SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Civilizačné ochorenia trápia Slovákov čoraz viac

Zdravotný stav Slovákov je v porovnaní s okolitými krajinami na horšej úrovni.

Slovensko patrí ku krajinám s častým výskytom kardiovaskulárnych ochorení či rakoviny, ktoré celkovo zapríčiňujú viac ako 70 % úmrtí. Tieto diagnózy sa ešte pred pár rokmi spájali skôr so starobou, no dnes postihujú čoraz mladšie vekové skupiny. Podľa prieskumov žije Slovák v plnom zdraví takmer o 5 rokov kratšie než Rakúšan či o 6 rokov menej oproti Španielovi.

Zlý zdravotný stav zaznamenala aj poisťovňa Generali

Zhoršujúci sa zdravotný stav obyvateľstva zaznamenala vo svojich štatistikách aj poisťovňa Generali. Analýza dát poisťovne za posledných 5 rokov potvrdila zlú situáciu, najmä čo sa týka kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. „V rokoch 2012 až 2017 sme v rámci životného poistenia zaregistrovali, že najviac úmrtí našich klientov spôsobili kardiovaskulárne ochorenia (34 %), pričom v 97 % týchto prípadov bol príčinou smrti srdcový infarkt. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí za posledných 5 rokov bola rakovina (13,2 %) a u každého desiateho klienta spôsobilo úmrtie ochorenie dýchacej sústavy,“ uviedol Juraj Páleš, riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali.

Rakovine či infarktu vieme predísť


Podľa uznávanej vedkyne a lekárky z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV doc. MUDr. Barbary Ukropcovej, PhD., nedostatok pohybu a obezita zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri vzniku a náraste výskytu civilizačných ochorení, ku ktorým patria najmä kardiovaskulárne ochorenia, niektoré typy rakoviny, diabetes mellitus 2. typu a ochorenia, ako sú Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. Podľa Ukropcovej by bolo týmto ochoreniam možné predísť včasnou diagnostikou a prevenciou. „Pravidelná dávka dostatočne intenzívneho pohybu ako forma prevencie môže významne znížiť riziko najčastejších chronických ochorení, predĺžiť roky dožité v zdraví a zlepšiť kvalitu života,“ vysvetľuje doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD.

Prevencia je dôležitá


Práve prevencia je oblasť, ktorá dáva poisťovniam priestor na vytvorenie užšieho kontaktu s klientom. Preto sa poisťovňa Generali rozhodla, okrem riešenia poistných udalostí svojich klientov, prinášať aj dodatočný servis v podobe aktívneho vzdelávania v oblasti prevencie, a to pre všetkých. „Prostredníctvom prevenčného projektu Generali Balans sme spustili blog www.generalibalans.sk, na ktorom chceme jednoduchou a prístupnou formou poukazovať na oblasti, ktoré sú dôležité z pohľadu prevencie a ochrany zdravia a majetku,“ vysvetľuje Jana Hajdu, riaditeľka marketingu a komunikácie v Generali.

V rámci projektu Generali Balans spolupracuje poisťovňa Generali s odborníkmi a influencermi, ktorí budú pravidelne prispievať svojimi odporúčaniami a radami. To, ako sa zdravo stravovať, prezradí Natália Spišiaková (Zdravie na tanieri), pohybu a vitalite sa venuje fitnestrénerka Jana Earl, cestovateľské odporúčania prinášajú Hanka a Jozef Orgonášovci (Cestujeme spolu) a nechýbajú ani skvelé rady pre rodinu a domácnosť od Dobrožrútov Daniely a Matúša Zvalovcov. Odbornými lekárskymi článkami bude blog www.generalibalans.sk obohacovať aj uznávaná lekárka doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún