SME
Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

Zužitkovaním biologického odpadu šetríme prírodu aj náklady

Kompostovanie je vo vyspelých krajinách a mestách samozrejmosťou.

KOŠICE. Biologický odpad tvorí najväčšiu zložku zmesových komunálnych odpadov vyprodukovaných slovenskými domácnosťami. Dokázali to analýzy, ktoré boli v posledných rokoch vykonávané na Slovensku. A pritom vlastne ide o prírodný odpad, ktorý by sa vôbec nemusel ukladať na skládkach či likvidovať v spaľovni, ale mohol by sa opäť vrátiť do prírody v podobe kvalitného kompostu. Odborníci, ktorí analýzu vypracovali, sledovali len odpad, ktorý je kompostovateľný. Kosti, odpad z mäsa, rýb a mliečnych výrobkov boli zaradené do zmesových odpadov.

V jednotlivých obciach tak zistili, že z toho, čo domácnosti vyhadzujú do nádob na zmesový komunálny odpad, by sa dalo skompostovať od 45 do 70 percent. V jednom roku sa na Slovensku vyprodukovalo 1 747 569 ton komunálnych odpadov, čo na jedného obyvateľa predstavuje približne 323 kíl. Z tohto celkového množstva bolo asi 1 176 988 ton zmesového odpadu, ktorý skončil na skládkach alebo v spaľovniach. No ak by sme z neho dokázali odstrániť, teda vytriediť a skompostovať všetok kompostovateľný biologický odpad, tak by sme jeho množstvo znížili v priemere o polovicu.

Bezplatne a bez námahy

V súvislosti so znížením množstva skládkovaného odpadu vyplýva pre mestá povinnosť zabezpečiť obyvateľom kompostovacie zásobníky a podporiť tak zužitkovanie odpadu z domácností. Urobili tak aj Košice na základe zmeny všeobecne záväzného nariadenia mesta č. 168 o nakladaní s komunálnym odpadom, schválenej na júnovom mestskom zastupiteľstve. A vďaka tomu môžu všetky rodinné domy v Košiciach dostať bezplatne kompostér, ktorý slúži na podstatné urýchlenie kompostovania a vďaka tomu môžu zužitkovať záhradný odpad, aj odpad z domácnosti. O kompostér môže požiadať každý obyvateľ Košíc, ktorý býva v rodinnom dome so záhradou, platí poplatky za komunálny odpad a má záujem o kompostovanie.

Dodávateľom kompostérov je spoločnosť KOSIT, ktorá je zmluvným partnerom mesta Košice a na základe objednávky zabezpečuje pre mesto služby komplexného odpadového hospodárstva. „Našou úlohou je teda nielen zabezpečenie bežných kontajnerov pre zber a spracovanie komunálneho odpadu, ale aj zabezpečenie kompostérov pre spracovanie tzv. „zeleného“ odpadu zo záhrad rodinných domov. Zároveň máme dostatočné profesionálne skúsenosti a kapacity na zvládnutie distribúcie, dopravnej logistiky a ďalších súvisiacich služieb. Našou ďalšou výhodou sú obchodné podmienky, ktoré sú nastavené tak, aby náklady na zabezpečenie kompostérov pre obyvateľov nezaťažili mesto naraz veľkou sumou. Sú vytvorené proporčne na dlhšie obdobie, nemali by teda spôsobiť mestskému rozpočtu žiadny problém,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT, a. s., Marián Christenko.

Kompostovacie zásobníky zabezpečí mesto na vlastné náklady bez toho, aby zvýšilo poplatky za odpad. Magistrát sa rozhodol pre zásobníky s objemom 700 litrov a výška mesačného prenájmu uhrádzaná mestom má byť 3,45 € bez DPH. Od prvého augusta začal magistrát prijímať prvé žiadosti o kompostéry a v polovici augusta sa už začala aj distribúcia prvých zásobníkov. Zaobstarať si takýto kompostér síce nie je povinné, no podľa odborníkov má nesporne veľa výhod. Preto by sa majitelia rodinných domov rozhodne nemali okúňať a o kompostér požiadať.

„Kompostovania sa netreba báť. Tvorba kompostu zo záhradného odpadu má svoje nesporné výhody. Ide o trend, ktorý je absolútne bežný v najvyspelejších krajinách sveta a my sme radi, že Košice sa aj týmto krokom zaradia na ich úroveň. Nehovoríme tu len o finančnej úspore za odvoz odpadu pre majiteľa kompostéra. Podľa verejne dostupných štatistík je vďaka kompostovaniu možné znížiť objem komunálneho odpadu až o 30 percent. Okrem finančnej úspory vám teda bude odmenou kvalitný kompost, ktorý môžete následne využiť v záhrade alebo pri starostlivosti o izbové rastliny,“ vysvetľuje M. Christenko.

