SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Arogantný hazard s hlasmi?

Vo voľbách do VUC sa manipulovalo s hlasmi voličov, páchateľa doposiaľ nezistili.

10. novembra 2018 sa uskutočnia voľby do orgánov mestských a obecných zastupiteľstiev. Obyvatelia miest a obcí Slovenska si zvolia svojich starostov, primátorov a poslancov. Opäť tak začína byť aktuálna téma ochrany demokratických princípov volieb. V minulosti zarezonovali v médiách kauzy kupovania rómskych hlasov, či ovplyvňovania voličov, porušenia volebného moratória, alebo dokonca manipulácie s hlasmi. O prípade, ktorý sa stal v minulom roku počas volieb do VUC sa však nepísalo. Nesprávne sčítané hlasy. Na stole ho mal aj policajný vyšetrovateľ a ten konštatoval úmyselný trestný čin. Páchateľ však zostal neznámy. Hlavný poškodený kandidát na poslanca hovorí: „Nejdem napádať voľby, netrvám na zrušení platnosti ich výsledkov, no takéto veci sa v Prešove už nesmú opakovať!“

Skúsený politik a súčasný poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Hudáč hovorí o svojich nedávnych skúsenostiach s marením demokratickej vôle občanov. Po negatívnych skúsenostiach vo voľbách do VUC, kde kandidoval ako poslanec, apeluje na voličov, aby sa zaujímali aj o volebné výsledky v jednotlivých obvodoch.

J. Hudáč: „Manipulovalo sa s hlasmi. Je to nehoráznosť.“

K zisteniu o manipulácii s hlasmi mu pomohla náhoda. „Zastavila ma známa a pochválila sa, že mi dala svoj hlas. Keďže sa na Sídlisku III. mnohí poznáme, vedel som presne do ktorého okrsku patrí a spýtal som sa jej, či sa náhodou nepomýlila. V tom okrsku som totiž na moje prekvapenie dostal 0 hlasov. Celé mi to bolo divné, pretože je to okrsok, v ktorom mám naozaj veľa úprimných podporovateľov, ľudí, ktorí poznajú moju prácu a fandia mi.“

Začalo pátranie po ďalších voličoch
Po zistení, že sú aj ďalší ľudia, ktorí mu dali svoj hlas a osobne to potvrdili sa Juraj Hudáč rozhodol nechať situáciu prešetriť a podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za prečin marenia prípravy a priebehu volieb. „Dostal som uznesenie, v ktorom mi oznámili, že doposiaľ nezistený páchateľ ako člen okrskovej volebnej komisie č. 9 v meste Prešov úmyselne nezarátal hlasy voličov pre mňa ako kandidáta na poslanca krajského zastupiteľstva, čím bol zmarený priebeh volieb. Išlo presne o 55 nezarátaných hlasov“, dodáva. Hlasy teda nezmizli, hoci boli regulérne vhodené do urny, niekto ich jednoducho úmyselne nezarátal.

„Je to nehorázne, no nebudem po tom pátrať ďalej. Nebudem to teraz riešiť cez súdy, znamenalo by to niekoľkoročné súdne spory a možno by to spomalilo fungovanie župy. No je potrebné ľudí upozorniť a varovať, že takéto veci sa dejú a dejú sa priamo v Prešove, priamo v ich volebnom okrsku. Musíme zabrániť takýmto praktikám. Sú pred nami ďalšie voľby, v ktorých tiež kandidujem za poslanca mestského zastupiteľstva. Ja a predpokladám, že aj iní kandidáti dali do toho svoj čas, svoje peniaze a veľa energie. Voľba ľudí je ich vlastným rozhodnutím. Manipulácia s ich rozhodnutím je podvod, proti ktorému by sme sa mali postaviť. Preto apelujem na všetkých, aby sa uistili, že ich kandidát naozaj dostal ich hlas. Aby naozaj rozhodovali ľudia a nie podvodníci“, uzatvára Juraj Hudáč.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po rekonštrukcii pôvodnej obytnej budovy z roku 1937 pribudlo na Špitálskej ulici 8 bytov.


5 h

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


21 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


21 h
SkryťZatvoriť reklamu