SME
Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

Zmenky voči SPP nikdy nespochybnil súd, ani SPP

Stroden Management Limited nevlastní žiadne takzvané "Duckého zmenky", ale legálne a platné zmenky SPP.

(Zdroj: Getty Images)

Stroden Management Limited nevlastní žiadne takzvané "Duckého zmenky", ale legálne a platné zmenky SPP, ktoré boli vystavené, ako zábezpeka úveru od Union banky. Na každej zmenke je notársky overený podpis vtedajšieho generálneho riaditeľa a štatutára SPP. Platnosť zmeniek od roku 1999 nespochybnil ani jeden súd a ani SPP. Všetky verejné vyjadrenia politikov a médií, ktoré spochybňujú postavenie Stroden Management Limited a používajú termíny, ako "pochybná schránková firma", alebo "paraziti", vníma spoločnosť ako pokračovanie roky trvajúcich snáh, vyhnúť sa spravodlivosti a povinnosti zaplatiť.

"Stroden Management Limited podniká 16 rokov v oblasti správy pohľadávok. Sme riadny podnikateľský subjekt z krajiny EÚ, ktorý si plní záväzky. Predmetné zmenky sme získali v riadnom konkurze, ktorý vykonával konkurzný správca potom, ako Union banka v máji 2003 vstúpila do konkurzu. Za zmenky sme správcovi ponúkli najvyššiu cenu a túto riadne zaplatili. V súlade s právom ich uplatňujeme voči subjektu, ktorý ich vydal. A tým subjektom je SPP", uvádza sa v stanovisku Stroden Management Limited.

Firma sa venuje podnikaniu v oblasti pohľadávok a dlhodobo využíva na správu a manažment svojich pohľadávok firmu EC Group Investment z Prahy.

"Pre Stroden Managament Investment - ale nielen pre nich - pracujeme ako správcovia ich pohľadávok viac ako 15 rokov. Len vo veciach Stroden Management Limited sme inkasovali za dané obdobie rádovo miliardy českých korún. Spravujeme a manažujeme aj prípad piatich zmeniek voči SPP", povedal majiteľ EC Group Investment Pavel Šimek a dodal, že sa dôrazne ohradzuje voči snahe spájať tento prípad s kauzou takzvaných "Duckého zmeniek", ktoré sa za dlhé roky dozadu, stali synonymom podvodu.

"Je nám známe, že tu boli prípady, kedy sa objavili pochybné zmenky s podpisom bývalého štatutára SPP Jána Duckého, ale nášho prípadu sa to netýka. Účelové spájanie možných podvodných konaní iných subjektov s nami, už dlhé roky slúži na vytváranie tlaku s cieľom zabrániť výkonu realizácie spravodlivého rozsudku", povedal Pavel Šimek.

Stroden Management Limited ďalej v stanovisku zdôrazňuje, že všetky rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave, ako aj rozhodnutia Najvyššieho súdu SR sú od roku 1999 v tejto veci konzistentné. Posledné rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave aj Najvyššieho súdu SR je v súlade s predchádzajúcimi rozhodnutiami týchto súdov. Samotná platnosť zmeniek nebola nikdy žiadnym súdom spochybnená a nikdy tak neurobil ani SPP. Ani Najvyšší súd v roku 2003 pri rozhodovaní o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora, nenamietol platnosť zmeniek a pohľadávky voči SPP, ale iba vrátil vec Krajskému súdu v Bratislave na ďalšie konanie s odôvodnením v procesných nedostatkoch.

"Od roku 1999, respektíve 2000 až dodnes, sa všetky námietky SPP voči rozhodnutiam súdov v tejto veci, opierali o údajné procesné nedostatky. Presne to isté sa deje aj dnes. Nikdy nebola vznesená žiadna meritórna námietka týkajúce sa podstaty veci - platnosti a účinnosti daných zmeniek. Prvé právoplatné rozhodnutie o povinnosti uhradiť sumu plynúcu z predmetných zmeniek bolo zrušené len na základe inštitútu mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora v roku 2003. Tento inštitút bol tvrdo kritizovaný zo strany EÚ a dnes už nie je súčasťou slovenského právneho systému", konštatuje na záver v stanovisku Stroden Management Limited.

Chronológia súdnych sporov

 • 25.marec 1999. Union banka, ktorá poskytla SPP úver vo výške 350 miliónov českých korún, ktorý nebol včas a riadne splatený, uplatnila voči SPP nárok na preplatenie zmeniek, ktoré boli riadne vystavené, ako záruka voči poskytnutému úveru.
 • 17.máj 1999. Krajský súd v Bratislave vydal zmenkový platobný rozkaz, ktorým zaviazal SPP zaplatiť Union banke zmenkovú istinu 350 miliónov českých korún plus príslušenstvo.
 • 17.apríla 2000. Krajský súd v Bratislave rozhodol o námietke SPP voči platobnému rozkazu tak, že potvrdil zmenkový platobný rozkaz v celom rozsahu.
 • 29.novembra 2001. Najvyšší súd SR v rámci odvolacieho konania iniciovaného SPP, potvrdil rozsudok Krajského súdu a ten sa tak stal právoplatným
 • 30.október 2002. 5-členný senát Najvyššieho súdu rozhodol o mimoriadnom opravnom prostriedku - dovolanie, ktorý uplatnil SPP tak, že ho odmietol a nárok Union banky označil za skutočný a existentný.
 • Nasledoval politický nátlak, ktorého výsledkom bolo mimoriadne dovolanie Generálneho prokurátora SR voči právoplatnému rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR.
 • 19.júna 2003. Najvyšší súd SR v rámci prerokovania mimoriadneho dovolania Generálneho prokurátora SR, zrušil rozsudok odvolacieho súdu, ako aj rozsudok Krajského súdu v Bratislave a vrátil vec na opätovné konanie Krajskému súdu v Bratislave.

Pozn: Týmto krokom bol hrubo a neodôvodnene narušený princíp právnej istoty, čo konštatoval aj Európsky súd pre ľudské práva, ktorý inštitút mimoriadneho dovolania označil za rozporný s právnymi zásadami EÚ a jej členov. Slovenská republika prehrala súdne spory, ktoré sa týkali inštitútu mimoriadneho dovolania a musela platiť náhradu škody, ktorá bola takto spôsobená. Tento inštitút už dnes nie je súčasťou právneho systému SR.

 • Máj 2003. Union banka vstúpila do konkurzu a v rámci verejného výberového konania ktoré vyhlásil konkurzný správca Union banky aj na predaj pohľadávok voči SPP, získala predmetné zmenky spoločnosť Stroden Management Limited, ktorá ponúkla a zaplatila najvyššiu cenu.
 • Máj 2003 - November 2018. Stroden Management Limited pokračoval v súdnom vymáhaní svojho legálneho nároku.
 • November 2018. Najvyšší súd SR, tak isto ako pred tým Krajský súd v Bratislave potvrdili nárok Stroden Management Limited v plnom rozsahu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Obsluha, ktorá vám poradí s autom aj zachráni život
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
 2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
 3. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 4. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
 5. Najinovatívnejšia banka v CEE je zo Slovenska!
 6. Deti z detských domovov predviedli svoj talent
 7. Miliónová investícia do elektrickej stanice zabráni problému
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 905
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 994
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 6 313
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 164
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 552
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 826
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 258
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 2 212
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023 a spúšťame hlasovanie verejnosti.


28m

Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v lokalite Svetového dedičstva UNESCO.


37m

Nová predajňa sa nachádza blízko historického centra a je súčasťou lokality zapísanej do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu