INZERCIA

Vyznáte sa v novom označovaní palív?

Nové značenie palív ste si mohli všimnúť na tankovacích pištoliach, no uvádzať ho musia aj novo vyrobené autá na palivovej nádrži.

(Zdroj: Shell)

Jednotné značky motorových palív na čerpacích staniciach v Európskej únii majú zabrániť tomu, aby vodiči v dôsledku rozdielneho pomenovania palív v rôznych členských krajinách omylom nenatankovali napríklad naftu namiesto benzínu. Motoristom tiež umožní lepšie sa orientovať v ponuke palív.

Jednotné označovanie pohonných látok platí v celej Európskej únii od 12. októbra tohto roka a je povinné pre všetky čerpacie stanice. Nové symboly nájdete na stojanoch a tankovacích pištoliach. Rovnaké symboly uvidíte aj na krytoch od palivovej nádrže, konkrétne na nálepkách, ktoré budú mať na nádrži novo vyrobené autá. Ak bude na veku od nádrže zobrazený napríklad kruh s nápisom E10, vodič bude mať istotu, že v ktorejkoľvek krajine v rámci Európskej únie môže bez ohľadu na marketingový názov natankovať akékoľvek palivo zo stojana označeného symbolom E10, prípadne E5.

Vodiči cestujúci do zahraničia by tak už nemali mať problém s tým, či tankujú správne palivo. Na základné rozlíšenie benzínu a nafty je použitý geometrický symbol. Benzín je označený symbolom kruhu, nafta štvorcom a plynné palivá kosoštvorcom. Ak ste zmätení, prečo písmenom B nie je označený benzín, ale nafta, tak je to preto, že písmeno označuje druh použitej biozložky. V prípade benzínov je to etanol, preto kruh a písmeno E; v prípade nafty ide o biodiesel, preto štvorec a písmeno B. Typ biozložky a jej podiel, resp. druh plynného paliva vyjadrujú písmeno a číslica, ktoré sú tiež uvedené v týchto symboloch. Napríklad, bežnú motorovú naftu nájdete pod symbolom štvorca s nápisom B7.

V súvislosti s vývojom alternatívnych pohonných hmôt pribudnú v budúcnosti aj ďalšie značky. Na európskych trhoch sa stretnete aj s označeniami E10, E85, B10, B30 či B100, ktoré označujú palivá s vyšším podielom biozložky. Pri plynných palivách je v kosoštvorci uvedená len tradičná značka, napríklad CNG, LPG alebo LNG.

Zavedenie jednotného označovania pohonných látok neznamená, že na našich čerpacích staniciach už nebudú doterajšie názvy benzínov a nafty. Stanice si ich môžu ponechať, len musia súčasne používať aj nové symboly. Bežné, ale aj prémiové palivá ako Shell V-Power tak stále nájdete pod rovnakým názvom.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Tlačové správy

Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?

Dotykový displej, GPS, radary a řada funkcí - jak dopadne autokamera Mio MiVue 785 Touch s nekompromisním testem youtubera JeezyJ?

Test youtubera JeezyJ autokamerky MiVue 785 Touch
Tlačové správy

Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU

Po niekoľkoročnej prestávke sa opäť konala Burza pracovných príležitostí spojená s prezentáciou stavebných firiem.

Tlačové správy

Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu

Až jedno zo štyroch úmrtí v rámci Európskej únie je zapríčinené rakovinou.