SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Na slovenské školy zavítala virtuálna realita

Vďaka projektu NEWTON sa žiaci dvoch škôl v Bratislave a v Trnave ponorili počas vyučovania do virtuálnej reality.

Slovenskí študenti si mohli vyskúšať učenie budúcnosti. V najmodernejších virtuálnych laboratóriách si otestovali možnosti moderných technológií pri výučbe niektorých predmetov. Vďaka projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020) sa žiaci dvoch škôl v Bratislave a v Trnave ponorili počas vyučovania do virtuálnej reality.

„Moderné technológie sú dnes súčasťou každodenného života a školstvo nemôže zostať pozadu,“ hovorí Erik Ondrejička, hlavný majster odbornej výchovy na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Trnave, ktorá virtuálnu realitu testuje pri výučbe elektrofyziky. „Inovácie, ako je virtuálna realita, umožnia v odbornom vzdelávaní ešte väčšiemu počtu študentov získať zručnosti, ktoré zamestnávatelia potrebujú,“ hovorí.

Európsky projekt

Škola, na ktorej pôsobí, patrí medzi slovenských testerov digitálneho vzdelávacieho obsahu vo virtuálnej realite v rámci európskeho projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020). Spoločné dielo anglických, írskych, talianskych, španielskych, rumunských i slovenských IT špecialistov a pedagógov má s pomocou najmodernejších technológií zlepšiť kvalitu výučby prírodovedných a technických predmetov.

Interaktivitu trnavským študentom pri výučbe ponúka laboratórium elektrofyziky. Žiaci sa pomocou okuliarov na virtuálnu realitu ocitnú priamo vo virtuálnej dielni, kde zo súčiastok vytvárajú podľa schémy obvody a dokážu ich skúmať a merať ako v reálnom svete. „Využitie simulácie pri objavovaní, osvojovaní a aplikovaní princípov a postupov, môže významne pomôcť preklenúť priepasť medzi naučenými znalosťami a skutočným porozumením a využitím poznatkov,“ vysvetľuje prínos modernej technológie Barbora Kamrlová, odborníčka spoločnosti Atos IT Solutions and Services (Atos). Atos je jedným z členov Konzorcia medzinárodného projektu NEWTON (Networked Labs for Training in Sciences and Technologies, EU Horizon 2020).

Uplatnenie v praxi

Virtuálna realita pomáha lepšie pripraviť na prax nielen študentov. Vo všeobecnosti vie uľahčiť vzdelávanie zamestnancov pracujúcich v rôznych odboroch. Technológiu so vzdelávacím obsahom od spoločnosti Atos si už osvojujú i priemyselné podniky. Vzdelávanie zamestnancov vo svojom odbore je pre podniky lacnejším a bezpečným spôsobom ako zaškoliť nových zamestnancov. Okrem montáže a demontáže im ponúka aj možnosť výcviku na zariadeniach, ktoré sú trebárs pre nepretržitú prevádzku bežne nedostupné.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


4 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu