Prechod zo živnosti na s.r.o. je zmena, ktorú si treba dobre zvážiť. Treba mať myslieť že so založením a vedením s.r.o. sú o niečo väčšie „starosti“ ako so živnosťou.
Zvážiť si treba časový a finančný dopad, či sa Vám táto zmena podnikania oplatí.
Pri finančnom dopade myslíme daňové zaťaženie, odvodové zaťaženie, náklady na chod s.r.o. ( sídlo firmy, podvojné účtovníctvo, odmeny za vypracovanie dokumentov, ktoré musí mať s.r.o.) a ďalšie administratívne poplatky.
Časový dopad pri prechode na s.r.o. , myslíme :
- Čas na založenie s.r.o.
- Prevod hnuteľného a nehnuteľného majetku na právnickú osobu
Dôvody na prechod zo živnosti na s.r.o. môžu byť rôzne.
- Medzi najčastejšie dôvody prechodu zo živnosti na s.r.o. patrí :
- Ako SZČO platí vysoké odvody a dane
- Chce získať investora prípadne ďalšieho spoločníka
- Chce posunúť podnikanie na nový level a pôsobiť dôvery hodnotnejšie
- Chce realizovať rizikovejšie obchody (ako spoločník s.r.o. ručí obmedzene)
Proces prechodu zo živnosti na s.r.o. môžeme zhrnúť do 4 krokov a to:
- 1. Založenie s.r.o.
- 2. Prevod hnuteľného a nehnuteľného majetku na s.r.o.
- 3. Zrušenie alebo pozastavenie živnosti
- 4. Povinnosti po jej zrušení spojené so vznikom s.r.o.
1. Založenie s.r.o.
Založenie s.r.o. je proces, ktorý trvá cca 2-3 týždne, ak zveríte založenie s.r.o. spoločnosti ktorá sa týmito službami zaoberá, ušetríte si čas aj nervy.
Nato aby sa vypracovala zakladateľská listina, bude treba dodať názov firmy, sídlo spoločnosti a taktiež predmety podnikania.
Ďalší krok je ohlásenie živnosti. Ak získate živnostenský list, podáva sa návrh do ORSR.
TIP pre Vás : Ak chcete ušetriť čas so založením s.r.o. teda 2-3 týždne, odporúčame Vám sa zamyslieť na kúpou ready made s.r.o.
2. Prevod hnuteľného a nehnuteľného majetku na s.r.o.
Máme dva prípady pri prechode na s.r.o. zo živnosti.
Prvý prípad je ten, kedy živnostník nemá žiaden majetok, ani žiadne zmluvné vzťahy. Tento prípad je ideálny a tento krok prevodu majetku môžeme vynechať.
Druhý prípad je nasledovný, živnostník má majetok, ktorý potrebujete na podnikanie ako napr. priestory, stroje a podobne. Tento majetok je nutné po založení s.r.o. na novú spoločnosť s ručením obmedzeným. Tento proces môžeme zrealizovať predajom ( majetok sa prevedie na základe kúpnej zmluvy medzi s.r.o a živnostníkom ) alebo aj darovacou zmluvou.
My Vám odporúčame proces predaja majetku. Proces predaja majetku je práve kvôli odpisom a daní z príjmov, ktoré je potrebné vyradiť zo živnosti a následne zaradiť do majetku novej s.r.o.
TIP pre vás: Cena za jednotlivé majetky by nemala byť nízka. Cena by mala byť správne nastavená podľa aktuálneho trhu.
3. Zrušenie, prípadné pozastavenie živnosti
Ďalší krok ktorý Vám odporúčame čím skôr zrealizovať je pozastavenie živnosti SZČO.
Pre zrušenie musíte navštíviť okresný úrad respektíve odbor živnostenského podnikania a oznámiť zrušenie. Formulár oznámenie o zrušení živnosti nájdete na web stránke https://www.minv.sk/?ine-vzory-tlaciv&subor=142256 , vyplníte potrebné údaje ako IČO , rodné číslo , sídlo podnkania a pod.
TIP pre Vás : Dôležité je zrušiť všetky predmety podnikania a dôležité je si dať pozor na dátum zrušenie živnosti, ak ho neuvediete, živnosť Vám zrušia nasledujúci deň po doručení oznámenia.
4. Povinnosti po zrušení živnosti
Ak sa Vám podarilo zrušiť živnosť, vaše ďalšie kroky by mali smerovať na daňový úrad a zdravotnú poisťovňu. Na daňovom úrade vrátite kartičku DIČ – respektíve osvedčenie o registrácií. Zdravotnej a sociálnej poisťovni ohlásite len ukončenie podnikania.