INZERCIA

Na slovenské školy zavítala virtuálna realita

Vďaka projektu NEWTON sa žiaci dvoch škôl v Bratislave a v Trnave ponorili počas vyučovania do virtuálnej reality.

Slovenskí študenti si mohli vyskúšať učenie budúcnosti. V najmodernejších virtuálnych laboratóriách si otestovali možnosti moderných technológií pri výučbe niektorých predmetov. Vďaka projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020) sa žiaci dvoch škôl v Bratislave a v Trnave ponorili počas vyučovania do virtuálnej reality.

„Moderné technológie sú dnes súčasťou každodenného života a školstvo nemôže zostať pozadu,“ hovorí Erik Ondrejička, hlavný majster odbornej výchovy na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Trnave, ktorá virtuálnu realitu testuje pri výučbe elektrofyziky. „Inovácie, ako je virtuálna realita, umožnia v odbornom vzdelávaní ešte väčšiemu počtu študentov získať zručnosti, ktoré zamestnávatelia potrebujú,“ hovorí.

Európsky projekt

Škola, na ktorej pôsobí, patrí medzi slovenských testerov digitálneho vzdelávacieho obsahu vo virtuálnej realite v rámci európskeho projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020). Spoločné dielo anglických, írskych, talianskych, španielskych, rumunských i slovenských IT špecialistov a pedagógov má s pomocou najmodernejších technológií zlepšiť kvalitu výučby prírodovedných a technických predmetov.

Interaktivitu trnavským študentom pri výučbe ponúka laboratórium elektrofyziky. Žiaci sa pomocou okuliarov na virtuálnu realitu ocitnú priamo vo virtuálnej dielni, kde zo súčiastok vytvárajú podľa schémy obvody a dokážu ich skúmať a merať ako v reálnom svete. „Využitie simulácie pri objavovaní, osvojovaní a aplikovaní princípov a postupov, môže významne pomôcť preklenúť priepasť medzi naučenými znalosťami a skutočným porozumením a využitím poznatkov,“ vysvetľuje prínos modernej technológie Barbora Kamrlová, odborníčka spoločnosti Atos IT Solutions and Services (Atos). Atos je jedným z členov Konzorcia medzinárodného projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020).

Uplatnenie v praxi

Virtuálna realita pomáha lepšie pripraviť na prax nielen študentov. Vo všeobecnosti vie uľahčiť vzdelávanie zamestnancov pracujúcich v rôznych odboroch. Technológiu so vzdelávacím obsahom od spoločnosti Atos si už osvojujú i priemyselné podniky. Vzdelávanie zamestnancov vo svojom odbore je pre podniky lacnejším a bezpečným spôsobom ako zaškoliť nových zamestnancov. Okrem montáže a demontáže im ponúka aj možnosť výcviku na zariadeniach, ktoré sú trebárs pre nepretržitú prevádzku bežne nedostupné.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Slovákom na účtoch leží 17 miliárd. Ako ich zhodnotiť?

Investovať sa dá aj bez strachu.

Tlačové správy

S mobil bankingom nosíte banku vo vrecku

V súčasnej hektickej dobe je čas vzácnou komoditou, ktorej nemáme nazvyš.

Tlačové správy

Deti z Kľušova už vedia zachraňovať životy

Škola získala unikátny prístroj.

Tlačové správy

Vyberáme správny názov firmy

Výber vhodného a správneho názvu firmy patrí medzi prvé kroky, pred založením s.r.o.