Ako si kompostér zaobstaráte

Žiadosť podáva občan s trvalým pobytom v Košiciach, ktorý býva v rodinnom dome so záhradou a musí mať zaplatené všetky poplatky za komunálny odpad.

Vyplnenú žiadosť možno podať tromi spôsobmi:

– osobne na magistráte v samostatne vytvorenom okienku v kancelárii prvého kontaktu č. 3. Spoločnosť KOSIT vyčlenila na prijímanie žiadostí zamestnanca pre komunikáciu s občanmi a prijímanie žiadostí o kompostéry

– online, na stránke spoločnosti KOSIT, kde nájdete formulár pre prijímanie žiadostí o kompostéry, ktorý je spracovaný v súlade s GDPR

– treťou možnosťou je klasicky poštou na adresu Magistrátu mesta Košice

– žiadosť dokonca nemusí byť podpísaná – zákazník podpisuje až samotné prebratie kompostéra.

Mesto spracuje žiadosť na základe evidenčného čísla hlavného poplatníka domácnosti, ktoré žiadateľ uvedie. Hlavným poplatníkom domácnosti je osoba, na meno ktorej je správcom dane poslané rozhodnutie o vyrubení poplatku. Toto číslo nájdete v Rozhodnutí o vyrubení poplatku za komunálny odpad na zdaňovacie obdobie roku 2018, alebo pri platbe prevodným príkazom ako špecifický symbol Ide o 6-miestne číslo, ktoré sa na výmere za komunálny odpad nachádza v pravom hornom rohu.

Doručenie až domov

Spôsoby doručenia sú nastavené tak, aby neboli znevýhodnené žiadne skupiny obyvateľov, či už ide o dôchodcov, pracujúcich alebo časovo zaneprázdnených Košičanov.Kompostér vám dovezú domov buď v pracovných dňoch od 8.00 – 19.00, prípadne v sobotu od 8.00 – 14.00, alebo si ho zákazník môže prevziať osobne v sídle spoločnosti KOSIT kedykoľvek počas pracovných dní od 8.00 – 16.00 hod.

Kompostér je dodávaný v tzv. demonte, teda v rozloženom stave a pohodlne sa vojde aj do auta. Na jeho zloženie nemusíte byť technickým majstrom, aj bežnému človeku netrvá viac ako 10 minút. „Následne nato je pripravený na používanie, čo jeho majitelia ocenia zvlášť teraz v jesennom období, keď je v záhradách množstvo kvalitného záhradného odpadu. Všetky rady a praktické informácie nájdu záujemcovia o kompostovanie aj na našom webe www.kosicekompostuju.sk a na našom facebooku Za čistejšie Košice“, dodáva generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT.

Kto si zaobstará tento druh moderného kompostovacieho zásobníka, získa naozaj šikovného pomocníka. Kompostér je vyrobený z recyklovateľného materiálu, odolného voči UV žiareniu a poškodeniu. Je vybavený uzamykateľným vekom kvôli vetru a zvieratám, vetracím systémom, spodnými a bočným dvierkami pre vyberanie kompostu zospodu a zo všetkých strán. Má rozmery 1100 mm (šírka) x 1100 mm (výška) x 1020 mm (hĺbka) a objem 700 litrov.

Dá sa kompostér odmietnuť?

Využiť zásobník, ktorý ponúka mesto, nie je povinné. Poplatník môže podať vyhlásenie, ktorým kompostér odmietne a to v prípade, ak už má vlastný kompostovací zásobník, alebo ak mu nakladanie odpadu zo zelene zabezpečuje iný subjekt na základe písomnej zmluvy. Vyhlásenie, slúžiace na odmietnutie kompostovacieho zásobníka, nájde poplatník v jednom prehľadnom formulári spolu so žiadosťou.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Obsluha, ktorá vám poradí s autom aj zachráni život
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
 2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
 3. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 4. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
 5. Najinovatívnejšia banka v CEE je zo Slovenska!
 6. Deti z detských domovov predviedli svoj talent
 7. Miliónová investícia do elektrickej stanice zabráni problému
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 876
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 994
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 6 228
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 169
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 509
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 826
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 258
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 2 180
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023 a spúšťame hlasovanie verejnosti.


8m

Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v lokalite Svetového dedičstva UNESCO.


16m

Nová predajňa sa nachádza blízko historického centra a je súčasťou lokality zapísanej do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu