SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Rekreačné poukazy môžu podporiť aj zdravie

Efektívne ich môžete využiť v unikátnych liptovských kúpeľoch

(c) KÚPELE LÚČKY a.s.(c) KÚPELE LÚČKY a.s.

Región Liptov sa v uplynulom roku stal najnavštevovanejším regiónom na Slovensku. Tomuto faktu napomáha rozmanitosť služieb a schopnosť regiónu svojou ponukou osloviť klientelu v ktoromkoľvek ročnom období. Niektorým zariadeniam poskytujúcim služby právom patrí prívlastok jedinečný na Liptove a bezpochyby k takýmto zariadeniam môžeme zaradiť KÚPELE LÚČKY, ktoré sa ako jediné stredisko na Liptove môžu pýšiť výskytom prírodnej liečivej minerálnej vody a teda aj štatútom kúpeľného miesta s riadne uznanou liečivou vodou v zmysle vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR. Rozhodli sme sa opýtať riaditeľa kúpeľov MARTINA BEŇUCHA na ich ponuku a zistiť pripravenosť kúpeľov na sezónu 2019.

Lúčky v uplynulom období investovali nemalé finančné prostriedky do svojho rozvoja. Čo bolo motiváciou pre takéto investície ?

Hnacím motorom pre investície bol najmä zvyšujúci sa záujem klientov o KÚPELE LÚČKY a bolo zrejmé, že potrebujeme rozšíriť ubytovaciu kapacitu. V apríli 2018 sme preto rozšírili ponuku ubytovacích služieb o nový kúpeľný Hotel KUBO a zároveň sme pristúpili k rekonštrukcii nového BALNEOCENTRA, ktoré sme uviedli do prevádzky v novembri 2018. Okrem týchto veľkých investícií, ktoré presiahli výšku 6 miliónov EUR sme samozrejme investovali aj do menších projektov v rámci viacerých úsekov firmy.

Ktorú investíciu za posledné roky považujete za najvýznamnejšiu?

Úprimne každú, ktorá prináša klientovi nový benefit a robí z roka na rok pobyt v KÚPEĽOCH LÚČKY zaujímavejším a príjemnejším. Takou investíciou bolo určite rozšírenie jedální, v minulosti výstavba AQUA-VITAL Parku s ponukou vonkajších bazénov, vrátane bazénu s minerálnou liečivou vodou a vitálneho saunového sveta a rovnako vybudovanie Wellnes so soľnou jaskyňou v Dependance Liptov, ktoré ponúka najmä veľmi žiadané súkromie pre nerušený relax. Z aktuálne ukončených investícii považujeme za najvýznamnejšiu určite nové Balneocentrum.

Z akého dôvodu ?

Celkovo sa snažíme napomôcť všeobecnému povedomiu, že kúpele nie sú iba miestom pre oddych alebo moderne povedané wellness ale, že sú to najmä zdravotnícke zariadenia, ktoré seriózne pomáhajú v systéme verejného zdravotníctva zlepšovať zdravotný stav obyvateľstva a to nielen pri liečbe akútnych ochorení alebo pooperačných stavov – ale aj formou prevencie – predchádzaniu chorobným stavom starostlivosťou o svoje vlastné zdravie. Práve preto bolo pre nás potrebné zmodernizovať zdravotnícke srdce kúpeľov – Balneocentrum a rozšíriť ponuku jeho služieb.

Podarilo sa to?

Áno. Rozšírili sme nielen kapacitu ale aj portfólio procedúr. Súčasťou nového Balneocentra sa stalo Kardiofitness, rozšírili sme ponuku vaňových kúpeľov, doplnili sme štvorkomorový hydrogalvan, zmodernizovali pracovisko pre inhalácie. Súčasťou nového centra sa stali oddelené šatne pre mužov a ženy a pracovisko pre priamy predaj procedúr. V priestoroch Balneocentra sme otvorili novú kaviareň Vital cafe, čím sme sa snažili vytvoriť priestor pre pokojné trávenie voľného času medzi jednotlivými procedúrami.

Akým spôsobom ste rozširovali ponuku liečebných procedúr ?

Pri rozširovaní procedúr sme prihliadali na odborný názor našich lekárov aj priania našich klientov. Nie je to však jednoduché. Klienti vo všeobecnosti obľubujú najviac masáže a vaňové kúpele či individuálny telocvik. Na druhej strane je potrebná symbióza viacerých procedúr do čoho vstupuje okrem iného napríklad aj elektroliečba, inhalácie prípadne teplo alebo svetlo liečba. Klienti samozrejme v rámci pobytu dodržujú prísne aj predpísané diéty a liečebný režim, prípadne v rámci voľného času navštívia Kardiofitness alebo cvičia či plávajú v bazénoch.

Často pri „vašej“ vode spomínate jedinečnosť. V čom spočíva?

Každý zdroj prírodnej liečivej minerálnej vody je jedinečný. Záleží však na tom, ktoré parametre o jeho jedinečnosti rozhodujú. Našu vodu charakterizujeme ako prírodnú liečivú vodu stredne mineralizovanú, síranovú, hydrogenuhličitanovú, vápenatú, slabo kyslú, teplú, hypotonickú, so zvýšeným obsahom fluóru. Vhodná je pre vonkajšie aj vnútorné použitie. Vďaka jej zloženiu a vlastnostiam sa v KÚPEĽOCH LÚČKY dlhodobo a úspešne liečia nielen gynekologické ochorenia, či ochorenia pohybového aparátu ale napríklad aj osteoporóza a chudokrvnosť.

Spomenuli sme investície do objektov, ale klient sa rozhoduje najmä podľa ponuky služieb. S čím ste vstúpili do nového roka v tejto oblasti ?

KÚPELE LÚČKY majú vzhľadom k svojej dlhoročnej histórii značne vyprofilovanú ponuku služieb, keďže veľká časť klientely navštevuje kúpele opakovane a vracajú sa nielen z roka na rok ale aj viackrát v jednom roku. Veľmi dôležitým segmentom sú pre nás klienti zdravotných poisťovní a tých sa snažíme osloviť atraktívnymi cenami najmä v zimnom období na začiatku roka. V tomto období začínajú doplatky pri skupine „B“ už od 17 EUR na osobu a noc.

Pre samoplatcov máme už dlhé roky v ponuke pobyty Premium a Klasik, ktoré sú obľúbené a žiadané. Tieto sme sprístupnili začiatkom roka v novom Hoteli Kubo s 20 % - 30 % zľavami. Najväčšou novinkou je však doplnenie pobytov za atraktívne ceny v rámci ponuky First moment a Last minute, kde ponúkame dopredaj alebo predpredaj voľných kapacít za výhodnejšie ceny. Už v tomto období je možné si prostredníctvom FIRST MOMENT ponuky objednať obľúbené pobyty Klasik a Premium s 15% zľavou priamo na našej webovej stránke.

Keď sa spomínajú akcie, väčšinou to evokuje potrebu poskytovateľa znížiť cenu aby bol schopný predať kapacity. Je to tak aj vo vašom prípade ?

Na základe minuloročnej priemernej obsadenosti na úrovni 78 % môžeme spokojne skonštatovať, že záujem o KÚPELE LÚČKY aj po rozšírení ubytovacích kapacít je veľmi vysoký a nie je to teda len na základe nízkej ceny alebo zliav. Časť klientov očakáva aj ponuku nižších cien a preto sa snažíme aspoň mimosezónne znížiť ceny a umožniť vo vybraných častiach roka navštíviť naše kúpele za nižšie ceny.

Myslíte si, že zvýšeniu návštevnosti kúpeľov prispeje aj podpora štátu, napr. formou rekreačných poukazov?

Táto otázka v poslednom čase znie veľmi politicky, ale za nás sa k nej vyjadríme naozaj iba odborne z pohľadu poskytovateľa služieb. Nás teší akýkoľvek posun v podpore cestovného ruchu a najmä kúpeľníctva na Slovensku a tak s nádejou pozeráme aj na systém rekreačných poukazov. Iste sme sa potrebovali zorientovať v systéme provízií pre sprostredkovateľov a vystavovateľov týchto poukazov ale myslím, že môžeme zodpovedne povedať, že sme na tento systém pripravení. Môžeme tak trošku zjednodušene povedať, že spolu so štátom prostredníctvom kúpeľnej liečby hradenej úplne alebo čiastočne zo zdrojov verejného zdravotníctva prostredníctvom zdravotných poisťovní poskytujeme služby, kde štát motivuje navštíviť kúpele a tak si zlepšiť zdravie. Presne na tomto princípe vnímame príležitosť rekreačných poukazov slúžiť nielen na oddych a rekreáciu, ale prostredníctvom nich podporiť zdravie obyvateľstva.

Ako vidíte využitie rekreačných poukazov na liečbu v praxi ?

