INZERCIA

Golguz – poklad zo 48. rovnobežky

Vedeli ste, že na Slovensku máme vlastné „Burgundsko“?

Či už ste vinári, alebo nie, určite ste už počuli niekoho vtipkovať, že hrozno v určitom víne bolo dopestované „v druhom riadku na severozápadnom svahu“ a podobne.

Napriek tomu, že ide o vtip, zakladá sa na pravde. Na dopestovanie kvalitného hrozna má totiž vplyv veľké množstvo faktorov. Jedným z nich je práve lokalita, kde sa dané hrozno dopestuje a ktorá výrazným spôsobom ovplyvňuje chuťové vlastnosti vína.

Na západnom Slovensku sa na magickej 48. rovnobežke nachádza vinohradnícka oblasť, ktorá je mimoriadne vhodná na pestovanie viniča. Magická je preto, že táto zemepisná šírka sa tradične považuje za najlepšiu pre pestovanie Rizlingu Rýnskeho – čo je odroda určená na výrobu kvalitných bielych vín. A práve v tejto zemepisnej šírke, neďaleko za Hlohovcom, sa nachádza vinohradnícka oblasť Pannonia, ktorej typickým znakom je zvlnenie pripomínajúce známu vinohradnícku oblasť Burgundsko.

Z tejto oblasti pochádzajú jedny z najkvalitnejších slovenských vín, za ktorými stojí čoraz obľúbenejšie vinárstvo Golguz. Ide o kvalitnú slovenskú značku s veľkou budúcnosťou. Jej vína sa pravidelne umiestňujú na najvyšších priečkach súťaží. Za posledných 5 rokov sa toto vinárstvo vždy umiestnilo medzi top 3 slovenskými vinárstvami. V Národnom salóne vín, kde sa prezentuje 100 najlepších vín od slovenských výrobcov, sa dokonca umiestnilo až s 11 vínami – čo je najviac spomedzi všetkých slovenských vinárstiev.

Tajomstvom tejto značky sú vinohrady vo výnimočnej vinohradníckej oblasti – známej aj ako „Slovenské Burgundsko“. Táto oblasť je charakteristická pôdnym podložím s bohatými vápenatými frakciami, ktoré hroznu dodávajú jeho jedinečnú chuť. Špecifikom tejto vinohradníckej lokality je aj poloha a blízkosť rieky Váh, ktorá pozitívne vplýva na mikroklimatické podmienky vinohradov.

Možno vás prekvapí, ako je možné, že ste predtým nepočuli o vinárstve, ktorému sa podarilo získať až 5 zlatých medailí a titul celkového šampióna medzi zahraničnými vínami na Valtických vínnych trhoch.

Vo svete vín sa to stáva. A pritom Golguz je medzi znalcami dobre etablovaná prémiová značka, ktorá milovníkov vína už 11 rokov presviedča o svojej kvalite.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Najviac slovenských potravín spomedzi obchodných reťazcov ponúka

Najväčšia maloobchodná sieť COOP Jednota ponúka najviac slovenských potravín spomedzi všetkých reťazcov.

Tlačové správy

Poďte kontrolovať novinárov denníka SME

Ponúkame vám možnosť prísť na niekoľko dní do redakcie SME.

Tlačové správy

Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť

Niekedy jednoducho nepomôže pravidelný prísun vitamínov ani iná prevencia.

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?