraj zapája nad rámec aktivít iniciovaných z národnej úrovne, a to práve prostredníctvom pestrej programovej ponuky kultúrnych zariadení.