SME
Pondelok, 6. apríl, 2020 | Meniny má Irena
INZERCIA

Sneh útočí na Slovensko! Ako si s ním poradiť?

Zbožňovaný, ale aj nenávidený sneh robí niektorým ľuďom radosť a niektorým naopak starosti. S akými pomôckami si ušetriť nervy?

Zima a najmä sneh síce prišli neskôr, ale už sú tu Zima a najmä sneh síce prišli neskôr, ale už sú tu

Na Slovensku sa tešíme každú zimu bohatej snehovej nádielke. Najväčšiu radosť z nej majú samozrejme deti.
Pre väčšinu majiteľov rodinných domov, chalúp a záhrad je napadnutý sneh starosť navyše. Ak sa nechcete každý deň na svojom pozemku brodiť v hlbokom snehu, tak sa zimnej údržbe nevyhnete.

Pokiaľ sa rozhodnete ohŕňať sneh ručne, pripravte sa na poriadnu drinu. Pre menšie plochy, chodníčky a príjazdové cesty vám bude stačiť aj obyčajná lopata, ktorú má väčšina záhradkárov a chalupárov bežne medzi náradím. Sneh sa s ňou neodhadzuje síce najlepšie, ale na malé plochy stačí.
Väčšie zasnežené plochy si vyžadujú viac námahy. Aby ste ale vynaložili svoje úsilie efektívne, zvoľte si na odpratávanie snehu špeciálnu lopatu alebo odhŕňač na sneh. Sú ľahšie a majú širší záber, čo vám výrazne zjednoduší robotu. Vyrábajú sa plastové a kovové.

V lokalitách s pravidelnou a veľkou snehovou nádielkou odporúčame investíciu do kovových, sú odolnejšie voči prasknutiu, oškretiu a zlomeniu. V prípadoch, kedy by sa plastový odhŕňač zlomil, sa kovový zvyčajne iba ohne a stačí ho narovnať. Takto vám môže slúžiť dlhé roky. Výhodou sú zvýšené bočné hrany, vďaka ktorým sa sneh lepšie vyklápa a nevypadáva pri odhadzovaní. V obchodoch nájdete aj malé ľahké plastové odhŕňače pre malých pomocníkov, ktorý v vám veľmi radi pomôžu pri práci so snehom a ešte to bude pre nich aj veľká zábava.

Dôkladné odhrnutie snehu nemusí vždy stačiť. Premenlivé počasie sa často postará o mierne roztopenie napadnutého snehu a nočné zmrznutie. Ak zamrzne hrubšia vrstva napríklad uchodeného snehu, najefektívnejšie je danú vrstvu vysekať. Na to slúžia tzv. sekáče na ľad, ktorými dokážete rozbiť ľadovú vrstvu.

Na tenšiu vrstvu ľadu alebo uchodeného snehu sa odporúča posyp. Môžete si vybrať z dvoch variant, mechanický a chemický. Mechanický posyp predstavujú malé ostré kamienky, vďaka ktorým sa na ceste alebo chodníku zvyšuje trakcia medzi podrážkami chodca alebo pneumatikami auta. Chemickým posypom sa rozumie posypová soľ. Jej účinok je v chemickej reakcii, vďaka ktorej soľ rozpustí zmrznutú ľad na kvapalnú vodu. S posypom soli však treba narábať s mierou vzhľadom na jej nežiaduce účinky napr. na karosérie áut, fasády budov, na obuv, na psie labky ako aj na životné prostredie. Treba si uvedomiť, že všetka posypová soľ vsiakne do okolitej pôdy a do vôd, kde výrazne mení pH na zásadité, čo škodí hlavne drevinám. Vodu v sladkých tokoch mení na slanú apod., preto je solenie ciest a chodníkov na mnohých miestach regulované, v ochranných pásmach a národných parkoch aj zakázané.

Okrem exteriéru netreba zabúdať aj na interiér. Asi každá gazdinka pozná zašpinenú podlahu v chodbe, kvôli roztápajúcemu sa snehu z topánok v príbytku. Správny druh rohožky pred bytom a aj v chodbe bytu vás odbremení od každodenného zmývania podlahy. Samozrejme to platí len za predpokladu, že všetci členovia domácnosti budú svedomite rohože používať - budú si odklepávať topánky a odkladať na ne topánky po príchode domov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk

Je to tak, momentálne sa podstatná časť bežných aktivít detí presunula do online prostredia.

Tlačové správy

Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor

Ak ste si už nechali vypracovať jednu ponuku, využite možnosť získať aj druhý názor od odborníkov. Jednoducho, online a zadarmo.

Tlačové správy

V centre Košíc vyrastá eco-friendly biznis centrum

Splachuje sa podzemnou vodou, vzduch filtrujú a merajú jeho kvalitu.