SME
Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky
INZERCIA

V Nemocnici Košice-Šaca pomohla bariatria prvým dvom pacientom

Chirurgická klinika v Šaci rozšírila portfólio chirurgických výkonov o bariatrické operácie.

Operačný tím.Operačný tím.

Chirurgická klinika v Šaci rozšírila portfólio chirurgických výkonov o bariatrické operácie. Tie pomáhajú extrémne obéznym pacientom, u ktorých nemala priaznivý účinok alebo úplne zlyhala konzervatívna liečba. Prvé operačné výkony v Šaci absolvovali dvaja pacienti naraz. Realizované boli v spolupráci s doc. MUDr. Pavlom Holéczym, CSc z partnerskej Vítkovickej nemocnice a.s. v Ostrave.

Za extrémne obézneho človeka považujeme toho, kto má index telesnej hmotnosti (BMI) nad 40, pričom norma sa pohybuje v rozmedzí 18,5 – 25. Extrémne obézni ľudia to nemajú v živote ľahké. Štatisticky je dokázané, že majú až o desať rokov kratší život, ktorý je navyše spojený aj s množstvom zdravotných komplikácií. Obezita je pritom aj rizikovým faktorom vzniku diabetu 2. typu, srdcovo-cievnych ochorení a niektorých druhov rakoviny. Nie všetci môžu za svoj stav sami a nie všetci majú dostatočne pevnú vôľu schudnúť či dodržiavať zdravší životný štýl. Riešením pre takýchto ľudí môže byť bariatrická chirurgia.

Bariatrické riešenie obezity je najúčinnejším spôsobom, ktorý nielen zníži telesnú hmotnosť, ale tento stav aj udrží. Rozhodnutie o bariatrickej operácii však závisí od mnohých faktorov a vyšetrení. O operácii môže rozhodnúť len chirurg, ktorý sa na daný typ operácií špecializuje, spolu s ďalšími odborníkmi akými sú endokrinológ, obezitológ či psychológ.

„Pacient vhodný pre chirurgickú liečbu morbídnej obezity musí spĺňať 2 základné kritériá. Prvým je vek v rozmedzí 18 až 60 rokov, druhým je správna motivácia. Aj pri operačnom riešení obezity je totiž nutná určitá spolupráca pacienta,“ vysvetľuje prednosta Chirurgickej kliniky MUDr. Andrej Vrzgula, PhD.

Bariatrický zákrok nie je možné vykonať na požiadanie klienta.Na Slovensku, ale aj vo svete sa v súčasnosti najčastejšie vykonáva tzv. "sleeve" resekcia žalúdka.

„Princípom je odstránenie väčšej časti žalúdka, pričom zvyšná časť má tvar pomerne úzkeho rukáva, ktorý umožňuje príjem iba obmedzeného množstva potravy. Tento typ operačného výkonu spája v sebe pomerne vysokú účinnosť metódy spolu s relatívne nízkym percentom komplikácií,“ hovorí MUDr. Andrej Vrzgula, PhD. a dopĺňa, že „práve vyššie spomínaný typ operačného zákroku podstúpili aj prví dvaja pacienti na Chirurgickej klinike v Šaci.“

Bariatrická operácia je ale iba začiatkom. Aj po nej je nutné dodržiavať určité dietetické opatrenia.

„V prvých dňoch pacienti prijímajú iba tekutú stravu, neskôr prechádzajú na kašovitú a až potom na normálnu stravu. Dôležité je, že už po prijatí malého množstva potravy sa dostaví pocit sýtosti. Primeraná fyzická aktivita znásobuje efekt liečby a urýchľuje stratu hmotnosti,“ zakončuje prednosta kliniky MUDr. Andrej Vrzgula, PhD..

Obezita je jedným z najzávažnejších chronických ochorení a štatistiky ukazujú, že do roku 2030 bude obéznych viac ako 50% Európanov. Ročne zomrie na svete takmer 3 000 000 ľudí v dôsledku extrémnej nadváhy. Na Chirurgickej klinike v Nemocnici Košice-Šaca sa na bariatrické operácie špecializuje celý tím chirurgov pod vedením jej prednostu MUDr. Andreja Vrzgulu, PhD..

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


6m

Ľubomír Loy, člen predstavenstva BUDAMAR LOGISTICS nielen o novej Hodvábnej ceste.


10 h

S Prémiovým predplatným môžete čítať SME.sk až na 6 zariadeniach.


10 h