SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
INZERCIA

Veľké prekvapenie na Dni otvorených dverí Pivovaru Šariš

Pozrite sa, kto získal tisíc eur.

PREŠOV – Pivovarníci počas Dňa otvorených dverí odovzdávali šeky s peniazmi. Kto si odniesol špeciálnu prémiu?

Podpora regiónu Šariš je jedným z hlavných pilierov spoločenskej zodpovednosti miestnych pivovarníkov. Tento rok sa k tomu prihlásili oveľa hlasnejšie ako doteraz, a to priamo počas Dňa otvorených dverí (DOD). V rámci grantového programu Šariš ľuďom aj tentoraz rozdelili 16-tisíc eur. Peniaze poslúžia na realizáciu sedmičky projektov, ktoré zlepšia život ľuďom v regióne.

„Tento ročník Dňa otvorených dverí bol výnimočný, na pódium sa totiž okrem slovenských hudobných legiend postavili aj zástupcovia organizácií, ktorých projekty sme podporili. Sme radi, že sme mohli verejnosti predstaviť ľudí, ktorých úsilie a práca robia náš región ešte krajším,“ hodnotí Ján Čerkala, manažér závodu, Pivovar Šariš.

Vybrané organizácie prvýkrát bojovali aj o hlasy ľudí, ktoré jednej z nich priniesli ďalšie financie v podobe špeciálnej prémie. Víťazné šeky si zástupcovia organizácií prebrali z rúk Jána Čerkalu.

„Grantový program Šariš ľuďom, ktorým už dlhodobo podporujeme náš región sa stále teší mimoriadnej obľube. Tento rok o časti peňazí rozhodovala verejnosť, preto sme aj vyhlasovanie výsledkov spojili s Dňom otvorených dverí. Ľudia rozhodli a špeciálnou prémiou tisíc eur ocenili organizáciu J.D. Galériu J.L.,“ hovorí Čerkala.

Nielen pre domácich, ale aj pre turistov

Víťazné organizácie, ktoré začnú s realizáciou projektov už čoskoro, opäť skrášlia a zatraktívnia región Šariša nielen pre domácich obyvateľov, ale aj pre turistov. Prvý z projektov sa zameria na obnovu dvoch studničiek v Čergovskom pohorí, oživí sa aj „retro“ zastávka s galériou. Zámerom projektu, ktorý bude realizovaný v obci Fintice, je obnova erbovej sály v miestnom kaštieli. Po rokoch ho tak opäť budú skrášľovať fresky, ktoré bude môcť obdivovať široká verejnosť.

Z grantového programu sa tento rok podporí aj konzervovanie múrov bašty č. 6, známej ako Alžbetka, na hrade Šariš. Po úpravách by tam mala vzniknúť aj expozícia alchýmie. Na unikátnu exteriérovú galériu sa zmení vďaka podpore Pivovaru Šariš murované oplotenie v centre Prešova, na ktorom pribudne originálne spracovanie malieb pamiatok kraja.

Jeden z víťazných projektov sa zameria aj na Soľnohrad, kde pribudne drevený prístrešok, ktorý bude slúžiť nielen návštevníkom hradu či dobrovoľníkom, ale aj na kultúrne podujatia. Vďaka grantovému programu vznikne aj 2,5 km dlhá cyklotrasa, ktorej zámerom je prepojiť obec Ladomírov s neďalekým observatóriom. Súčasťou cyklochodníka má byť aj odpočinková zóna.

Na novú oddychovú zónu sa môžu tešiť aj v Giraltovciach. Vznikne v okolí sochy spiaceho leva z čias prvej svetovej vojny. Vďaka projektu ju obnovia a osvetlia.

Región plný krás a historických pamiatok

Projekty, ktoré získali grantový príspevok, vybrala komisia programu Šariš ľuďom zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj.

„Región, v ktorom žijeme je plný prírodných krás a historických pamiatok. Sme presvedčení, že má čo ponúknuť nielen domácim obyvateľom, ale aj turistom. O to viac si vážime prácu a úsilie ľudí, ktorí chcú región Šariša skrášliť, o čom svedčí aj záujem organizácií o granty z programu Šariš ľuďom,“ zhodnotila Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

Grantový program pomáha dlhodobo

Grantový program Šariš ľuďom (predtým pod hlavičkou Občianska voľba) už cez desaťročie podporuje vybrané neziskové organizácie či občianske združenia, ktoré v kraji pôsobia. Za posledných bezmála 15 rokov spoločnosť darovala takmer 300-tisíc eur na celkovo 152 projektov.

www.sarisludom.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu