SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Svet bude patriť mobilom prepojeným s autami

Na Slovensku vzniká veľa úžasných nápadov s potenciálom zmeniť svet. Dokazuje to aj príbeh spoločnosti Sygic.

Navigácia vyvinutá spoločnosťou sprevádza viac ako 200 miliónov používateľov.VÚB sa podieľa na financovaní tejto firmy a v rámci prezentácie partnerov dala priestor aj jej príbehu prostredníctvom rozhovoru s riaditeľom spoločnosti Martinom Strigačom.

Ako začínala firma, ktorú dnes poznajú spotrebitelia na celom svete?

Na začiatku sme poskytovali riešenia pre firmy, až neskôr sme sa začali orientovať na koncového užívateľa cez osobné navigačné zariadenia do auta. Najväčší zlom v profilácii Sygicu nastal okolo roku 2008 s nástupom boomu smartfónov.

A čo to znamenalo pre Sygic?

V tom čase mala firma 10 ľudí, zväčša programátorov, ktorí zohnali jeden z prvých iPhoneov ešte pred oficiálnym uvedením na trh. Hľadali technické riešenie, aby doň „naportovali“ navigáciu. Veľmi dôležité bolo, že jadro našej navigácie bolo naprogramované pre rôzne operačné systémy. To nám dávalo obrovskú konkurenčnú výhodu. Apple rýchlo začal naháňať aplikácie, ktoré ponúkne vo svojom App store. My sme dokázali vo veľmi krátkom čase dodať funkčnú navigáciu. Navigácia SYGIC bola prvá funkčná navigácia pre iPhone.

Ako ste vedeli, že ten zlom príde práve s iPhonom?

Nevedeli, chalani vycítili, že to bude veľká vec vo svete mobilných komunikácií. Ak si niekto kúpil na vtedajšie pomery dosť drahý telefón ako bol iPhone, tak chcel využiť všetko, čo dokázal. Inštaloval si aplikácie, čo by ukázal známym. A keď to už bolo za peniaze, hľadal aj niečo zmysluplné.

Vycítili to správne, dnes máte cez 200 miliónov stiahnutí navigácie….

Áno, záujem o aplikácie, ak majú pridanú hodnotu, je a bude obrovský . Preto sme napríklad boli zaradení medzi 50 najrýchlejšie rastúcich firiem v strednej Európe, za päť rokov (2007 až 2012) sme vykázali rast viac ako 1000 percent. A získali sme aj ďalšie ocenenia. Pre firmu, ktorá mala 20-30 ľudí, dnes pracuje 200 ľudí.

Navigácia má veľmi široké uplatnenie, dokáže zmonitorovať aj zdatnosť šoféra?

Príležitostí v rámci analyzovania dát o pohybe ľudí alebo vozidiel je do budúcna neskutočne veľa. Napríklad zmonitorujeme ako jazdí vodič v danom aute, príp. či nepoužíva mobil počas šoférovania. Ak bude dát dostatok, zameriame sa na korelácie medzi dopravnými nehodami a štýlom jazdenia. A pracujeme napríklad aj na systéme “odúčania” nesprávnych návykov šoférov.

To všetko je pomerne drahý a dlhodobý vývoj. Oplatí sa?

Veríme, že áno. Vidíme možnosti vzniku aplikácií, ktoré dokážu ponúknuť viac ako zaujímavú pridanú hodnotu. Najmä v prepojení mobilného telefónu s automobilom a s infraštruktúrou inteligentných miest, tzv. Smart Cities. Či už ide o parkovanie, riadenie semafórov, či riešenie hustnúcej dopravy v mestách. A ide tiež o bezpečnosť na cestách.

Dlhodobo vyvíjate komplexnejšie riešenia v oblasti dopravy. Ako ste ďaleko?

Naše aplikácie sú certifikované pre spojenie s autom, kde následne využívame displej a ovládacie zariadenia, ako by bola navigácia integrálnou súčasťou auta. Novinku je, že vieme čítať dáta z automobilu. Ak viem napríklad vyčítať, že je šmykľavo na vozovke priamo z autosenzorov, či z prednej parkovacej kamery zistíme prekážku na ceste, je možné informáciu poslať ostatným autám v kolóne. Sanitky alebo policajti pošlú v prípade zásahu informáciu o plánovanej trase centrálnemu systému inteligentného mesta a ten nastaví riadenie križovatiek. Príkladov je veľa - riadenie dopravy sa značne zmení.

Dokážete systémovo vyriešiť aj zápchy?

Veľké mestá a aglomerácie problémy s kapacitou ciest a objemom prichádzajúcich áut riešia reguláciou, reštrikciami, či spoplatnením. Súčasné navigačné aplikácie, aj tie naše, vyhľadávajú možnosti ako sa zápcham vyhnúť tak, že ponúknu alternatívnu trasu, ktorá sa ale upchá, lebo s narastajúcim počtom používateľov tú istú informáciu dostanú aj ostatní. Spolu s európskymi top univerzitami vyvíjame algoritmy budúcnosti, ktoré v reálnom čase vedia predvídať celkovú situáciu na cestách a ponúknu individuálnu trasu každému autu tak, aby optimálne rozložili dopravu v rámci cestnej infraštruktúry mesta.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


3 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu