SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej
INZERCIA

Registrácia ochrannej známky Európskej únie

V prípade, že ponúkate svoje služby a tovar aj v zahraničí, mali by ste sa zamyslieť aj nad ochranou svojich označení.

Ochranná známka predstavuje označenie pre určité druhy tovarov a služieb jednej spoločnosti, ktoré sa líšia od ponúkaných tovarov a služieb inej spoločnosti. V prípade, že ponúkate svoje služby a tovar aj v zahraničí, mali by ste sa zamyslieť aj nad ochranou svojich označení na nadnárodnej úrovni. Preto je dôležité prihlásiťVašu ochrannú známku, ktorá chráni Váš tovar a služby pred konkurenciou. Predmetom tohto článku je teda prihlásenie ochrannej známky Európskej únie (ďalej len ,,ochranná známky EÚˮ).

Čo môže byť ochrannou známkou EÚ

Čl. 1 bod 8 Nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2424 uvádza že: „Ochrannú známku EÚ môžu tvoriť akékoľvek označenia, najmä slová vrátane osobných mien, alebo kresby, písmená, číslice, farby, tvar tovaru alebo obalu tovaru, alebo zvuky za predpokladu, že tieto označenia sú spôsobilé:

  • byť vyjadrené v registri ochranných známok Európskej únie (ďalej len ,‚registerˮ) spôsobom, ktorý príslušným orgánom a verejnosti umožňuje jednoznačne a presne určiť predmet ochrany poskytnutej majiteľovi ochrannej známky.“
  • rozlíšiť tovary alebo služby jedného podniku od tovarov alebo služieb iných podnikov

Z uvedeného vyplýva, že môžeme rozoznávať ochrannú známku zvukovú, holografickú, pohybovú a multimediálnu známku, slovnú známku, obrazovú známku, priestorovú známku, jednofarebnú známku, pozičnú známku, obrazovú a priestorovú známku obsahujúcu slovné prvky, jednofarebnú známku, známku s kombináciou farieb a pod.

Platnosť ochrannej známky EÚ

Majiteľ zápisom ochrannej známky EÚ získava právo používať ochrannú známku na celom území Európskej únie a aj v ďalších krajinách, ktoré pristúpia do EÚ počas platnosti ochrannej známky, ktorá je 10 rokov.

Na základe ustanovenia § 48 ods. 1 zákona č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach: „Zápis ochrannej známky EÚ v registri EÚ má na území Slovenskej republiky rovnaké účinky ako zápis ochrannej známky zapísanej v registri (uvedené v registri ochranných známok na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky).“

Podanie prihlášky ochrannej známky EÚ

Prihlášku na zápis ochrannej známky EÚ môžete podať prostredníctvom webovej stránky https://euipo.europa.eu/ohimportal/sk na Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo, kde je potrebné uviesť na aké služby alebo tovary sa ochranná známka EÚ prihlasuje. Ďalším krokom je preskúmanie úradom, ktorý v prípade, že nezistí nedostatky, prihlášku zverejní. Od tohto momentu začína plynúť 3 mesačná lehota na podanie prípadných námietok.

Námietky podávajú osoby, ktoré majú pocit, že došlo k zameniteľnosti s ich ochrannou známkou a preto by nemala byť prihlasovaná ochranná známka zapísaná. Pokiaľ však do konca uplynutia 3 mesačnej lehoty nebudú námietky podané, ochranná známka EÚ bude zaregistrovaná a zápis bude zverejnený Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku

Úroky sporiacich účtov sa blížia k nule a ľudia sa pýtajú bankárov, čo so sporením.

Tlačové správy

Denník SME s odznakom Nie v našej krajine

Odznak proti extrémizmu nájdete vložený v denníku SME v utorok 25. februára.

Tlačové správy

Nestarnú, ale dozrievajú

Objavili sme pre vás inšpiratívnych slovenských mužov, o ktorých ste možno nepočuli, a predsa stojí za to sa s nimi zoznámiť.