SME
Pondelok, 6. apríl, 2020 | Meniny má Irena
INZERCIA

10 najpotrebnejších pomôcok v záhrade

Moderné záhradné náradie prináša výhody najmä v komforte a praktickosti používania. Tu je prehľad niektorých z nich.

Chystáte sa po zime znovu do vašej záhrady? Prinášame vám prehľad desiatich najdôležitejších pomocníkov, vďaka ktorým bude pre vás práca v záhrade radosťou, bude efektívna a hlavne bezpečná. Začínate a potrebujete pretvoriť neprístupnú džungľu na krásnu záhradu vhodnú pre víkendový relax? Alebo sa chystáte pestovať obľúbené rastliny, či domácu zeleninu a ovocie? Všetko potrebné nájdete na jednom mieste v Kinekuse.
Pozrite si potrebnú výbavu každého vášnivého záhradkára:

1. Fúrik
V malej aj veľkej záhrade určite oceníte pomoc pri prenášaní posekanej trávy, suchých konárov, lístia, vriec s hojivom alebo substrátom. Fúrik je nenahraditeľným pomocníkom. Šetrí vám veľa námahy a bolesti chrbta, keďže spomínaný materiál nemusíte prácne nosiť v rukách. Stačí keď ho naložíte na korbu a môžete fúrik tlačiť v akomkoľvek teréne. Výber veľkosti fúrika a jeho korby závisí od veľkosti záhrady a množstva materiálu, ktorý chcete vo fúriku prevážať. Každý fúrik má svoju nosnosť s voj objem. Plastové korby sú vhodné pre mäkší materiál (lístie, kompost, posekaná tráva, konáre), kovové korby sú síce ťažšie no odolnejšie pre tvrdší materiál (štrk, suť, väčšie kamene). Gumené kolesá zaistia lepšiu prejazdnosť po nerovnom teréne.

2. Kosačka
O krásny trávnik sa treba pravidelne starať. Pri výbere kosačky sa zohľadňuje rozloha záhrady. Pre menšie záhrady sú vhodné elektrické či akumulátorové kosačky, pre záhrady s väčšou rozlohou volíme kosačky benzínové. Na výber sú aj strunové kosačky, ktoré sú vhodné do členitého a menej dostupného terénu.

3. Kôš na lístie
Koše na lístie sú obľúbení pomocníci v malých záhradkách, alebo v prípadoch, keď potrebuje preniesť ľahký materiál ako lístie, slamu, seno, piliny a iné, ktorý svojou váhou alebo ostrými hranami nepoškodí materiál koša a zároveň bude ľahký na prenesenie. Koše na lístie sa vyrábajú aj v skladacej verzii, čo výrazne uľahčuje ich skladovanie v malých priestoroch.

4. Lopata, rýľ
Každý vášnivý pestovateľ domácej zeleniny alebo ovocia vie, že pri starostlivosti o zeleninové hriadky alebo ovocné kríky a stromy najmä na jar, sú rýľ a lopata nenahraditeľní pomocníci. Aby ste ušetrili zdravotné problémy a mali pri práci čo najväčší komfort, vyberajte si rýľe a lopaty s ergonomickou rúčkou, tlmičom nárazov a oceľovou čepeľou, ktorá má najdlhšiu životnosť.

5. Hrable
Hrable využívame v záhrade počas celého roka. Či hrabeme pokosenú trávu, ostrihaný živý plot, vytrhanú burinu alebo opadané lístie. Typ hrablí si vyberáme podľa určenia. Na drobnejší materiál sú vhodné napríklad vejárové hrable, u väčšiny z nich sa dajú nastaviť šírku medzi hrotmi.

6. Nožnice
Nožnice sú asi najpoužívanejší pracovný nástroj v záhrade. Malé záhradné nožnice sú praktickí pomocníci pri starostlivosti o menšie rastliny, kvety alebo tenšie konáriky. Nožnice sú vďaka pogumovanej rúčke protišmykové a tým aj bezpečnejšie. Pre zastrihávanie hrubších konárov sú vhodné väčšie nožnice na konáre, dostupné sú aj teleskopické modely, vďaka ktorým dočiahnete aj na tie najnedostupnejšie konáre.

7. Sekera
Sekeru využijete v záhrade nie len na sekanie dreva ale aj na opracovávanie drevných hranolov a dosiek. Moderné sekery s odolnou plastovou rukoväťou padnú dobre do ruky. Sklolaminátové násady a čepele s nepriľnavým povrchom vydržia dlhú dobu a sú dostatočne odolné. Klasické kovové sekery v drevenou násadou sa dajú využiť v niektorých prípadoch aj ako kladivo.

8. Lopatka
Sezóna skrášľovania balkónov a vysádzanie muškátov a iných balkónoviek je plnom prúde. Pri drobných prácach okolo vysádzania kvetov do kvetináčov a sadeničiek do záhrady je neoddeliteľným pomocníkom malá záhradná lopatka, trojzubý kyprič alebo vyrypovač korienkov korienkov, s ktorými vám pôjde vysádzanie pekne od ruky.

9. Rukavice
Najpoužívanejšou ochrannou pomôckou všetkých záhradkárov sú bezpochyby záhradné rukavice. Gumené rukavice neprepúšťajú vodu a sú vítaným pomocníkom pri práci napr. s mokrou zeminou alebo pri čistení okolia jazierka. Pri práci so suchým materiálom sú vhodné bavlnené rukavice s pogumovanými časťami alebo odolné pracovné rukavice zo syntetickej kože, ktoré ochránia vaše ruky pred poškriabaním a porezaním.

10. Krhla
Záhrada je hlavne o užívaní si okolitej prírody, o trávniku, vysadených farebných kvetoch, vypestovanej zelenine alebo sladkom ovocí. Žiadne rastliny sa nezaobídu bez vody. Menšie záhradky, malé sadenice a rastliny v kvetináčoch je najlepšie zavlažovať vodou z krhly. Na trhu je veľký výber krhiel, od najmenších pre polievanie bytových rastlín v malých kvetináčoch, až po veľké niekoľkolitrové, pre polievanie zeleninových záhonov. Plastové krhly sú ľahké do ruky, naopak tradičné kovové krhly sú o niečo ťažšie, no nie sú náchylné na prasknutie a vydržia dlhšie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk

Je to tak, momentálne sa podstatná časť bežných aktivít detí presunula do online prostredia.

Tlačové správy

Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor

Ak ste si už nechali vypracovať jednu ponuku, využite možnosť získať aj druhý názor od odborníkov. Jednoducho, online a zadarmo.

Tlačové správy

V centre Košíc vyrastá eco-friendly biznis centrum

Splachuje sa podzemnou vodou, vzduch filtrujú a merajú jeho kvalitu.