SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Podmienky predaja spoločnosti s.r.o., ktorá je platcom DPH

Ako predať vašu spoločnosť ak je platcom DPH ?

Veľa podnikateľov, ktorí chcú predať spoločnosť s.r.o. s DPH rieši túto situáciu samostatne, aj keď to nie je celkom jednoduchá záležitosť. Jedná sa hlavne o prípad predaja spoločnosti blízkej osobe, alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, kde je vlastníkom jedna osoba.

Pri svojpomocnom predaji a kúpe môžu nastať rôzne nepredvídateľné okolnosti:

 • na obchodný register sa predkladá dokumentácia, ktorá nie je úplná, alebo v nej nie sú aktuálne informácie uvedené v referenčných registroch
 • nadobúdateľ podielu nespĺňa zákonné podmienky, prípadne sídlo spoločnosti alebo nový konateľ nespĺňajú podmienky potrebné k predaju
 • spoločnosť môže mať rôzne nedoplatky aj napriek tomu, že dlh na daniach nie je evidovaný. Môžu to byť nedoplatky napr. na správnych poplatkoch, čo do budúcnosti môže predstavovať problém
 • pri návrhu na zmenu nie je použité správne tlačivo, chýbajú predpísané prílohy, najčastejšie chýbajú zakladateľské dokumenty
 • chýbajú úradne overené podpisy na zmluve o prevode obchodného podielu alebo v prípade zastupovania na splnomocnení.

Pouvažujte aj nad kúpou ready-made spoločnosti

Ak uvažujete odkúpiť spoločnosť, môžete sa rozhodnúť na kúpe spoločnosti s.r.o., ktorá už má svoju históriu, alebo môžete siahnuť aj po tzv.ready-made s.r.o. . Takáto spoločnosť ešte nepodnikala, má čistú históriu a preto z dlhodobého hľadiska nepredstavuje rizikovú investíciu. Takáto spoločnosť môže byť registrovaná ako platca DPH a s jej kúpou sa môžete obrátiť na špecializované spoločnosti, ktoré Vám odborne poradia.

Pri predaji spoločnosti s ručením obmedzeným je dôležité dodržať niektoré zásadné kroky, ktoré sú dôležité z pohľadu predávajúceho ale aj kupujúceho. Týka sa toready made spoločností platcami DPH alebo aj nie sú platcami DPH.

Najdôležitejšie náležitosti pri predaji s.r.o.:

 • schválenie predaja – schválenie predaja obchodného podielu podlieha schváleniu všetkými orgánmi spoločnosti – v prípade viacerých spoločníkov Valným zhromaždením a v prípade jednoosobovej s.r.o jej majiteľom. O predaji sa musí vždy spísať zápisnica.

 • dokumentácia a doklady – pred prevodom podielu sa musia pripraviť všetky potrebné dokumenty hlavne zápisnica z Valného zhromaždenia, zmluva o prevode obchodného podielu. V prípade zmeny majiteľa alebo sídla spoločnosti aj všetky dokumenty, ktoré poukazujú na tieto vykonané zmeny.
 • vyhlásenia a potvrdenia – aby mohlo dôjsť k predaju, tak zo strany predávajúceho sú dôležité potvrdenia, že spoločnosť nemá podlžnosti voči Sociálnej poisťovni, daňovému úradu a že spoločnosť nie je v súdnom konaní.
 • vyjadrenie správcu dane – predávajúci ani kupujúci nesmú mať nedoplatky na daniach. Ak to tak nie je, súd nepovolí prevod spoločnosti. Treba požiadať o súhlas príslušný daňový úrad, ktorý môže vydať súhlas s prevodom, ak dlh na daniach a cle neprevyšuje sumu 170 eur.
 • podanie návrhu na súd – keď sú všetky podklady kompletné, môže sa podať návrh na zápis zmeny do Obchodného registra. Návrh sa podáva na miestne príslušný súd na vlastnom tlačive. Lehota na zápis zmeny je do 2 pracovných dní, pokiaľ sú všetky dokumenty v podaní kompletné.
 • zmeny po predaji – právne účinky predaj s.r.o. nadobúda až po vykonaní zmeny v Obchodnom registri. Pokiaľ sa zmenil predmet podnikania a aj sídlo spoločnosti, treba to oznámiť hlavne živnostenskému a daňovému úradu. V prípade, že má spoločnosť zamestnancov, túto skutočnosť treba ohlásiť zdravotnej a sociálnej poisťovni.

Využite služby profesionálov pri predaji spoločnosti s.r.o. s DPH na kľúč

Celý proces prevodu obchodného podielu spoločnosti je dôležité vykonať efektívne a správne aj po právnej stránke, čo je dôležité nielen pre kupujúceho ale aj predávajúceho. Takéto služby ponúkajú pre podnikateľov špecializované spoločnosti ako je eTuls International SK s.r.o.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností

Tesco si plne uvedomuje svoju zodpovednosť pri zásobovaní obyvateľov Slovenska potravinami.

Tlačové správy

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?

Netradične ho oslávili v BILLA.

Tlačové správy

Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant

Grant vo výške 30 000 eur môžu vybrané subjekty získať vďaka charitatívnemu behu No Finish Line