SME
Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
INZERCIA

Vyberáme krbové kachle

Čo sú to krbové kachle, aké majú výhody, nevýhody a čo zohľadniť pri ich výbere.

Krbové kachleKrbové kachle

Máte chatu alebo chalupu? Rozmýšľate, ako najlepšie vykúriť váš rodinný dom? Krbové kachle sú skvelou alternatívou nie len pre chaty a chalupy, ale aj pre lacné a ekologické vykurovanie rodinného domu. Investícia do kachlí sa v priebehu 1 roku vráti vďaka nižším cenám za palivo.

Najväčšou výhodou krbových kachlí je ich schopnosť vyhriať interiér bez ohľadu na dodávky plynu alebo elektriky, čo ocenia najmä chatári a chalupári. Kachle sú určené na spaľovanie dreva, brikiet či peliet. Biomasa patrí medzi obnoviteľný zdroj energie, je ekologický, ekonomický a dostupný. Hlavný dôvod, prečo sú krbové kachle stále obľúbené medzi majiteľmi chát aj rodinných domov, je ich všestrannosť. Okrem schopnosti vykúriť nielen miestnosť, v ktorej sa nachádzajú, ale pomocou výmenníka alebo prieduchov aj ostatné miestnosti, sú zároveň dominantou v priestore, či už majú rustikálny alebo moderný dizajn. V prípade potreby je možné kachle pomocou platne využiť aj ako sporák na varenie.

Pre víkendových chatárov a chalupárov, ktorí si potrebujú v chladných mesiacoch zakúriť iba počas niekoľkých víkendov, stačia malé kachle v hlavnej obytnej miestnosti, poprípade liatinový sporák v kuchyni, ktorý sa dá použiť na varenie a pečenie. Pokiaľ však chceme na chatu chodiť v zime častejšie, alebo tam plánujeme ostávať dlhšie ako počas víkendu, je vhodné zaobstarať väčšie krbové kachle alebo kamenné kachle.

Aké parametre musíme zohľadniť pri ich výbere? Výkon, materiál, kvalitu a cenu!

Pred výberom krbových kachlí sa zamerajte na dôkladnú odbornú kontrolu komínu, aby vyhovoval normám, nebol nebezpečný pri používaní ani nám a ani budove. Pamätajte na to, že pokiaľ nemáte v pláne komín meniť a prestavovať, veľkosť aj výkon kachlí musí vyhovovať vášmu komínu. Skontrolujte aj podlahu a podklad, na ktorý chcete kachle v miestnosti položiť, aby vyhovovali z hľadiska protipožiarnej ochrany. V prípade, že si plánujete kúpiť alebo postaviť väčšie kachle, skontrolujte aj nosnosť podlahy).

Dôležitým parametrom pri výbere krbových kachlí je ich účel. Plánujeme ich použiť ako doplnkový zdroj vykurovania, alebo primárny zdroj? Na základe toho sa budeme ďalej orientovať pri výbere veľkosti a výhrevnosti, aby nedošlo k prekúreniu prostredia, alebo nedostatočnému vyhriatiu.Veľkou výhodou u krbových kachlí je minimálna údržba. Postačuje pravidelné vyberanie popola, pozametanie sadzí a vyčistenie krbového skla špeciálnym čističom. Pre majiteľov rekreačných chát a chalúp, ktorí majú malé miestnosti, malé kuchynky, poprípade menšie miesto v podkroví na spanie, budú menšie kachle alebo piecka určite postačujúce. Odporúča sa zamerať pri výbere na čo najdlhšiu akumuláciu.

Ďalšou možnosťou sú krbové kachle s vložkou menšieho výkonu, avšak investícia do krbovej vložky je náročnejšia zo stavebného hľadiska a výstavba veľkých krbových vložiek je v takto malých priestoroch úplne vylúčená.Krbové kachle sú iba jednoducho postavené na miesto a pripojené ku komínu, zatiaľ čo krbové vložky je nutné obstavať, poprípade zabezpečiť rozvody teplého vzduchu alebo vody.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii v spolupráci s EU v Bratislave zorganizovali medzinárodnú konferenciu.

Tlačové správy

Slováci sú chlebovým národom

Slováci sú chlebovým národom a až dve tretiny z nás jedia na raňajky chlieb a pečivo.

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.