SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Matej Bošňák z EY: Podnikateľ roka musí byť úspešný vizionár

EY Podnikateľ roka opäť hľadá inšpiratívne príbehy slovenských podnikateľov.

Víťazmi súťaže EY Podnikateľ roka sa v minulosti stali osobnosti ako Miroslav Trnka z ESETu, Jozef Klein z Assecco Central Europe, Patrick Hessel z c2i, či aktuálny držiteľ titulu Michal Weis z IBL Software Engineering. Súťaží sa v kategóriách EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, EY Technologický podnikateľ roka a EY Začínajúci podnikateľ roka. Meno držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2018 bude spolu s víťazmi v ďalších kategóriách vyhlásené v marci 2019. Viac o samotnej súťaži prezradil vedúci partner EY na Slovensku Matej Bošňák.

Tento rok ste na Slovensku vyhlásili už trinásty ročník súťaže EY Podnikateľ roka 2018, ktorá sa organizuje medzinárodne. V čom spočíva jej prínos?

Na tento projekt som veľmi pyšný, pretože si myslím, že sa nám ho podarilo vybudovať do mimoriadnej kvality. Vznikol tak prestížny okruh najlepších podnikateľov v krajine. Jeho členovia sa poznajú, pravidelne sa schádzajú, vymieňajú si skúsenosti, čo je, myslím, veľmi cenné. Ide o súťaž, ktorá má medzinárodný rozmer, a jej hlavným cieľom je podporiť poctivé podnikanie. Radi by sme ukázali, že podnikatelia nielen vytvárajú nové pracovné miesta, ale sú tiež vizionári, ťahúňmi ekonomiky ako celku aj v jednotlivých regiónoch.

Ako sa od začiatku súťaže zvýšila jej celková úroveň, čo sa týka organizácie aj súťažiacich?

Myslím, že súťaž bola už od začiatku na veľmi vysokej úrovni. Samozrejme, stále sa snažíme napredovať ďalej. Veľmi ma teší, že aj po tých rokoch ma dokážu jednotlivé príbehy prihlásených súťažiach skutočne prekvapiť a poučiť. Vždy totiž ide o ľudský príbeh, do ktorého vnášajú množstvo zážitkov a emócii, spojených s ich, častokrát náročnou podnikateľskou cestou.

Spomínate si na nejaký príbeh zo súťaže, ktorý vám špeciálne utkvel v pamäti?

Nejde konkrétny príbeh, ale o to čo ich všetkých spája. Rozhodli sa ísť vlastnou cestou a realizovať naozaj ich vysnívané projekty, ktoré ich napĺňajú.

Aké sú tie najdôležitejšie kritériá, ktoré by mal Podnikateľ roka spĺňať?

Kritériá sú do veľkej miery uvoľnené – ide o ducha podnikania, škálovateľnosť a národný či cezhraničný rozmer. Väčšie šance má preto ten, kto prekročí hranice Slovenska či Európy. Jedným z kritérií sú však aj finančné parametre, čo trochu diskvalifikuje mladšie spoločnosti, pretože trvá nejaký čas, kým sa k takým číslam dopracujú. Pre mňa je však jedným z najdôležitejších faktorov vytrvalosť. Vytrvalosť by som rád vyzdvihol aj vo vzťahu k mladšej generácii, ktorá má síce množstvo skvelých nápadov, ale táto vlastnosť jej často chýba. Doba a pokrok ľudí lákajú, aby skúsili veľa rozličných vecí, no až po niekoľkých neúspešných pokusoch pochopia, že pri niečom musia vydržať. Chvalabohu, stále platí, že úspešný je zvyčajne ten, kto vytrvá a rozumie tomu, čo robí. Nevyhnutné je vybudovať si tiež sieť kontaktov, takzvaný „ekosystém“. A ten nevznikne za rok.

Počas všetkých tých rokov organizovania súťaže ste mohli vidieť, ako tu napreduje podnikateľské prostredie. Ako by ste ich zhodnotili vy sami?

Podnikateľských príbehov je veľa a každým rokom pribúdajú nové a nové. Mňa samotného prekvapuje, ako to stále ide a akí úžasní sú samotní podnikatelia. Je naozaj vidieť, že pred niekoľkými rokmi v čase kríze neboli hospodárske výsledky práve najlepšie. Teraz naopak ekonomika začala prekvitať. Čísla sa zlepšili a povedal by som, že podnikateľom sa pomerne darí. Chcel by som poznamenať, že mám radosť aj z toho, že sa porota skladá najmä z víťazov minulých ročníkov. Skutočne teda vyberajú sami medzi sebou tých najlepších.

Kto sa môže do súťaže prihlásiť?

Do súťaže EY Podnikateľ roka sa môže prihlásiť fyzická osoba - podnikateľ, ktorý aktívne vykonáva predmetnú podnikateľskú činnosť, alebo vlastník (spoluvlastník) obchodnej spoločnosti a ktorý má rozhodujúci vplyv na jej riadenie a ktorý aktívne pôsobí v jej vedení.

Kto môže do súťaže nominovať?

Nominovať podnikateľa do súťaže môže ktokoľvek, napríklad aj jeho kolega, zákazník, zamestnanec alebo príbuzný, najlepšie prostredníctvom nominačného formulára na stránkach www.eypodnikatelroka.sk alebo prostredníctvom emailu eypodnikatelroka@sk.ey.com.

Aj Vy môžete ovplyvniť, kto získa trinásty titul EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky!

Počas dvanástich ročníkov sa do súťaže zapojilo mnoho vynikajúcich slovenských podnikateľov. Veríme, že aj tento rok stretneme výnimočné osobnosti, ktoré sa neboja ísť za svojím cieľom a vďaka odhodlaniu, pracovitosti a talentu premeniť svoje sny na skutočnosť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


9 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


12 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 24 h
SkryťZatvoriť reklamu