SME
Pondelok, 27. január, 2020 | Meniny má Bohuš
INZERCIA

Koľko stojí účtovníctvo pre s.r.o.čku?

Od čoho závisia ceny služieb vedenia účtovníctva a s akými najdôležitejšími otázkami sa musíte oboznámiť?

Od čoho závisia ceny služieb vedenia účtovníctva a s akými najdôležitejšími otázkami sa musíte oboznámiť?

Najrýchlejšie sa k odpovedi dopátrate zodpovedaním niekoľkých otázok:

  • Je, alebo nie je vaša firma platiteľom DPH ?
  • Obchodujete len s tovarmi a službami ?
  • Je nutné viesť aj mzdovú agendu, teda má vaša firma zamestnancov?
  • Sú v majetku firmy dlhodobé druhy majetku, ako nehnuteľnosti či motorové vozidlá?
  • Disponuje vaša firma prostriedkami pochádzajúcimi z bankového úveru?
  • Poďme sa spolu oboznámiť so základnými pojmami a ich vplyvom na vedenie účtovníctva.

Vedenie účtovníctva a platca DPH

Pod pojmom „platca DPH“ sa rozumie spoločnosť riadne registrovaná na daňovom úrade v príslušnom režime. Najväčšou výhodou tejto registrácie je možnosť uplatňovania vrátenia dane z pridanej hodnoty pri nákladnejších nákupoch, ku ktorým patrí napríklad zakúpenie motorového vozidla. V takomto prípade spoločnosti daňový úrad vráti zaplatenú DPH v plnej výške.

Ďalšia nesporná výhoda je účtovanie tovarov a služieb bez DPH pri zahraničných dodaniach, teda prenesenie daňovej povinnosti do krajiny prijímateľa služby alebo tovaru, firma teda na vrátenie DPH vôbec nečaká.

K nevýhodám patrí každomesačné podávanie daňového priznania k DPH, čo má vplyv na konečnú cenu služieb vedenia účtovníctva. Netreba zabúdať, že registrácia k DPH je relatívne zdĺhavý proces a vždy sa spája s daňovou kontrolou. Práve preto sa mnoho podnikateľov rozhodne pre kúpu takzvanej „ready made s. r. o. , teda hotovú firmu bez podnikateľskej histórie z aktuálnej ponuky, alebo existujúcu s. r. o. s históriou.

Vedenie účtovníctva a neplatca DPH

Ako vyplýva už z názvu, pod „neplatcom DPH“ rozumieme spoločnosť, ktorá sa za účelom platenia DPH na daňovom úrade neregistrovala. Nemusí teda každomesačne podávať daňové priznanie k DPH, čím sa znižuje cena služieb za vedenie účtovníctva. Jednoznačná nevýhoda spočíva v nemožnosti uplatnenia vrátenia DPH pri nákupoch, a to aj pri nakupovaní od zahraničných dodávateľov.

Motorové vozidlá, nehnuteľnosti a ďalší dlhodobý majetok

S dlhodobým majetkom sa spájajú 2 nevýhody. Nie je možné ihneď pri kúpe celý uplatniť ako výdavok, ako je tomu pri nákupe tovarov a služieb. Možno z neho uplatniť iba nejakú časť, napríklad jednu tretinu, a každý ďalší rok jednu tretinu. Pre toto obmedzenie existuje v účtovníctve termín „odpisy“. Avšak v prípade predaja nehnuteľnosti alebo motorového vozidla je plnú kúpnu cenu potrebné priznať ako príjem za účelom odvodu dane z príjmu.

Druhou nevýhodou je fakt, že služby vedenia účtovníctva sú drahšie v prípade účtovania odpisov, než je tomu v prípade predaja a kúpy služieb a tovarov.

Tovary a služby v zahraničnom obchode

Ak plánujete predávať tovary alebo služby mimo hraníc Slovenskej republiky, budete svoju spoločnosť podľa §4 zákona o DPH musieť registrovať ako platiteľa, resp. podľa §7 zákona o DPH ako osobu identifikovaná pre DPH. Pri dodávaní tovaru a služieb do ďalšej krajiny Európskej únie následne musíte vypracovávať a podávať súhrnný výkaz.

Naopak, pri cezhraničnom nákupe tovaru alebo služieb musíte svoju spoločnosť samozdaniť daňou z pridanej hodnoty z prijatých plnení. Platiteľ DPH má nárok si zaplatenú DPH odpočítať, zatiaľ čo osoba identifikovaná pre DPH tento nárok nemá a musí DPH riadne odviesť. Zvýšená náročnosť a komplexnosť daňových úkonov a povinností sa nevyhnutne prenáša do zvýšenej ceny služieb vedenia účtovníctva.

Zamestnanci firmy a príslušná mzdová agenda

S každomesačnými výkazmi pre daňový úrad, sociálnu a zdravotnú poisťovňu musí rátať každá firma, ktorá disponuje vlastnými zamestnancami. V cene vedenia účtovníctva sa mzdová agenda zvyčajne prejavuje v násobkoch ceny za jedného zamestnanca za mesiac.

Vedenie skladového hospodárstva

Tovary, na rozdiel od služieb, musia vyť vo firme evidované v systéme skladového účtovníctva. V praxi to predstavuje evidenciu každého druhu tovaru a jeho aktuálneho množstva v závislosti od toho, koľko kusov sa nakúpilo a predalo. Pri podnikaní s tovarmi sa vedenie skladovej agendy odzrkadlí vo zvýšenej komplexnosti, čoho dôsledkom je aj vyššia cena za vedenie účtovníctva, než je tomu dodávaní služieb.

Úver, leasing

Osobitné účtovnícke úkony súvisiace s účtovaním úrokov a istín sa rovnako prejavia vo zvýšení výsledných nákladov, ktoré je potrebné vynaložiť na služby vedenia účtovníctva.

Potrebujete spoľahlivé vedenie účtovníctva?

Odporúčame vám využiť služby odborníkov na všetky vyššie uvedené aspekty.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zima v koži atopika: aká je vhodná starostlivosť o pokožku?

Čo si predstavíte, keď počujete slovo zima? Pletené šály, radovánky na zasneženom svahu, ale aj suchá a popraskaná pokožka.

Tlačové správy

Dell offers multifaceted careers

Why internship is a good career start?

Tlačové správy

It’s not about what a company does, but how it behaves that matt

The employees of Henkel Slovensko learned how to adopt a meaningful approach to the planet.