SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

78. výročie vzniku Vysokej obchodnej školy v Bratislave

EU v Bratislave si 4. októbra pripomína výročie vzniku Vysokej obchodnej školy v Bratislave.

78. výročie vzniku Vysokej obchodnej školy78. výročie vzniku Vysokej obchodnej školy (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Pohnuté spoločensko-politické dianie na jeseň roku 1938 a na jar 1939 postupným rozpadom prvej Československej republiky, vyhlásením autonómie Slovenska a neskôr samostatného Slovenského štátu spôsobilo, že pre slovenských študentov zanikla možnosť získať ekonomické vzdelanie na Vysokej škole obchodnej v Prahe. Na základe toho vznikla myšlienka založiť na Slovensku vysokú školu, ktorá by organizačne a obsahovo nadväzovala na Vysokú školu obchodnú v Prahe. Na tento vznik boli dva názory, jeden prezentovaný vtedajšími vládnymi predstaviteľmi, ktorý odporúčal slovenským študentom štúdium v zahraničí a druhý smer predstavovali vedúci pracovníci hospodárskej praxe na čele s predstaviteľmi obchodných a priemyselných komôr, ktorí zastávali názor, že na Slovensku je potrebné založiť samostatnú vysokú školu obchodného zamerania. Preto začali obchodné komory v Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove prípravné práce na jej vzniku. Ústrednou postavou vzniku školy bol generálny tajomník Obchodnej a priemyselnej komory v Bratislave JUDr. Vojtech BRESTENSKÝ. Okrem neho sa na príprave zúčastnili aj prof. Jur HRONEC, profesor Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, prof. Július PÁZMAN za Národnú banku Slovensku, Ing. Vladimír DROPA za Dunajplavbu, Ing. Bronislav CHRAPO za Coburgove závody v Bratislave a Ing. Ján KLINOVSKÝ za Obilnú spoločnosť pre Slovensko. Vtedajšia vláda akceptovala tento návrh a nariadením zo dňa4. októbra 1940 vyjadrila súhlas so založením Vysokej obchodnej školy v Bratislave.

Vysoká obchodná škola (terajšia Ekonomická univerzita v Bratislave) bola založená ako v poradí tretia vysoká škola na Slovensku. Jej slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 4. novembra 1940.

Vysoká obchodná škola v Bratislave mala dva smery – obchodný a priemyselný. Koncepcia školy bola orientovaná na prípravu komerčných inžinierov na vedúce hospodárske funkcie v obchodných a priemyselných podnikoch a v bankovej sfére.

Do prvého ročníka bolo v akademickom roku 1940/1941 zapísaných 267 poslucháčov.

Starostlivosť o novovzniknutú školu malo Kuratórium, ktoré ustanovili jej zakladatelia – obchodné a priemyselné komory.

Problémom novovzniknutej školy bolo zabezpečenie primeraných priestorov, keďže škola nemala vlastnú budovu. Pedagogický proces po jej založení prebiehal v priestoroch Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, v priestoroch Bratislavskej obchodnej a priemyselnej komory, ako aj na iných miestach v Bratislave. V pomerne krátkom čase sa podarilo zakúpiť pre školu dve budovy na Palisádach.

Zodpovedným predstaviteľom Vysokej obchodnej školy v Bratislave bol dekan. Prvým dekanom Vysokej obchodnej školy v Bratislave sa stalprof. Jur HRONEC.

Ďalšími významnými osobnosťami, ktoré boli späté so počiatkami existencie Vysokej obchodnej školy v Bratislave, boli prof. Július PÁZMAN, prof. Anton JUROVSKÝ, prof. Jozef FISCHHOF, prof. Rudolf BRIŠKA, prof. Imrich KARVAŠ, prof. Štefan LUBY, prof. Vladimír KRÁLIČEK a iní.

Pri príležitosti výročia vzniku Vysokej obchodnej školy v Bratislave diskutoval rektor EU v Bratislaveprof. Ing. Ferdinand DAŇO, PhD. v Ranných správach na RTVS.

Video:http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12993/168417 - 2623

(Diskusia od 43:42)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún