INZERCIA

Na slovenské školy zavítala virtuálna realita

Vďaka projektu NEWTON sa žiaci dvoch škôl v Bratislave a v Trnave ponorili počas vyučovania do virtuálnej reality.

Slovenskí študenti si mohli vyskúšať učenie budúcnosti. V najmodernejších virtuálnych laboratóriách si otestovali možnosti moderných technológií pri výučbe niektorých predmetov. Vďaka projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020) sa žiaci dvoch škôl v Bratislave a v Trnave ponorili počas vyučovania do virtuálnej reality.

„Moderné technológie sú dnes súčasťou každodenného života a školstvo nemôže zostať pozadu,“ hovorí Erik Ondrejička, hlavný majster odbornej výchovy na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Trnave, ktorá virtuálnu realitu testuje pri výučbe elektrofyziky. „Inovácie, ako je virtuálna realita, umožnia v odbornom vzdelávaní ešte väčšiemu počtu študentov získať zručnosti, ktoré zamestnávatelia potrebujú,“ hovorí.

Európsky projekt

Škola, na ktorej pôsobí, patrí medzi slovenských testerov digitálneho vzdelávacieho obsahu vo virtuálnej realite v rámci európskeho projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020). Spoločné dielo anglických, írskych, talianskych, španielskych, rumunských i slovenských IT špecialistov a pedagógov má s pomocou najmodernejších technológií zlepšiť kvalitu výučby prírodovedných a technických predmetov.

Interaktivitu trnavským študentom pri výučbe ponúka laboratórium elektrofyziky. Žiaci sa pomocou okuliarov na virtuálnu realitu ocitnú priamo vo virtuálnej dielni, kde zo súčiastok vytvárajú podľa schémy obvody a dokážu ich skúmať a merať ako v reálnom svete. „Využitie simulácie pri objavovaní, osvojovaní a aplikovaní princípov a postupov, môže významne pomôcť preklenúť priepasť medzi naučenými znalosťami a skutočným porozumením a využitím poznatkov,“ vysvetľuje prínos modernej technológie Barbora Kamrlová, odborníčka spoločnosti Atos IT Solutions and Services (Atos). Atos je jedným z členov Konzorcia medzinárodného projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020).

Uplatnenie v praxi

Virtuálna realita pomáha lepšie pripraviť na prax nielen študentov. Vo všeobecnosti vie uľahčiť vzdelávanie zamestnancov pracujúcich v rôznych odboroch. Technológiu so vzdelávacím obsahom od spoločnosti Atos si už osvojujú i priemyselné podniky. Vzdelávanie zamestnancov vo svojom odbore je pre podniky lacnejším a bezpečným spôsobom ako zaškoliť nových zamestnancov. Okrem montáže a demontáže im ponúka aj možnosť výcviku na zariadeniach, ktoré sú trebárs pre nepretržitú prevádzku bežne nedostupné.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poďte kontrolovať novinárov denníka SME

Ponúkame vám možnosť prísť na niekoľko dní do redakcie SME.

Tlačové správy

Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť

Niekedy jednoducho nepomôže pravidelný prísun vitamínov ani iná prevencia.

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

Prognózy pre slovenský realitný trh v roku 2019

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019.