SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pomáhať zdravotníctvu je pre Dôveru prirodzené

Poisťovňa využíva svoje dlhoročné skúsenosti, financie aj čas a premieta ich do zmysluplných projektov.

Pre zdravotnú poisťovňu Dôvera je starostlivosť o poistencov na prvom mieste. V oblasti zdravotníctva je však na Slovensku toľko priestoru na zlepšovanie, že neváha využívať svoje dlhoročné skúsenosti, financie aj čas a premietnuť ich do mnohých zmysluplných projektov nad rámec svojich zmluvných povinností.

Aj keď zdravotná poisťovňa nemá za úlohu investovať do prístrojového vybavenia ambulancií, renovovať priestory či podporovať zdravý životný štýl, stalo sa to jej ďalším poslaním popri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov. „Robíme to jednoducho preto, lebo je to správne. Správne s ohľadom na ďalšie generácie, správne z pohľadu budovania trvalo udržateľného, funkčného a dostupného zdravotníckeho systému,“ vysvetľuje motiváciu Dôvery jej PR manažér Branislav Cehlárik.

Krajšie nemocnice pre pacientov

Stopu Dôvery najviac vidieť v nemocniciach, do ktorých dlhodobo investuje nemalé finančné zdroje. Najviac ich smeruje do renovácie priestorov, ktoré stoja často desaťročia bez výraznejšej investície zo strany štátu či iného prevádzkovateľa. V posledných rokoch poisťovňa spolupracuje najmä so sieťou nemocníc Svet zdravia, ktorá vďaka jej finančnej pomoci vymenila stovky lavičiek v čakárňach, zmodernizovala vstupné recepcie, zrekonštruovala rehabilitačné oddelenia, vybudovala nadštandardné izby na najfrekventovanejších lôžkových oddeleniach či komunitné miestnosti pre dlhodobo hospitalizovaných pacientov.

Pre najzraniteľnejších

Jedným z najdlhšie trvajúcich filantropických projektov Dôvery je spolupráca so Združením Osmijanko na zútulňovaní detských oddelení. Vďaka tejto aktivite je v slovenských nemocniciach 50 zrenovovaných pediatrických priestorov. Teda upravených a vymaľovaných vyšetrovní, chodieb, izieb, kde sú hospitalizované deti a aj spoločných miestností určených na hranie a štúdium. Sú farebné a veselé, a tak dokážu odbúrať stres malých pacientov pri hospitalizácii alebo pri vyšetreniach. Lepšie sa v nich cíti aj zdravotnícky personál a rodičia hospitalizovaných detí.

Niektorí pacienti sa do nemocníc vracajú. Poisťovňa finančne podporuje denné programy aj tábory pre malých onkologických pacientov, ktoré im pomáhajú načerpať sily na boj s rakovinou. Učia sa tu prekonávať prekážky, otvorene hovoriť o tejto chorobe a pokiaľ možno, aj sa vrátiť späť do bežného života.

Lepší život pre chorých a zdravotne znevýhodnených

Malí aj veľkí pacienti veľmi dobre poznajú unikátny grantový program Bojovníci za zdravie. Poistencom s rôznym stupňom zdravotného hendikepu či ochorenia pomáha dostať sa ku liečbe, ktorá nie je hradená zo zdravotného poistenia, prípadne sa prepláca len čiastočne. Poistenci Dôvery majú dvakrát ročne možnosť požiadať o finančný príspevok na absolvovanie zákroku, terapie, operácie, rehabilitácie alebo na nákup zdravotníckej pomôcky či lieku, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Program pomohol už viac ako 850 žiadateľom z celého Slovenska, ktorí dokopy dostali príspevky vo výške viac ako milión eur.

V tomto roku program Bojovníci za zdravie prechádza do novej fázy, žiadosť o príspevok si môžu podať aj právnické osoby. Peniaze tak nedostanú len konkrétni pacienti, ale aj nemocnice, ambulancie či iné zdravotnícke zariadenia, ktoré sa starajú o chorých. Nemusia to byť len zdravotníci, do programu sa môžu prihlásiť aj neziskové organizácie či iné subjekty. „Pomáhame nielen tým, ktorí sa liečia, ale aj tým, ktorí liečia,“ vystihol význam zmeny grantového programu Branislav Cehlárik.

Starostlivosť o chronikov

V súčasnosti je na celom svete jedným z najčastejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení cukrovka. Odborníci odhadujú, že na Slovensku na ňu trpí alebo je ňou ohrozených takmer 400-tisíc ľudí Už štyri roky využívajú špeciálny program DôveraPomáha diabetikom. Ten zahŕňa nielen liečbu u diabetológa a objednávkový systém na vyšetrenia u špecialistov, ale aj osobné či telefonické poradenstvo od edukátora. Ten im radí ohľadom starostí v každodennom živote s cukrovkou. Diabetici ho majú k dispozícii bezplatne a program sa postupne rozširuje na celé Slovensko.

Darcovstvo krvi

Projekt Moja krvná skupina je spoločným dielom Dôvery a Slovenského Červeného kríža. Jeho cieľom je pomôcť nájsť darcov pre pacientov s konkrétnou krvnou skupinou, no taktiež poradiť pri zdravotných problémoch darcom krvi a posmeliť prvodarcov.

Život projektu sa odohráva najmä na sociálnej sieti Facebook. Cez ňu sa darcovia dozvedia o ľuďoch s rovnakou krvnou skupinou. Stačí ak dajú „Páči sa mi“ (Like) k vybranej skupine hneď na úvodnej stránke a následne sa k nim dostanú aktuálne informácie zakaždým, keď niekto s rovnakou krvnou skupinu potrebuje krvnú transfúziu. Pomôžu tak zachrániť konkrétny ľudský život.

Odborne aj transparentne

Jednou zo slabín slovenského zdravotníctva je prístup k informáciám. Pacient chce vedieť, koľko bude čakať na to či ono vyšetrenie, prípadne na hospitalizáciu. Riešením je prehľad o čakacích lehotách na webe poisťovne.
Nároky pacientov však stúpajú, chcú si vybrať medzi zdravotníckymi zariadeniami aj na základe iných kritérií. Dôvera preto finančne podporuje nezávislé ekonomické inštitúcie ako INESS a INEKO, ktoré systematicky analyzujú slovenské zdravotníctvo a zostavujú rebríčky jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Pomáhajú zamestnanci

Zamestnanci Dôvery svojimi dobrovoľníckymi aktivitami výrazne prispievajú k zlepšovaniu života komunít a celej spoločnosti. Sú aktívni v rôznych neziskových organizáciách, propagujú zdravý životný štýl, idú príkladom v prevencii. Napríklad tak, že sa zapoja do štafetového behu Od Tatier k Dunaju, kde už 6 rokov po sebe tvoria tím Dôvera deťom. Preto deťom, lebo poisťovňa okrem všetkých vyššie spomenutých projektov podporuje najväčšiu finančnú zbierku pre deti Hodina deťom.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 8 h

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 8 h

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


INZERCIA 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu