Počas vyše 16 rokov neostalo iba pri finančnej pomoci, toto partnerstvo prerástlo do fungujúceho ekosystému, ktorý zrejme nemá na Slovensku obdobu. Viac však o tomto prepojení ĽUBKA MAJTÁNOVÁ, zakladateľka OZ Nepočujúce dieťa.

Vážim si a obdivujem dlhodobú angažovanosť spoločnosti Slovak Telekom nielen v pomoci nepočujúcim, ale aj v iných spoločensky prínosných projektoch. Mňa samotnú prekvapilo, že je to už od r. 2002. Osobnú skúsenosť mám však najintenzívnejšiu práve s témou nepočujúcich ako mama nepočujúceho chlapca.
So synom sme boli súčasťou 2. ročníka programu Mobilný pedagóg, v rámci ktorého našu rodinu odborníčky navštevovali približne 1-2x mesačne v domácom prostredí. Bola to neoceniteľná pomoc, ktorú štát neposkytoval a nie je tak ani dnes. Obrovským prínosom boli aj úvodné a záverečné stretnutia rodín, ktoré rodičom dali nielen priestor na emočné vyrovnanie sa s inakosťou svojho dieťatka, ale umožnili im spoznať aj iné rodiny v podobnej situácii. Rodiny tak mohli vystúpiť aspoň na chvíľu z izolácie a načerpať vieru a nádej, že to zvládnu.
Vďaka podpore operátora a skvelým ľuďom zo Slovak Telekomu vznikla prepojená skupina, ktorá spolupracuje intenzívne aj dnes. Aj dnes je to vďaka týmto ľuďom tím, ktorý chce docieliť víziu, aby deti s poruchou sluchu mohli žiť šťastný život vo svete zvukov a aby k nim potrebná pomoc mohla prísť včas. Na základe týchto pozitívnych skúseností sme sa manželom rozhodli neskôr založiť OZ Nepočujúce dieťa, ktoré ešte hlbšie rozvíja témy nepočujúcich detí.

OKREM TOHO BY SOM RADA SPOMENULA AJ PROGRAMY:
- Nepočujúci podnikatelia
- Online tlmočník
- bezplatné kurzy posunkového jazyka
- dokument Putovné načúvatká
- knihy Máme dieťa s poruchou sluchu 1 a 2
- podpora systémových riešení, vrátane zvýšenia príspevku na načúvacie prístroje pre deti
- podpora vzniku prvého audiocentra na Kramároch
Nedá mi tiež nespomenúť rok 2016. Vtedy sa poprední manažéri ST učili inovatívnu metódu Design thinking. Túto metódu sa neučili na „imaginárnej téme“, avšak ich manažéri navštívili rodiny s nepočujúcimi deťmi, odborníkov, rozprávali sa s nimi, aby tému spoznali a potom následné dni mohli aplikovať metodiku na vylepšenia problémov v téme nepočujúcich. Mňa osobne to pracovne veľmi ovplyvnilo, nie len v tom, že som bola jednou z opytovaných rodín, ale mala som možnosť byť súčasťou kreatívneho procesu týchto manažérov. Dodnes z toho veľa aplikujem a niekoľko nápadov si nosím v šuflíku, pretože má zmysel ich priniesť na Slovensko.