V roku 1674 sa ženy v Anglicku snažili o to, aby bola káva nezákonná. Hnevalo ich, že ich muži trávili veľa času v kaviarňach a socializovali sa. História skrýva viacero faktov, ktoré prekvapia či pobavia. Pozrite si príbehy niektorých produktov, ktoré teraz ponúka Shell v spolupráci s Philipsom.
Keby nebolo ponožky, nebolo by kávovaru?
Keď neexistovali kávovary, v hrnci sa varili celé kávové zrná. Mierne vylepšená verzia varenia kávy pochádza z Turecka – varili sa už pomleté zrná v špeciálnom hrnčeku, ktorý sa volá ibrik alebo džezva. Džezva sa dodnes používa na prípravu kávy v arabských krajinách. Verte či nie, revolúciu vo vývoji kávovarov spôsobila obyčajná ponožka. Stalo sa tak úplnou náhodou niekedy začiatkom 18. storočia, keď niekto vylial horúcu vodu s kávovými zrnami na ponožku. Nejaký čas sa potom používali filtre vyrobené z látky.
Talian Luigi Bezzera hľadal spôsob, ako skrátiť dlhé zamestnanecké pauzy na kávu. Vďaka využitiu tlaku pary pri príprave kávy sa mu podarilo skrátiť čas na prípravu nápoja na 45 sekúnd. Vznikol tak prvý komerčný prístroj na výrobu espressa. Jeho kávovar už mal aj dávkovaciu páku. Postupne sa zrodili pákové a automatické kávovary. Ak chcete veľký výber, stavte na automatický kávovar Saeco PicoBaristo DeLuxe, ktorý umožňuje jednoduchú prípravu až 12 druhov nápojov.
Vyčistili by ste si zuby pomocou konára?
Pred vynájdením zubnej kefky, ako ju poznáme dnes, museli byť ľudia v dentálnej hygiene kreatívni. O čistý chrup sa starali použitím konárikov stromov, vtáčieho peria alebo žuvacích paličiek. Za prvú klasickú zubnú kefku vďačíme Číne a 15. storočiu. Kefka pozostávala zo zvieracích chlpov a kostí. Dnešná zubná kefka vznikla až začiatkom 20. storočia. Prispel k tomu vynález nylonu.
Nápad kefky poháňanej elektrinou sa zrodil vo Švajčiarsku. Mala pomôcť ľuďom s obmedzenými motorickými schopnosťami. Napriek veľkým očakávaniam sa vynález v spoločnosti neujal. V roku 1959 prišla na svet elektrická zubná kefka, ktorá je veľmi podobná tej dnešnej, no musela byť zapojená do zástrčky. Dnes máme na výber už aj sonickú elektrickú kefku, ktorá funguje na princípe vibrácií. Kefka FlexCare Platinum Connected má inteligentný lokalizačný snímač, ktorý vás upozorní, ak počas čistenia vynecháte nejaké miesto.
Od metly k robotu
O hŕstke konárov zviazaných dokopy a pripevnených na palicu sa hovorilo už v antike, kedy metly slúžili na zametanie popolu a pahreby. Históriu vysávačov začal písať britský inžinier Hubert C. Booth na prelome 19. a 20. storočia. Niektoré zdroja hovoria, že v reštaurácii skúšal nasávať prach cez servítku na ústach; podľa iných takýmto spôsobom „vysával“ doma špinu z koberca. Zistil tak, ako nasávať vzduch piestovým zariadením do pláteného vaku. Prototyp vysávača bol na konskom voze a ponúkal svoje služby iba vysokopostaveným ľuďom či inštitúciám.
Vysávač dnešnej podoby sa objavil v roku 1912 a v porovnaní s predchodcami vážil „iba“ 14 kilogramov. S novým miléniom sa do sveta spotrebičov prehupol aj prvý automatický vysávač. Kto vysávať nechce, môže to prikázať robotickému zariadeniu, ktorého ovláda na diaľku. Robotickému vysávaču Philips SmartPro Active môžete napríklad vytvoriť virtuálnu stenu a zakázať mu vstup do miestnosti či chrániť ho takto pred elektrickými káblami.
Vodiči a členovia vernostného programu Shell ClubSmart si môžu vybaviť domácnosť týmito aj ďalšími produktami výhodnejšie. Viacero produktov je v ponuke so zľavou, stačí sa zapojiť do prebiehajúcej akcie. Za natankovanie minimálne 25 litrov paliva dostanete 10 % zľavový kupón, v prípade prémiových palív až dva kupóny. Kupóny môžete sčítavať až do výšky 50 %. Zľavový kupón môžete získať aj výmenou za 150 vernostných bodov Shell ClubSmart.