SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou

Stavebné práce na novom obchodnom centre Forum v centre Prešova sa dnešným dňom rozbehli plným tempom.

Po období, počas ktorého sa občania pozerali na chátrajúcu budovu bývalého obchodného domu a následne na veľkú jamu, ktorá ostala po jeho demolácií, začala práve v týchto dňoch výstavba nového centra. Nie je tajomstvom, že pred začatím výstavby prichádzali problémy, ktoré spôsobili spomalenie oproti pôvodným plánom, a zároveň prieťahy pri vybavovaní potrebných povolení posunuli všetko až o 2 roky.

O projekt bol od začiatku veľký záujem aj zo strany obchodníkov, ktorí museli čakať dlhšie, než si to sami predstavovali. Vysoké percento budúcich prenájmov, množstvo už uzatvorených dohôd a neustále prebiehajúcich rokovaní, spoločne so zabezpečeným projektovým financovaním a platným stavebným povolením umožní teraz rýchlo začať s výstavbou.

Forum Prešov, v priestoroch ulíc Hlavná–Štefánikova–Okružná, predstavuje moderné vnútromestské centrum, zakomponované do svahovitého terénu, ktoré na ploche asi 32 tis. m2 ponúkne viac ako 120 obchodov na troch poschodiach, pričom sa vhodne využije napojenie poschodí na okolitý terén. Nebudú chýbať kaviarne a reštaurácie s vonkajšími terasami, či moderné 7-sálové multikino alebo veľké fitnesscentrum. Projekt výstavby zachová križovatku ciest aj pre chodcov, a tak vytvorí prepojenie prechádzkových trás na okraji historického územia i v samotnom centre mesta. Návštevníkom prichádzajúcim autami ponúkne parkovanie v podzemí s kapacitou asi 500 parkovacích miest. Súčasťou širšieho zámeru je tiež obnova vonkajšieho trhoviska. Zastávka mestskej hromadnej dopravy je plánovaná priamo pri objekte.

Okrem moderného supermarketu Lidl sú v projekte potvrdené značky ako H&M, New Yorker, Reserved, McDonalds, Cropp, Orsay, House, Mohito, Sinsay, Mango, Springfield, WomanSecret, Humanic, Intersport, A3 Sport, Datart. Súčasne sa rokuje so značkami iných zvučných mien a miestnymi prevádzkovateľmi obchodov i služieb, ktoré doteraz trochu vyčkávali na definitívne potvrdenie výstavby. Na obchodnej ploche nebude chýbať lekáreň, pestrá ponuka moderného foodcourtu v gastronómii, kaviarne, či iné služby vrátane veľkého detského kútika, takže si tu každý príde na svoje.

Development v samotných centrách miest nie je nikdy ľahkou záležitosťou. Skúsenosti z množstva európskych miest však ukazujú, že práve takéto projekty majú veľmi pozitívny vplyv na zrýchlenie obnovy tradičných mestských funkcií a významne sa spolupodieľajú na návrate pulzujúceho života do centra miest, odkiaľ bol veľakrát presunutý na perifériu. Sme presvedčení, že Forum Prešov má všetky potrebné predpoklady, aby sa stal solídnym projektom a zároveň modernou súčasťou mestského centra, doplňujúcou v tomto mieste chýbajúcu urbanistickú štruktúru mestského centra. Budeme sa preto veľmi snažiť, aby toto miesto, ktoré si vďaka svojej jedinečnosti nepochybne zaslúži byť miestom stretávania, nákupov aj zábavy, bolo dokončené včas a na takej úrovni, aby všetci terajší i budúci miestni obyvatelia na neho mohli byť hrdí a aby mali pocit, že takýto projekt je tu vlastne odjakživa.

Nové centrum ponúkne obyvateľom príležitosť nielen nakupovať v obchodoch známych značiek, ale využívať aj mnohé služby a tiež zabaviť sa pod jednou strechou priamo v centre mesta. Poskytne tiež nové pracovné príležitosti – prácu tu nájde až 400 ľudí v zabezpečovaní prevádzky samotného centra, v službách a aj v jednotlivých obchodoch. Ďalšie pracovné miesta sú potom priamo nadväzujúce v dodávateľských, servisných a iných organizáciách. Veríme, že Forum Prešov bude skutočným prínosom pre obyvateľov mesta a blízkeho okolia“, hovorí Jaromír Uhýrek, štatutárny riaditeľ GEMO HOLDING, a.s..

Investor projektu očakáva investíciu okolo 60 mil. EUR, ktorú bude znášať GEMO HOLDING, a.s. člen koncernu GEMO, ktorý celý projekt prevzal od medzinárodnej spoločnosti Multi Corporation, ktorá má za sebou množstvo veľkých projektov v Českej republike. Výsledkom tejto spolupráce je aj otvorenie úspešného obchodného centra Forum Poprad v roku 2017. Generálnym dodávateľom stavby bola spoločnost GEMO Slovensko, spol. s r.o.

Skupina GEMO predstavuje významného hráča v oblasti stavebníctva. Vznikla ako odpoveď na potreby dynamicky sa rozvíjajúcej stavebnej spoločnosti GEMO OLOMOUC, spol. s r.o., radiacej sa k vedúcim firmám stavebného odvetvia v Českej republike s takmer 30-ročnými skúsenosťami v oblasti pozemného staviteľstva a developmentu. Skupina GEMO má vo svojom portfóliu celý rad významných zakázok ako generálny dodávateľ i ako developer a investor. Výnimočnosť týchto stavieb a projektov dokazuje mnoho získaných odborných ocenení. Na slovenskom trhu je aktívna od roku 2007 prostredníctvom spoločnosti GEMO SLOVENSKO, spol. s.r.o.

V prípade záujmu o ďalšie informácie prosím kontaktujte: gemo@gemo.cz ; info@forumpresov.eu

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravené sú hodnotné ceny, tombola aj bohatý sprievodný program.


INZERCIA 12 h

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 19. aug

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 19. aug
SkryťZatvoriť reklamu