SME
Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
INZERCIA

Vidiecke motívy v bývaní

Skrášlite si svoje bývanie rôznymi predmetmi. Máme niekoľko tipov, ako na to.

Pri zariaďovaní domácnosti, chalupy alebo dizajnovaní nového bývania sa riadime nie len svojim vkusom, ale aj aktuálnymi módnymi trendami. Pred niekoľkými rokmi nebol v móde vidiecky štýl, ani ľudové a folklórne motívy, ktoré boli označované za nemoderné a zastaralé. Stretli sme sa s nimi iba na dedinách u starých rodičov, v skanzenoch, múzeách ľudovej tvorby alebo jarmokoch.

Dnes sa vidiecky štýl v bývaní a prvky ľudovej tvorby tešia veľkej obľube a dá sa doslova hovoriť o ich veľkom návrate. Medzi bytovými dizajnérmi, chatármi ale aj gazdinkami majú stále viac priaznivcov. Platí to hlavne pri zariaďovaní domácností, kde sa tieto prvky využívajú v rôznych podobách a materiáloch ako praktické a zároveň elegantné doplnky.

Ak máte chalupu a rozmýšľate nad jej renováciou vo folklórnom a vidieckom štýle, myslite na to, že dôraz sa kladie najmä na doplnky. Nemusíte kvôli tomu maľovať na fasádu čičmanské vzory. Stačí sa zamerať napríklad na nábytok. Šopy a povaly sú plné starých zabudnutých pokladov, ktoré čakajú na renováciu. Pritom často stačí jednoduché očistenie, obrúsenie, namaľovanie alebo nalakovanie, drobné opravy a nábytok nám bude slúžiť ešte veľa rokov. Veľkej obľube sa tešia staré príborníky, truhlice alebo komody, poprípade menšie kúsky, ako stolčeky, podnožky, poličky a iné. Použitím nového náteru a tradičných prvkov a ornamentov sa aj staršie kúsky dokážu pretaviť do súčasného dizajnu.

Na to, aby ste vo svojom domove použili tradičné prvky, nepotrebujete starú chalupu. Nové dizajnové, alebo pôvodné a s citom renovované kúsky nábytku a doplnkov sú vhodné aj do mestského bytu.

Okrem väčších kusov nábytku v celom priestore a textilných doplnkov je daný štýl najviac rozpoznateľný v srdci domova - kuchyni. Nielen na kuchynskom nábytku ale hlavne na doplnkoch a zariadeniach.
V kuchyni sa trávi najviac času pri varení pre vašu rodinu. Prípravou chutných jedál v smaltovaných hrncoch s ľudovými a vidieckymi motívmi sa prenesiete do minulých čias alebo do detstva, a zároveň budú plnohodnotnými a kvalitnými pomocníkmi pri varení.
Krásnym doplnkom v kuchyni sú aj štýlové čajníky a kávovary umiestnené stále na viditeľnom mieste, kde budú zároveň slúžiť ako dekorácia.
V kuchyni má svoje stále miesto chlebník alebo obedár, pokiaľ chcete mať zásoby jedla na niekoľko dní. Do vidiecky ladeného interiéru sa hodí napríklad ratanový, alebo drevený. Drevený chlebník si môžeme pomocou farieb na drevo alebo servítkovou technikou ozdobiť podľa svojho vkusu a nechať ho tak vyniknúť, alebo sa stať dizajnovou súčasťou celej kuchyne keď bude ladiť s ostatným vybavením a doplnkami.

Ak ste fanúšikmi ľudových folklórnych motívov alebo viac obdivujete anglický vidiecky štýl či francúzsky provensálsky, určite sa vám podarí vytvoriť či už na chalupe alebo v byte tú správnu atmosféru. Pohodlie a pocit domova je to najdôležitejšie, bez ohľadu na to, či chystáte kompletnú rekonštrukciu, alebo si chcete urobiť radosť iba drobnými doplnkami.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii v spolupráci s EU v Bratislave zorganizovali medzinárodnú konferenciu.

Tlačové správy

Slováci sú chlebovým národom

Slováci sú chlebovým národom a až dve tretiny z nás jedia na raňajky chlieb a pečivo.

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.