SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Umenie investovať: Nemusíte byť znalec, aby ste zhodnotili krásu

Čo je obraz? Estetická hodnota alebo hodnotná investícia? Jedno nezatieňuje druhé. Cez umenie investovať objavíte krásu umenia.

Kúpou obrazu to nekončí

Trh s výtvarným umením sčasti reflektuje svoje produkty – je zdanlivo nemenný, pritom stačí zmeniť perspektívu a... zvábi vás nanovo a inak. Z pohľadu laika existovala donedávna jediná známa cesta, ako naň vstúpiť. „Pod investíciou do umenia si mnohí ľudia predstavujú len štandardný model založený na tom, že výtvarné dielo musia kúpiť,“ hovorí galerista a ekonóm Igor Krejčí. „Keď sa na to pozrieme z investičného hľadiska a opomenieme viaceré výhody, najväčšou nevýhodou kúpy výtvarného diela je neurčitý výnos a jeho nízka likvidita. Pre porovnanie – kúpite si cez počítač bežne obchodovateľnú komoditu, akou je zlato. Stačí ťuknúť na klávesnicu a je vaše. Ťuknete druhýkrát a už nie je, no máte peniaze na účte. To je obrovská likvidita produktu. Keď však máte akokoľvek kvalitný obraz, ťuknúť nestačí, musíte ho ponúknuť na trhu a čakať, kedy a či sa objaví vhodný záujemca, čo prijme vaše podmienky.“

Slovenský unikát v investovaní

Krejčí sa umeniu, špecificky našej národnej výtvarnej scéne, venuje vyše 15 rokov. Bohaté odborné skúsenosti, kontakty a osobné nadšenie pretavil do biznis modelu, čo vyššie opísaný proces štandardného modelu investovania stavia naruby. Založil spoločnosť Artfin, ktorá ako jediná na Slovensku prináša revolučný spôsob investičnej príležitosti formou úverovania výtvarných diel. Namiesto nutnosti kúpy, dlhého čakania a neistého výnosu ide o financovanie diel v krátkodobom časovom horizonte jedného roka a s fixovaným šesťpercentným výnosom. Meno ArtFin symbolicky odkazuje na rovnocennú úroveň esteticko-zberateľského „art“ a finančno-investičného „fin“ aspektu.

Nemusíte byť znalcom krásy

Systém ArtFin je novátorský, a to hneď na niekoľkých úrovniach. Približuje umenie investovať ľuďom, čo umením nežijú. Stiera pomyselné elitárstvo umeleckého sveta a otvára ho pre širokú verejnosť. Každý, hoci aj rekreačný návštevník galérií, čo zvyčajne hodnotí obraz stručným postrehom „pekný“, sa môže stať investorom bez rizika, či zvolil „to správne“ dielo. Navyše, návšteva virtuálnej galérie ArtFin môže pokojne prebehnúť aj z pohodlia vašej obývačky.

Ako funguje ArtFin? „Poviem to jednoducho. Vôbec sa nemusíte zaoberať výtvarným umením. V živote by vám nenapadlo obraz kúpiť, či už z estetického, alebo investičného hľadiska. Proste tomu aktívu neveríte, lebo máte pocit, že mu nerozumiete. Odrazu vám niekto povie, že je možnosť investovať do obrazu päťtisíc eur a po roku sa vám vstupná investícia vráti aj so šesťpercentným úrokom,“ približuje Igor Krejčí. „Vyžaduje to len zmeniť pohľad a dívať sa na obraz ako na každý iný štandardný investičný produkt. Je to to isté, ako keď vám niekto hovorí, aby ste kúpili akcie, fondy alebo obligácie. My vám ale dávame možnosť zarobiť tak, že budete financovať výtvarné dielo.“

Idea založená dobrým menom

Kredibilitu značky ArtFin zvyšuje fakt, že Krejčí spolu so svojím tímom manažuje vlastnú galériu aj aukčnú spoločnosť. Prostriedky investorov sa používajú na ďalšie obchodovanie s artefaktmi a nepriamo sa tak podieľajú na zveľaďovaní trhu so slovenskými výtvarnými dielami. „Zakladáme si na transparentnosti,“ pokračuje spolumajiteľ ArtFinu, ktorý celú ideu založil vlastným menom, o to viac dbá, aby si zachovalo punc odbornosti a férového prístupu. „Prostriedky, čo investujete, v rovnakej výške požičiame niekomu, kto je majiteľom výtvarného diela. Cez takmer štandardný investičný produkt vťahujeme ľudí, ktorí sa s výtvarným umením nestýkajú a nemajú k nemu žiadny vzťah, priamo do výtvarného sveta. Financujú dielo, sprostredkované cez našu spoločnosť, a my sa postaráme, aby bol úver v termíne splatnosti zaplatený.“

Aby bolo riziko skutočne minimálne, súčasťou systému je súbor opatrení voči dlžníkovi. Ich cieľom je v dostatočnom časovom predstihu zaručiť, že návratnosť investície nebude ohrozená.

Viac vrstiev

Investovanie systémom ArtFin má podľa Krejčího aj ďalší, osvetový rozmer. „Cez peniaze a ich zhodnotenie ukazujeme ľuďom, že kvalitné výtvarné dielo je reálnym aktívom, prečo je jedno drahšie ako druhé, prečo diela niektorých autorov do systému zaraďujeme, kým iných nie. Do systému sa vkladajú len diela autorov, ktorí majú cenové precedensy na verejnom trhu. Nabádame našich klientov, aby sa zaujímali, do čoho investovali. Z virtuálnej galérie ich pozývame do tej reálnej, kde im v prípade ich záujmu dielo, uložené bezpečne v trezore, ukážeme a ponúkneme k nemu výklad.“

Človek, čo sa spočiatku díval na obraz iba ako na investičný produkt, tak postupne odkrýva aj jeho estetické kvality. „Vždy ma úprimne poteší, keď vidím, že sme v záujemcovi o investovanie prostredníctvom výtvarného umenia prebudili záujem o výtvarné umenie ako také. Priniesli sme na Slovensko nový systém financovania výtvarných diel, no rozhodne tým nechceme potláčať ich estetickú a emotívnu silu. V opačnom prípade by to bolo ako rozprávať o hudbe a nepočuť,“ uzatvára Krejčí.

Objavte umenie investovania na www.artfin.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?

Januárové číslo biznisového mesačníka INDEX je už v predaji.

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.