INZERCIA

Prognózy pre slovenský realitný trh v roku 2019

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019.

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019. Podľa analytikov je predpoklad, že aj tento rok prinesie niekoľko zásadných a zaujímavých udalostí, ktoré ovplyvnia dianie na našom realitnom trhu. Uvádzame niektoré z nich, ktoré by sa v prípade splnenia prognóz postarali o podstatný rozruch na realitnom trhu pre najbližších 12 mesiacov. Počas roka sa ukáže, či išlo o nereálne predpovede alebo sa prognózy naozaj naplnia.

1. Ponuka sa vyrovná dopytu. Trend zvýšeného dopytu po kúpe bytov v porovnané s ponukou by sa mohol v priebehu tohto roka zmeniť. Počty bytov vo výstavbe dosahovali rekordné čísla v druhej polovici uplynulého roka. To by malo za následok urýchlenie nárastu ponuky.

2. Zvoľnenie dopytu po hypotékach. V tomto roku bude nepravdepodobné dosiahnuť viac ako miliardový objem poskytnutých mesačných hypoték. Výsledkom júlových zmien a znižujúcim sa dopytom po úveroch má byť pokles dopytu o niekoľko percent ročne.

3. Priemerná cena bytov sa pohybuje na hranici 2000eur. V priebehu minulého roka sa cena bytov podľa realitných kancelárií pohybovala okolo 1700 – 1800 eur. Predpokladá sa, že priemerná cena bytov sa zvýši o desiatky eur do konca decembra tohto roka a prekročí túto hranicu.

4. Slabšie obdobie retailového trhu. Na slovenskom realitnom trhu sme v roku 2018 nezaznamenali výrazne posuny. Je v pláne otvorenie menších retailových parkov v niekoľkých mestách a modernizácia niekoľkých väčších obchodných centier. Za zmienku stoja obchodné transakcie, ktorých hodnota atakuje vysoký objem realitných investícií z roku 2018

5. Pokles neobsadených bratislavských kancelárií. Neobsadenosť kancelárií za minulý rok predstavuje 5% a mohla by sa týmto rokom zmeniť. Dopyt po kancelárskych priestoroch v Bratislave podporuje zvyšovanie tržieb vo firmách, ekonomické časy a takisto prílev kvalifikovaných ľudí.

6. Obavy ohľadom vypuknutia realitnej bubliny sú zažehnané. Realitnú bublinu by údajne mohla podnietiť kombinácia vysokého dopytu po hypotékach a zdražovanie bývania. Prasknutie realitnej bubliny však nehrozí v dôsledku postupného spomaľovania u oboch ukazovateľov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Alori: upratujte efektívne a bez námahy

Produkty Alori sľubujú čistý a bezpečný domov pre vás, vašich blízkych aj pre vašich domácich miláčikov.

Tlačové správy

Gansberg Koliba - Housing as a symbol of success

The apartments are designed to meet even the most demanding requirements.

Tlačové správy

Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka

A na faktoch vtedy záleží.

Tlačové správy

V Tescu vlani zákazníci nakúpili až 700 miliónov sl. potravín

Tesco patrí k maloobchodným reťazcom s najväčším počtom predaných slovenských výrobkov.