SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Aké sú najväčšie možnosti úspor energie v domácnosti

Investície konzultujte s odborníkmi vopred a vyžadujte individuálne riešenie

Podľa Michala Iloviča môže vykurovanie v staršom rodinnom dome predstavovať až tri štvrtiny z celkovej spotreby energie.Podľa Michala Iloviča môže vykurovanie v staršom rodinnom dome predstavovať až tri štvrtiny z celkovej spotreby energie. (Zdroj: SIEA)

Náklady na energiu tvoria podstatnú časť rodinného rozpočtu. Ako môžete znížiť spotrebu energie práve vo vašej domácnosti, vám bezplatne poradia odborníci Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU. Energetický konzultant z poradenského centra v Banskej Bystrici Michal Ilovič vysvetľuje, aké sú najväčšie možnosti úspor energie v domácnosti a na čo si dať pri investíciách v tejto oblasti pozor.

Na čo domácnosti spotrebúvajú najviac energie?

Zvyčajne je to vykurovanie, ktoré je aj najpodstatnejšou položkou v rozpočte na energie. V staršom rodinnom dome môže vykurovanie predstavovať až tri štvrtiny z celkovej spotreby energie. Pri bytových domoch je to polovica, po zateplení približne tretina. Ďalšie dve tretiny pripadajú na elektrospotrebiče a prípravu teplej vody. Pomery samozrejme závisia od toho, aké opatrenia na zníženie spotreby už domácnosť vykonala a ako úsporne sa správa.

Kde sú v domácnostiach najväčšie možnosti úspor?

Ak sa doteraz spotrebou energie nezaoberali, tak jednoznačne pri vykurovaní. Náklady na zásadné zníženie spotreby energie na vykurovanie sú investične náročné. Teplo v rodinných domoch uniká cez okná, steny a strechu podobnou mierou, úniky sú rozdelené približne na tretiny. Najrýchlejšie sa vrátia investície do výmeny okien a dverí. Podstatne dlhšiu návratnosť má zatepľovanie. Komplexná obnova budov však nie je len o úspore energie, ale aj o predĺžení životnosti stavby, zvýšení kvality bývania a zhodnotení majetku.

Koľko domácností už vykonalo úsporné opatrenia?

Čiastočne alebo úplne bolo ku koncu roka 2016 obnovených 60 % bytových a 40 % rodinných domov. Takže mnohé domácnosti majú ešte široké možnosti, ako znížiť spotrebu energie. Využiť pritom môžu práve naše bezplatné energetické poradenstvo, ktoré je k dispozícii vďaka európskej podpore poskytovanej v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Aké je vaše najčastejšie odporúčanie domácnostiam?

Konzultujte s odborníkmi vopred a vyžadujte individuálne riešenie. Čo je vhodné pre suseda, nemusí vyhovovať vám. To je pri spotrebe energie základné pravidlo. Návratnosť finančne náročnejších technologických a stavebných opatrení je zvyčajne sedem a niekedy aj viac rokov. Preto sa vždy oplatí zámer prebrať aj s technikmi - odborníkmi, ktorí poznajú širšie možnosti riešení a pomôžu nájsť to najvhodnejšie pre danú domácnosť. Predajcovia konkrétneho výrobku alebo služby zvyčajne poznajú a prezentujú predovšetkým svoju ponuku.

Čo sa oplatí vedieť pri investíciách v tejto oblasti?

Najmä s nástupom nových zelených technológií sa šíri mýtus, že investícia do obnoviteľných zdrojov znamená automaticky úsporu energie. No samotné využívanie obnoviteľných zdrojov automaticky neznižuje spotrebu. Najskôr treba vykonať určité opatrenia, a následne tomu prispôsobiť výkon nových zariadení na výrobu energie. Ak je riešenie dobre navrhnuté, môže zaujímavo znížiť náklady na energiu. Náklady na energiu pritom nemusia klesnúť vždy. Napríklad pri slnečných kolektoroch alebo fotovoltických paneloch nie je nič nezvyčajné, ak po ich inštalácii domácnosť spotrebuje viac teplej vody alebo elektriny.

Bezplatné poradenstvo poskytujete v centrách už osem rokov. Kedy vás domácnosti žiadajú o radu?

V minulosti vyhľadávali našich expertov predovšetkým v situáciách, keď investovali s cieľom usporiť energiu, ale výsledok nebol podľa ich predstáv. Buď si zvolili úplne nevhodné riešenie alebo si vybrali najlacnejšiu možnosť, problémom bývajú tiež neprimerané očakávania. Takéto dôvody sa objavujú aj dnes, ale je ich už podstatne menej. Stále viac domácností sa už vopred zaujíma, aký reálny prínos im investícia prinesie a na čo si majú dať pozor. U nás majú možnosť získať užitočné informácie v správny čas.

V akých situáciách viete majiteľom domov a bytov pomôcť?

Nepripravujeme projekty a konkrétne detailné riešenia, no vieme odporučiť, čo by mohlo mať v ich prípade perspektívne využitie a na čo si dať pozor, prípadne na čo sa predajcov pýtať. Napríklad, ak chcú doma znížiť spotrebu energie alebo aj stavajú či rekonštruujú dom, preberáme spolu aktuálne možnosti. Riešení pritom môže byť nespočetne veľa, pomáhame im vybrať tie najužitočnejšie. Na jar sa na nás zvyčajne obracajú aj majitelia bytov, ktorí sa potrebujú zorientovať vo vyúčtovaní za energiu.

Kde a ako môžu záujemcovia poradenstvo využiť?

Na našej stránke www.zitenergiou.sk zverejňujeme príklady a odporúčania, hovoríme o výhodách a obmedzeniach jednotlivých riešení. Naše poradenstvo využívajú najmä domácnosti, pomáhame však aj samosprávam, prevádzkovateľom verejných budov či podnikateľom. Kontaktovať nás možno e-mailom alebo telefonicky na bezplatnej linke 0800 199 399. Konzultácie poskytujeme aj osobne v poradenských centrách, aktuálne v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. Pripravujeme otvorenie ďalších poradenských centier v Žiline a v Nitre.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu