SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Slovenské obce budú viac smart a študenti bohatší o 10 000 Eur!

Úsilie súťažiacich MADhacku vyvrcholilo prezentáciami 1. marca v Space up. Víťazná trojica tímov si rozdelila až 10 000 eur!

Štastní víťazi so svojou tútorkou a starostomŠtastní víťazi so svojou tútorkou a starostom

Stačia štyri mesiace na to, aby sa tímy študentov z celého Slovenska vysporiadali so zadaniami obcí a vyriešili tak ich problém? Spločnosť Resco sa podujala na podporu takejto formy súťaže a okrem času finálovým tímom MADhack IoT pre Lepšiu obec poskytla spolu s podporou Slovanetu aj IoT zariadenia za niekoľko tisíc eur a tútorov projektov priamo spomedzi svojich zamestnancov.

„Zo skúseností z minulých ročníkov súťaže vieme, že naši mladí programátori vedia byť naozaj invenční. Teraz sa ich kreativita musela vysporiadať s praktickým vyriešením nepríjemných a častých problémov našich samospráv,“ hovorí Juraj Mojík zo spoločnosti Resco, ktorá súťaž organizuje.

Výsledkom tak bolo finále súťaže, kde odznelo päť zaujímavých a kreatívnych riešení pre smart lighting, odpadové hospodárstvo a podporu kontrolovanej ťažby dreva. Porotcova mali tento rok skutočne z čoho vyberať.

Smart lighting pre Likavku

Problémom mnohých slovenských miest a obcí je aj pouličné osvetlenie. V obci ich môže byť niekoľko rôznych tipov a skontrolovať pravidelne všetky znamená značnú personálnu aj časovú záťaž. Študenti vysokej školy Martin Liščinský, Malvína Melkovičová a Matej Končal vypracovali obsiahle riešenie správy pouličného osvetlenia ktorého prototyp nasadili na niekoľko lámp v obci Likavka. Za svoje riešenie si vyslúžili od poroty 1. miesto a s ním spojenú výhrou 5 000 € a príležitosť prezentovať sa spolu s Rescom na rôznych konferenciách.

Podstatou víťazného riešenia je samo nahlasovanie porúch lámp – ak nesvieti, automaticky sa do systému vyšle upozornenie o poškodení lampy. Kompetentná osoba priamo vidí ktorá lampa na ktorej ulici je poškodená a prostredníctvom aplikácie si dokáže naplánovať napríklad aj trasu k oprave. Pre iné formy vonkajšieho poškodenia lámp zas slúži aplikácia pre občanov, prostredníctvom ktorej vedia priamo konkrétnu lampu nahlásiť príslušným úradom.

Silnou témou je aj odpadové hospodárstvo

Druhé a tretie miesta s výhrami 3 000€ a 2 000€ si rozdelili tímy, ktoré sa snažili vyriešiť problém separácie odpadu. Napriek rovnakému zadaniu sa oba tímy popasovali s riešením po svojom. Druhé miesto si za svoje riešenie s efektívnym zaznamenávaním množstva vyseparovaného odpadu odniesol tím WasteX v zložení Adam Borčány, Adndrej Daniš, Michal Kohútek a Maximilián Donar. Pred súťažou sa nepoznali, no napriek tomu dokázali vytvoriť duchom silný tím. Vsadili na jednoduchosť riešenia a gamefikáciu, kde v konečnom dôsledku využívanie ich systému nikoho pracovne nezaťaží a pre obyvateľov je ľahké na použitie. Následne si vedia sledovať kto, kedy a kde vyseparoval najviac odpadu. Obe cmôže najšikovnejších odmeniť.


Kontrolovať odpad sa dá aj inými spôsobmi, čo odprezentovali Dávid, Duda, Alexandra Pletňová, Martina Pitáková a Matej Vorčák. Tí vsadili na senzori priamo v odpadových nádobách, ktoré si množstvo odpadu dokážu zmerať a zaznamenať samé. Dáta sa spracujú v prehľadnej aplikácií, v ktorej taktiež vsadili na herné prvky a vyzývajú občanov do súťaže o najšikovnejšieho separovateľa.

Šikovnosť našich študentov treba podporovať

Popri realizácií funkčných prototypov študenti integrovali svoje riešenia do systému pre samosprávy Lepšia Obec od Resca, čím rozšírili jeho využitie, čo na jednej strane dokazuje jeho robustnosť a rozšíriteľnosť a na druhej strane dáva občanom a samosprávam do rúk ešte efektívnejší nástroj vo forme mobilnej aplikácie, ktorý im umožní prispieť k lepšiemu životu v obci.

Pre firmu Resco išlo už o štvrtý ročník súťaže MADhack. Ich cieľom je podporiť šikovnosť, kreativitu a vedomosti slovenských študentov stredných aj vysokých škôl a poskytnúť im príležitosť priamo nahliadnuť do praxe. Okrem finančných odmien do nich investujú predovšetkým svoj čas a nadšenie pre technológie, ktoré chce Resco aj týmto spôsobom šíriť medzi mladých ľudí.

Na margo dôvodov, prečo sa Resco rozhodlo venovať tematicky agende smart cities na Slovensku hovorí Radomír Vozár, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Resco: „Naša spoločnosť už takmer dvadsať rokov pomáha firmám byť viac smart v ich biznis prostredí. Na báze našej CRM platformy pre komerčné firmy vzniklo riešenie pre samosprávy, ktoré na Slovensku prezentujeme pod názvom Lepšia obec. Máme za to, že aj samospráva môže vďaka účelne vyvinutým technológiám a ich správnej implementácii fungovať lepšie, jednoduchšie a efektívnejšie. Dovolím si tvrdiť, že slovenské samosprávy sú v smart agende ešte stále na pomyselnej štartovacej čiare. Súťaž MADhack 2018 IoT pre Lepšiu obec je jednou z tých príležitostí, ktorá ich môže v tomto smere posunúť viac dopredu.“

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Videobanking. Nová éra bankovania je tu

To, čo sa ešte pred rokom mohlo zdať ako scéna zo sci-fi, je dnes realitou.

Tlačové správy

Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce

Aktuálna situácia môže viesť k demotivácii aj prokrastinácii v práci. Čo robiť, aby sa to nestalo vám alebo vašim zamestnancom?

Tlačové správy

Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020

Celkový trh s uvedenými vozidlami tak poklesol o takmer 25% oproti roku 2019.