SME
Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
INZERCIA

Ako vybrať kvety a bylinky na balkón či terasu?

Máte skôr tmavý alebo slnečný balkón? Aké rastlinky sú vhodné pre vás a na čo nezabudnúť?

Pestovanie kvetovPestovanie kvetov

Ako vybrať kvety a bylinky na balkón či terasu?

Zima pomaly ustupuje. Priemerné denné aj nočné teploty sa na celom Slovensku zvyšujú a na juhu už rozkvitajú prvé jarné cibuľoviny. Prvé teplé jarné lúče lákajú ľudí viac von, na prechádzky, do parkov. Rovnako aj milovníci prírody už rozmýšľajú, ako si po zime skrášlia svoje okná, balkóny, terasy alebo predzáhradky. Možností je niekoľko.

Drobné farebné okrasné kvety pôsobia na balkóne a terase nie len esteticky ale navodzujú aj príjemnú a relaxačnú atmosféru. Úžitkové rastliny ako bylinky prevoňajú okolité miesto a zároveň potešia aj v kuchyni príjemnou chuťou. Náročnejších pestovatelia môžu vyskúšať dopestovanie nenáročnej zeleniny alebo malých ovocných stromčekov – väčšinou citrusov.

Pestovať na balkóne v nádobách sa dá čokoľvek. Ide len o to, či vieme rastline vytvoriť správne podmienky.

Aké rastliny teda môžeme pestovať na obmedzených priestoroch balkónov alebo menších terasách? Pri črepníkových rastlinách ide spravidla o jednoročné alebo viacročné trvalky, letničky alebo izbové rastliny, ktoré sú zasadené v kvetináčoch. Vo veľkých nádobách sa pestujú tie rastliny, ktoré rastú dlhodobo. To sú väčšinou veľmi pomaly rastúce rastliny, napr. solitérne rastliny, bonsaje, palmy, ihličnany, resp. ovocné a ihličnaté stromy.

Kontajnerové rastliny vypestované v jednom kvetináči sú už dobre zakorenené. Výhodou črepníkových rastlín je možnosť ich celoročná dostupnosť v obchode. Vďaka črepníku nezaberajú veľa miesta, zároveň je možné ich kedykoľvek presadiť. Väčšina z nich sú odolné a ľahko rastúce.

Výber konkrétneho druhu rastlín závisí od toho, na ktorú svetovú stranu sú balkón alebo terasa otočené, či tam nie je príliš veterno alebo ako vieme zabezpečiť pravidelnú závlahu.

Klasikou sú u nás hlavne muškáty, no na balkóne vyniknú rôzne druhy črepníkových rastlín. Keď si vyberieme v obchode alebo na trhu sadenicu alebo bylinky, je dobré ich presadiť do väčšej a vhodnejšej nádoby, aby sme podporili koreňovú sústavu cez ktorú prijíma živiny.

Pri kúpe by sme sa mali vyhýbať supermarketom, pretože kvôli intenzívnemu pestovaniu rastliny často dlho nevydržia. Rastliny treba vždy dobre skontrolovať, aby sme nepriniesli domov chorú sadenicu, pretože škodcovia sa rýchlo rozšíria.

Stále obľúbenejšie sú na pestovanie na malých plochách bylinky. Sú nenáročné na pestovanie, dobre sa im darí aj v obyčajnom substráte aj v malýchtruhlíkoch. Môžeme ich umiestniť na parapetu na okne, zavesiť z pergoly alebo na závesný systém na stene pomocou držiakov a vešiakov na kvetináče. Samozrejme nezabudnite ani na misky pod kvetináče. Pestovanie vlastných byliniek a korenín zvládne každý. Váš balkón bude vďaka tymiánu, levanduli, medovke, bazalke, rozmarínu, šalvii či mäte nie len rozvoniavať, ale využijete ich aj v kuchyni pri varení alebo príprave sviežich nápojov.

Ak máte terasu či balkón na jar v tieni a túžite po kvetoch, máte tip aj pre vás. Na zatienenej terase sa bude výborne dariť drobným cibuľovinám. Na jar vás napríklad môžu tešiť snežienky, konvalinky, voňavé fialky, prvosienky či zvončeky.

Rady na záver:

Pozor na skoré vysádzanie! Nevysádzajte vaše ovocie ani zeleninu či bylinky príliš skoro na začiatku roka. Chlad a prípadný mráz môžu mladým rastlinkám uškodiť. S pestovaním začnite až vtedy, keď sa už neočakáva žiadna zima.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii v spolupráci s EU v Bratislave zorganizovali medzinárodnú konferenciu.

Tlačové správy

Slováci sú chlebovým národom

Slováci sú chlebovým národom a až dve tretiny z nás jedia na raňajky chlieb a pečivo.

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.