Kúrenie v našich zemepisných šírkach využívame takmer 6 mesiacov v roku, čo má veľký vplyv na náklady pre chod domácnosti. Cena však nebýva jediný faktor, ktorý treba zvážiť pri výbere vhodného vykurovania, či už v byte alebo v dome.
Ak vyberáte vhodný spôsob vykurovania, nezabúdajte na faktory napr.: či sa jedná o starý dom/byt alebo novostavbu, aký veľký priestor potrebujete vykúriť, či bývate v meste alebo na dedine atď. Tiež je potrebné zvážiť, či máte k dispozícii skladovacie priestory na pevné palivo, či máte komín, či vám neprekáža náročná manipulácia s tuhým palivom, alebo či je vo vašej obci zavedený plyn.
Ak bývate v byte, dilema ohľadom výberu vykurovania väčšinou odpadá, keďže je prítomné ústredné kúrenie s plynovým alebo elektrickým kotlom. V menších a slnečných bytoch môže byť postačujúce iba podlahové kúrenie.
V rodinných domoch je výber vykurovania oveľa širší.
Elektrina
Vykurovanie elektrinou je najjednoduchšie.
Nevyžaduje žiadnu manipuláciu s palivom, či už prípravu alebo priamo spaľovanie a vyvážanie popola, nie sú potrebné skladovacie priestory, rovnako sa zaobídete bez komína a jeho pravidelnej údržby. Rovnako nepotrebujete plynovú prípojku. Veľkou výhodou je efektívna a nenáročná regulácia tepla v priestoroch ako aj udržiavanie požadovanej teploty počas vašej dlhšej neprítomnosti v byte či dome.
Najväčším mínusom pri kúrení elektrinou je cena. Kúrenie elektrinou je približne o 20 % drahšie ako kúrenie plynom a o 40 % drahšie ako kúrenie uhlím. Počiatočná investícia je síce nízka, ale mesačné náklady môžu byť v niektorých prípadoch až niekoľkonásobné. Elektrina sa preto javí ako vhodný spôsob doplnkového kúrenia, najčastejšie prostredníctvom elektrických ohrievačov.
Komplikáciou je aj závislosť na dodávke elektriny zo siete, čo môže spôsobiť problém pri jej výpadku. V zimných mesiacoch sa odporúča mať pre tento prípad náhradný generátor.
Plyn
Vykurovanie plynom je na Slovensku najpopulárnejšie, príčinou sú relatívne nízke ceny a hustá sieť plynových potrubí. V súčasnosti je plynofikovaných 57 % miest a obcí Slovenska. V týchto mestách, či dedinách žije 90 % všetkých obyvateľov. Jednoznačnou výhodou kúrenia plynom je pohodlná obsluha a žiadny odpad zo spaľovania.
Nevýhodou je nutnosť pravidelných servisných prehliadok a tiež riziko poruchy. Môže sa prejaviť únikom plynu a možným následným výbuchom. V rodinných domoch je najideálnejší kondenzačný kotol. Dnešné kondenzačné kotle dokážu vďaka svojmu výkonu vyhriať priestory za pomerne krátky čas na danú teplotu a aj ju presne udržiavať. Skvelou je kombinácioa s podlahovým kúrením. Kondenzačné kotly sú zároveň veľmi ekologické a spĺňajú najprísnejšie emisné predpisy.
Pevné palivo
Vykurovanie tuhým palivom patrí medzi najlacnejšie spôsoby kúrenia a týka sa iba rodinných domov. Netreba však zabúdať na to, že rozhodne nie je najekologickejšie.
Kúrenie tuhým palivom je najnáročnejšie na váš čas. Na začiatku treba surové drevo zbaviť podstatnej časti vody, čo trvá rok či dva v závislosti od jeho spracovania. Guľatinu treba narezať, rozdeliť na klátiky, poukladať a skladovať až do vysušenia. Preto treba rátať s priestormi na uskladnenie.
Netreba zabúdať na časté nosenie dreva zo skladu, garáže alebo pivnice ku krbu/peci a pravidelné prikladanie.
Ak chcete ušetriť trochu času a kúpiť drevo už pripravené, rátajte s vyššou cenou. Drevené pelety sú časovo o niečo menej náročné, ale musíte vynaložiť viac prostriedkov na ich kúpu a ďalšie vybavenie.
Netreba zabúdať, že komín by sa pri spaľovaní tuhého paliva mal kontrolovať trikrát ročne.
Či sa rozhodnete pre drevo, pelety, uhlie alebo koks, je dôležité v spaľovať v kotle len to, na čo je určený. Sledujte tiež zmeny v predpisoch, ktoré upravujú spaľovanie tuhého paliva a používanie vhodných kotlov.
Zatiaľ čo napríklad kondenzačný plynový kotol môžete mať priamo v obývaných priestoroch domu, kotol na tuhé palivo potrebuje vlastný priestor – kotolňu.
Najväčšou výhodou kúrenia tuhým palivom je možnosť kúriť na miestach bez plynovej prípojky alebo elektrickej siete, čo okrem majiteľov rodinných domov ocenia najmä chatári a chalupári. Výhodou sú aj nízke náklady na obstaranie dreva a aj krbových kachiel.