Uvediem príklad. Naše kúpele navštevujú poistenci buď s plnou úhradou poisťovne pri indikačnej skupine „A“, resp. s minimálnym zákonným poplatkom alebo poistenci indikačnej skupiny „B“, ktorým liečbu hradí poisťovňa zo zdrojov verejného zdravotníctva a ubytovanie spolu so stravou si hradí klient z vlastných prostriedkov. Môžeme konštatovať, že v priemere tá platba poisťovňa / klient tvorí pomer 50/50. Pri príspevku zamestnávateľa 55% na rekreáciu môže vzniknúť teda podobný model a výhodnejší napríklad pre tých, ktorí nedisponujú možnosťou stráviť v kúpeľoch 21 alebo 28 nocí. To je totiž podmienka dĺžky trvania pobytu prostredníctvom poisťovne. Keďže maximálne výška príspevku 275 EUR vychádza z ceny pobytu 500 EUR – tak pri priemernej cene pobytu 55 EUR / noc môže klient v kúpeľoch stráviť 10 dní - 9 nocí, čo už je slušná dĺžka pobytu, počas ktorej vieme naozaj pomôcť prostredníctvom liečebných procedúr k prevencii alebo liečbe. Pritom z ceny pobytu hradí iba spoluúčasť 45 % - teda 225 EUR a cena na noc je pre konečného spotrebiteľa – nášho kúpeľného hosťa iba 25 EUR / osoba noc. To je približne rovnaká cena ako výška doplatku pri pobyte poistencov, dokonca aj nižšia.

Predpokladáte, že tento model bude aj odrazom reality trhu ?

Budeme sa snažiť tento model propagovať a myslíme si, že by to mohlo osloviť aj predstaviteľov štátu. Pobyt v kúpeľoch je významnou súčasťou ponuky zdravotníckych služieb na Slovensku. Kúpele nie sú samozrejmosťou v každom štáte a už vôbec nie s výskytom prírodnej liečivej minerálnej vody. Je to naše obrovské bohatstvo a nevážime si ho natoľko, ako by sme mali. Naozaj to teraz nehovorím preto, lebo v tejto sfére pôsobím. Nech sa nad tým každý zamyslí a verím, že mi dá za pravdu. Práve kúpele môžu prispievať nielen pri liečbe, ale aj pri prevencii, edukácii a presadzovaní zdravého životného štýlu obyvateľstva. A keď budeme hľadať model ako k tomu prispieť – tak sa opäť môžeme v aktuálnej situácii obzrieť aj za rekreačnými poukazmi a využiť nielen na cestovanie a oddych, ale možno tieto dva atribúty spojiť, odcestovať do kúpeľov a pri oddychu podporiť svoje vlastné zdravie. A už sme spomenuli model ako k tomu môže prispieť zamestnávateľ prostredníctvom modelu rekreačných poukazov.

Od investícií sme sa dostali až k rekreačným poukazom. V čom ako riaditeľ vnímate jedinečnosť kúpeľov a ako vidíte ich budúcnosť ?

V kúpeľoch pôsobím necelé dva roky a skôr ako kúpele musím vyzdvihnúť jedinečnosť a krásu liptovskej prírody, v ktorej sú zasadené. Majú v nej ešte tú výsadu, že na ich území vyvierajú vzácne liečivé pramene a tie už dá sa povedať stáročia žnú úspechy pri liečbe pohybového aparátu, gynekologických ochorení. Asi už po dvoch vetách cítiť, že som sa do nich zamiloval minimálne rovnako ako do kúpeľov, ktoré sú mojim rodným mestom. Som teda vďačný za možnosť poznať tento Boží dar v našej slovenskej a liptovskej prírode a rovnako som Bohu vďačný, že môžem spolupracovať pri jeho rozvoji. Myslím, že tak ako historicky, budeme prostredníctvom kúpeľov podporovať zdravie a to nielen dlhé roky úspešne liečených ochoreniach pohybového aparátu, gynekologických ochoreniach, ochoreniach tráviaceho traktu, ale aj pri indikáciách, ktoré sa snažíme rozširovať. Napríklad pri ochoreniach dýchacích ciest, pre liečbu ktorých máme ideálne prírodné prostredie a nadmorskú výšku alebo aj ako podpora pri liečbe onkologických ochorení.

Ponuku kúpeľných pobytov nájdete na www.kupele-lucky.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Preto sme otvorili pobočku na východe Slovenska, konkrétne v Lemešanoch v Prešovskom kraji.

14 h

Spokojnosť zákazníkov si firma DOMOSS s získala vďaka špecialistom na bielu techniku, elektro, záhradu, dielňu, kúpelne a kuchyne.

14 h

Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky s veľkým štýlom.

27. jan