SME
Pondelok, 6. apríl, 2020 | Meniny má Irena
INZERCIA

Relaxačná zóna v záhrade

Investíciu do záhradného posedenia nebudete určite ľutovať. Je to skvelé miesto pre pohostenie návštevy, alebo nerušený odpočinok

ZáhradaZáhrada

Zima je síce ešte v plnom prúde, obchody sa však zachvíľu začnú predbiehať v ponuke posedenia a doplnkov do záhrady. Poradíme vám, ako si na záhrade vytvoriť relaxačnú zónu, kde budete oddychovať pri knižke alebo šálke kávy a užívať si pokoj a krásu okolia.

Či už máte veľkú záhradu alebo malý kútik s trávnikom, stojí za to si svoj kúsok prírody spríjemniť, zútulniť a premeniť tento priestor na oddychovú zónu, kde načerpáte novú energiu. Onedlho, keď sa príroda začne prebúdzať zo zimného spánku nastane vhodné obdobie na jarné práce na záhradke ako aj jej skrášľovanie.

Na ktoré aspekty je dobré sa zamerať?

Relaxačnú zónu si môžete vytvoriť bez ohľadu na veľkosť záhrady. Najdôležitejšie je, aby ste sa na danom mieste cítili dobre, a aby bolo miesto chránené pred ruchom z ulice, kryté od susedov a okoloidúcich.

Najväčším a najdôležitejším prvkom v relaxačnej časti záhrady bude záhradný nábytok. Jeho výber z veľkej časti závisí na veľkosti záhrady. Pamätajte na to, aby sa okolo nábytku dalo ľahko prejsť a aby nezaberal väčšinu dostupnej plochy záhrady. Útulné záhradné posedenie je dostupné aj vtedy, ak chcete zútulniť malý priestor, alebo máte obmedzený rozpočet.

Záhradný nábytok sa vyhotovuje v rôznych materiáloch, variáciách a dizajnoch. Masívny drevený nábytok býva vyrobený na mieru, dostupnejší je prírodný ratanový, alebo plastový s imitáciou dreva a popr. ratanu. Drevený záhradný nábytok je krásny vďaka štruktúre dreva, vyžaduje však zvýšenú starostlivosť a býva drahší. Plastový nábytok býva finančne dostupnejší a je odolnejší voči vrtochom počasia. Šikovní kutili sú môžu nábytok vyrobiť aj svojpomocne, napr. z drevených paliet. Záhradný nábytok je možné kúpiť ako záhradný set, aby všetky prvky nábytku k sebe ladili.

Okrem záhradného posedenia vám relaxačnú zónu zútulnia aj rastliny. Výrazne ovplyvňujú to, ako sa v záhrade cítime. Kvety každý priestor spríjemnia a oživia. Výhodou je, že ich nemusíte sadiť priamo do zeme, môžu byť zasadené v nádobách, ktoré sa dajú presúvať podľa potreby. Krásne vyniknú aj závesných kvetináčoch, môžete nimi ozdobiť napr. pergolu alebo drevený altánok. Pri výbere rastlín a dekorácií do záhrady myslite na to, že menej je viac. Nesnažte sa priestor nasilu preplniť. Takýto priestor nepôsobí esteticky a neposkytuje pre organizmus taký relax, keďže sa mozog musí sústrediť na toľko vnemov a predmetov naokolo.

Rozmýšľate, ako oddelíte vašu oddychovú zónu od ulice alebo susedov? Vhodným riešením je živý plot, vytvorí krásnu prírodnú kulisu a nezaberie veľa miesta. Na výber je množstvo rastlín, ktoré počas svojho rastu vytvoria nádherný plot, napr. porasty bambusov, pavinič, brečtan a samozrejme tuje. Do oddychovej zóny nikdy neumiestňujte jedovaté a pichľavé rastliny. Naopak veľmi žiadané sú bylinky pre svoje vonné silice ako levanduľa, ktorá má upokojujúci účinok, alebo drobné ihličnany, napr. borovica so svojou liečivou arómou.

Výborných relaxom je aj starostlivosť o zasadené záhony. Vedci potvrdili, že ľudia pracujúci vo svojej záhradke majú nižší krvný tlak a sú šťastnejší. Na sadenie môžete využiť vyvýšené záhony, alebo skleník či fóliovník. Vďaka nim môžete zeleninu alebo bylinky pestovať po väčšinu roka, keďže sú rastliny chránené pred prudkým vetrom, dažďom, mrazom a tiež pred zvieratami a škodcami.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk

Je to tak, momentálne sa podstatná časť bežných aktivít detí presunula do online prostredia.

Tlačové správy

Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor

Ak ste si už nechali vypracovať jednu ponuku, využite možnosť získať aj druhý názor od odborníkov. Jednoducho, online a zadarmo.

Tlačové správy

V centre Košíc vyrastá eco-friendly biznis centrum

Splachuje sa podzemnou vodou, vzduch filtrujú a merajú jeho kvalitu.